مشاوره آنلاین مهکام

تربیت فرزند دکتر هلاکویی از تولد تا 20 سالگی+دانلود

بنر تبلیغاتی مدیریت خشم دکتر هلاکویی-1397

آیا انگیزه دوستی های اینترنتی ازدواج است

تربیت فرزند دکتر هلاکویی از تولد تا 20 سالگی+دانلود

آیا انگیزه دوستی های اینترنتی ازدواج است

آیا انگیزه دوستی های اینترنتی ازدواج است

انگیزه دوستی های اینترنتی

انگیزه دوستی های اینترنتی دختران و پسران واقعا ازدواج هست ؟ چرا برخی از دخترها و پسرها به شبکه های مجازی و اینترنتی در پیدا کردن و انتخاب همسر آینده خود دلخوش هستند ؟ سرانجام دوستی ها و رابطه های مجازی چیست ؟

واقعیت این است که بسیاری از جوانان ما خواسته یا ناخواسته ، درگیر علاقه مندی به جنس مخالف در فضای مجازی ( شبکه های اجتماعی و اینترنت ) می شوند.

می خواهیم درباره انگیزه ها و نتایج این دوستی ها ، نکاتی را بیان کنیم. آیا چنین دوستی هایی می تواند منجر به ازدواجی موفق شود ؟

ما بر اساس تجربیات عملی ، به برخی از خطرات این نوع دوستی ها اشاره می کنیم. به طور کلی ، از نظر فرهنگی دینی ما ، دوستی با نامحرم، خارج از ازدواج ، مجاز نیست . در این نوشتار ، همچنین درباره مشکلات اجتماعی و عاطفی این موضوع سخن می گوییم. MEHCOM.COM

انگیزه های آغاز رابطه مجازی

این آشنایی ها و دوستی ها در بسیاری موارد ، بودن برنامه ریزی قبلی اتفاق می افتد . گاهی آشنایی مختصری بیرون از فضای مجازی ، ایجاد می شود و برقراری روابط صمیمانه در فضای مجازی ، اتفاق می افتد. برخی انگیزه های شروع چنین رابطه های مجازی : کنجکاوی ، همفکر بودن ، لذت بردن از گفت و گو ، دوستی اجتماعی و … می باشند .که به عمیق شدن علاقه ، به تدریج و گاهی ناخواسته ، روی می دهد.

انگیزه های ادامه دادن رابطه مجازی

به نظر ما خداوند ، چنان زن و مرد را آفریده است که هر نوع ارتباطی حتی مشاهده پیام های وی می تواند برای طرف مقابل ، لذت بخش باشد. بنابراین ، جذابیت طبیعی برای یکدیگر ، انگیزه ای پنهان برای ادامه این رابطه است .

مشاوره آنلاین مهکام :   قصه پر غصه روابط دختر و پسر

گاهی اوقات جوان برای آسنایی بیشتر با فضای جنس مخالف ، رابطه را آغاز می کند و دو طرف علاقه مند هستند تجربیات جدیدی در این شناخت به دست آورند. اما یکی از انگیزه های شایع که ذهن و دل جوان را به خود مشغول می کند، این است که شاید در میان این دوستی ها بتواند همسر شایسته ای را برای زندگی آینده ، پیدا کند. بنابراین ، گاهی قصد تشکیل یک زندگی سالم و لذت بخش ، منجر به ادامه روابط مجازی خواهد شد.

فقط دوستی و نه برای ازدواج

گاهی ارتباط در فضای مجازی ، تنها برای دوست بودن است . بسیاری اوقات جوان، شرایط اجتماعی و خانوادگی ازدواج را ندارد و نمی تواند به آن بیندیشد و در نتیجه ، چنین دوستی هایی آسیب های بسیاری به او وارد می سازد.

آسیب های روابط و دوستی های مجازی  :

1- در این ارتباط مجازی ، دل مشغولی هایی ایجاد می شود که تمام ذهن و دل را درگیر کرده ، و دختر و پسر را از رسیدن به هدف های مهم ، باز می دارد.

