"> تفاوت در کلی نگری و جزئی نگری زن و مرد-همسرداری موفق - مهکام
مشاوره آنلاین مهکام


تفاوت در کلی نگری و جزئی نگری زن و مرد-همسرداری موفق

تفاوت در کلی نگری و جزئی نگری زن و مرد

تفاوت در کلی نگری و جزئی نگری به تنهایی عامل بسیاری از بگو مگو ها ، کلنجار رفتن ها ، ناراحتی ها و جر و بحث های میان زن و مرد در خانه و خانواده است به گونه ای که کمتر کسی شاهدی دال بر صحت این مسائل در خانواده خویش پیدا نمی کند.

به طور کلی، زنها را جزئی نگر و مردها را کلی نگر به حساب میآورند. خانمها در جمع آوری اطلاعات حاشیه ای و جزئی استاد هستند و در پردازش این اطلاعات، سرعت عمل بیشتری دارند. براي مثال، آنان درباره اموری از قبیل: نحوه چینش اسباب و اثاثیه منزل، جنس و رنگ و حالت لباسها، رنگ و نقشه فرش های اتاق، بسیار دقت میکنند.

از آثار و نتایج این تفاوت میان خانم ها و آقایان اين است که:

الف. زنان که خود، جزئی نگرند، آقایان را نیز مانند خود می پندارند و در نتیجه انتظار دارند اگر کوچکترین تغییری در تزیین خانه به وجود آوردند، مرد متوجه شود و همسر را تحسین کند. اگر پیراهن جدیدی پوشیدند یا به سر و وضع خود رسیدند، میل دارند آقا متوجه شود و واکنش نشان دهد.

در مقابل، مرد به دلیل کلی نگر بودن، ممکن است بسیاری از این جزئیات را متوجه نشود و با بی توجهی به وضعیت خانه و همسر، زن را دلخور و سرخورده کند.

مردان با آگاهی از این تفاوت میان زنان و مردان، میتوانند با افزودن بر دقت خود در جزئیات زندگی، قدری از ناراحتی ها و مشکلات بکاهند و زنان با دانستن این خصلت مردان، سطح توقع خود را از شوهر پایین بیاورند و بی دقتی هایش را بر او خرده نگیرند.

تفاوت در کلی نگری و جزئی نگری زن و مرد-همسرداری موفقwww.mehcom.com

تفاوت در کلی نگری و جزئی نگری زن و مرد-همسرداری موفقwww.mehcom.com

ب. زنان به دلیل جزئی نگری و در کنار آن برخورداری از حافظه ای قوی، همواره حرف های بسیاری برای گفتن دارند، در حالی که مردان که توجه چندانی به جزئیات حوادث نمیکنند حرف زیادی برای گفتن ندارند. یکی از دلایل پر حرفی خانمها و کم حرفی آقایان در خانه، همین نکته است.

زن دوست دارد همه اطلاعات جزئی را که در اختیار دارد بی کم و کاست در اختیار شوهر قرار دهد اما وقتی میبیند همسرش توجهی به سخنان او نمیکند، رنجیده خاطر و دلگیر میشود. شناخت این تفاوت، به طور قطع از میزان ناراحتیها و دلخوری ها می کاهد.

در اینجا، از سویی به خانم ها توصیه میشود با به خاطر داشتن این ویژگیِ خود و نیز در نظر گرفتن اين خصوصیت آقایان که به جزئیات حوادث بی توجه اند، قدری از پرگویی کم کنند و نیز بی توجهی مرد به سخنان طولانیشان را بر او خرده نگیرند.

و از سوی دیگر، به آقایان نیز توصیه میشود در مقابل پرگویی ها و سخن گفتن های طولانی همسر، شکیبا باشند و سعی کنند با توجه به سخنان او گوش فرا دهند، چون او به این سخن گفتن نیاز دارد. همچنین به آنان توصیه میشود قدری به جزئیات توجه کنند تا آنان نیز حرفی برای گفتن به همسر داشته باشند.

ج. در کنار جزئی نگر بودن زنان، لازم است برخورداری آنان از حافظه قدیمی قوی را نیز مورد توجه قرار داد. خانمها در زندگی چنان هستند که گویی تمام رخدادهای بیشمار زندگی در برابر آنها میدرخشد. آنها تمام و کمال جزئیات حوادث سالهای گذشته زندگی خود را به خوبی به یاد میآورند.

در مقابل، آقایان از حافظه قدیمی روشنی برخوردار نیستند. بسیاری از آنها قادر به یادآوری جزئیات حوادث قدیمی نیستند. برخی از آقایان، نه تنها حوادث قدیمی را به بوته فراموشی میسپارند، بلکه وقایع نزدیک را نیز به درستی به خاطر نمیآورند یا از یاد میبرند.