2- شخص در معرض وابستگی های شدید و آسیب زننده قرار می گیرد. این وابستگی ها بسیار خزنده آغاز می شوند و شکنندگی آنها به طور ناگهانی پدیدار می شود.

3- در این صورت احتمال مقایسه شخص با همسر آینده و سردی روابط در دوران تاهل ، بالا می رود.

4- احتمال ایجاد توقع حمایت عاطفی و اجتماعی در خویش یا در طرف مقابل به وجود می آید و در این موارد ، معمولا یکی از دو طرف نخواهد توانست برخی توقعات را برآورده کند و منجر به آسیب عاطفی طرف دیگر می شود.

مشاوره آنلاین مهکام :   تفاوت عشق و وابستگی در چیست ؟

5- اشتیاق جوان درگیر با روابط خارج ازدواج ، نسبت به تشکیل زندگی و تعهد ازدواج کاهش یافته ، سن ازدواج در آنان بالا می رود و زمانی به سراغ تشکیل خانوده می روند که انرژی ها و تمایلات جوانی کاهش یافته است و بدین ترتیب ، خانواده های آینده ، آسیب می بینند.

6- مهار نکردن احساسات در مواجهه با جنس مخالف ، کاهش قدرت اراده نسبت به احساس را به دنبال دارد.

7- با توجه به این که چنین روابطی با پنهان کاری همراه است ، گاهی انزوای جوان از برخی اطرافیان ، مانند پدر و مادر را به همراه دارد.

8- احتمال درگیر شدن جوانان ، به ویژه دختران با فریب طرف مقابل و دچار سوء استفاده جنسی شدن نیز ، بسیار مهم و قابل توجه است. به ویژه این که امکان سنجش صداقت در روابطی که بر پایه دوستی در فضای مجازی است ، بسیار اندک و امکان ثبت شدن گفت و گوها و عکس ها برای سوء استفاده های بعدی ، فراهم است.

باج خواهی ها و فسادهای بسیاری از این رهگذر انجام می شود و حداقل آسیب آن، سرنوشت دخترانی است که به خاطر درگیری با دوست اینترنتی ، خواستگارهای خود را خوب بررسی نکردند و به همین علت ، سال های طلایی ازدواج آنان گذشت و آن دوست اینترنتی نیز برای ازدواج ، قدمی پیش نگذاشت . چه آسیبی از این بالاتر که از یک دختر ، امکان همسر شدن ، مادر شدن و تکیه گاه داشتن در زندگی را بگیریم.

9- احتمال مقایسه دوست اینترنتی با همسر ، بعد از ازدواج نیز بسیار جدی است. در جریان زندگی دشواری هایی اتفاق می افتد و گاهی قهرها و آشتی هایی با زندگی همراه خواهد شد که این شرایط می تواند منجر به یادآوری دوست گذشته شده ، تصوراتی در ذهن شکل دهد و زندگی با همسر فعلی را تلخ نماید و این موضوع همیشه خودآگاه نیست ، تا به طور کامل بررسی و مهار شود.

مشاوره آنلاین مهکام :   مهکام | با چه کسانی ازدواج نکنیم

10- طولانی شدن روابط غیر رسمی به نوبه خود ، عمر انسان ها را تلف کرده ، امکان ازدواج با گزینه های متناسب تر و بهتر را از بین می برد. نیروهای جوانی را کاهش می دهد و امکان گفت وگو با فرزندان را در زندگی آینده ، کمی می کند.

گاهی اوقات انگیزه دوستی های اینترنتی و مجازی، یافتن همسری همراه برای زندگی آینده است . اما انتخاب همسری که مدت ها در شبکه های اجتماعی به عنوان دوست مطرح بوده ، آسیب های بسیاری به همراه دارد که در مطلبی تحت عنوان ، آسیبهای انتخاب همسر اینترنتی چیست ؟ به اشاره شده است.

نویسنده : حجت الله حاجی کاظم

منبع : مجله پرسمان

استخدام نیروی کار برای سایت مهکام

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

تربیت فرزند دکتر هلاکویی از تولد تا 20 سالگی+دانلود

تربیت فرزند دکتر هلاکویی از تولد تا 20 سالگی+دانلود

×