یک خانم همیشه به خاطر دارد که همسرش ساعت دو بعد از ظهر سال گذشته در چنین روزی چه گفته است (البته به شرط آنکه مطلب، کمی مهم بوده باشد)، تا ده سال دیگر نیز این خاطره را با همین وضوح و روشنی در ذهن دارد. اما آقایان، در بیشتر موارد، وقایع 24 ساعت گذشته را نیز فراموش میکنند؛ چه رسد به وقایع ده سال قبل.

حافظه دقیق و سریع خانمها که ده برابر قویتر از حافظه کند و غیر دقیق آقایان است، تضادی را ایجاد میکند که به طور معمول باعث اختلاف و مناقشه میشود. به همين خاطر توصيه ميشود:

اول: آقایان در گفتن هر کلمه به خانمها، باید نهایت دقت و مراقبت به عمل آورند تا چیزی نگویند که اسباب خجالت طولانی مدت آنها را فراهم آورد؛ زیرا خانمها یک کلام نادرست یا قضاوت نادرست را هیچگاه به فراموشی نمی سپارند.

دوم: بايد در نظر داشت که در بسیاری از مواقع، زنان، مثلاً سفارش خرید چیزهایی را به شوهر میدهند، اما آقایان این سفارشها را فراموش میکنند و خانمها زبان به اعتراض میگشایند و این فراموشی را بی توجهی به حساب میآورند؛ در حالی که یکی از دلایل این وضع، عدم تشابه زن و مرد در یادسپاری موضوعات است.

مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده ایرانی-رازهای همسرداری موفق

خرید اینترنتی آموزش روابط زناشویی برای همسران موفق

خرید اینترنتی آموزش روابط زناشویی برای همسران موفق-www.mehcom.com

خرید اینترنتی آموزش روابط زناشویی برای همسران موفق خرید اینترنتی اموزش مسائل زناشویی ،خرید پستی آموزش روابط زناشویی ، آموزش رفتارهای زناشویی، خرید اینترنتی دی وی دی آموزش روابط زناشویی آموزش خانواده : آموزش رفتارهای زناشویی آموزش تحکیم پیوند زناشویی آیا شما هم بدنبال داشتن یک خانواده موفق هستید ؟ آیا شما می خواهید که بهترین همسر دنیا باشید ؟ … ادامه مطلب »

******************************************************************************

1523 روش برای بهبود کیفیت زندگی برای خانواده موفق داشتن

1523 روش برای بهبود کیفیت زندگی برای خانواده موفق داشتن

 1523 روش برای بهبود کیفیت زندگی – اورجینال چگونه خانواده ای موفق داشته باشیم ؟ راز و رمز زندگی خوب چیست ؟ روش های موفقیت در زندگی مشترک را بیاموزیم ؟ دسته نرم افزار کاربردی زیردسته روانشناسی و متافیزیک آموزش بهبود کیفیت زندگی- اورجینال آموزش داشتن زندگی آرام- اورجینال کلیدهای بهبود زندگی- اورجینال به یکدیگر مهر بورزید اما از مهربند … ادامه مطلب »

******************************************************************************

نرم افزار فوق العاده برای تناسب اندام-چاق شدن-لاغر شدن

نرم افزار رژیم غذایی و تناسب اندام

تناسب اندام – چاق شدن – لاغر شدن مجموعه رژیم غذایی و تناسب اندام صدف چگونه تناسب اندام داشته باشیم ؟ چگونه لاغر شویم ؟ چگونه چاق شویم ؟ چگونه بدون رژیم لاغر شویم ؟ چگونه بدنی زیبا داشته باشیم ؟ چگونه بدون ورزش لاغر شویم ؟ چگونه رژیم لاغری بگیریم ؟ چگونه رژیم غذایی بگیریم ؟ چگونه مراقب اضافه … ادامه مطلب »

******************************************************************************

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید-18 دی وی دی

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید-18 دی وی دی-www.mehcom.com

خرید دی وی دی آموزش خیاطی خانم عمرانی خرید آموزش خیاطی عمرانی ،خیاطی خانم عمرانی برنامه خانواده، خیاطی خانم عمرانی خانه ی مهر،خیاطی خانم عمرانی در شبکه جام جم ،خیاطی خانم عمرانی سیمای خانواده،خیاطی خانم سیما عمرانی،آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید،آموزش خیاطی تصویری خانم عمرانی،آموزش خیاطی خانم عمرانی با  نمایش فیلم،آموزش خیاطی مبتدی،خرید سی دی آموزش خیاطی،خرید آموزش خیاطی،خرید آموزش خیاطی خانم سیما … ادامه مطلب »

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×