معماری
سرخط خبرها
خانه » آسیب های اجتماعی » تاریخچه قلیان در ایران
آموزش خیاطی توسط خانم سیما عمرانی کارشناس خیاطی صدا و سیما
مهکام تاریخچه قلیان در ایران آسیب های اجتماعی بر دختران جوان
مهکام تاریخچه قلیان در ایران آسیب های اجتماعی بر دختران جوان

تاریخچه قلیان در ایران

مهکام آسیب های اجتماعی بر دختران جوان

تاریخچه قلیان

هرچند هنوز به شواهد یقینی و محکم برای ورود تتون و تنباکو به کشورمان دست نیافته ایم . اما با احتمال زیاد می شود گفت که توتون و تنباکو همراه با دست اندازی پرتقالی‌ها به خلیج فارس همیشه فارس  (۹۱۳ هجری قمری) به ایران وارد شده است . چگونگی ستفاده از توتون و تنباکو در ایران تغییر پیدا کرد و ایرانیان مثل همیشه همه چیز را طبق ذوق و هنر و فرهنگ خود تغییر دادند و حتی چیزهایی نیز اختراع کردند. مثلا خود قلیان که یه یک معضل و آسیب اجتماعی تبدیل شده توسط ایرانی های هوشمند اختراع و ابداع گردید.

اروپائیان از پیپهای کوچکی که از فلز یا سفال یک پارچه ساخته می‌شد. برای مصرف توتون و تنباکو استفاده می کردند. که در ایران این پیپ ها تبدیل شد و به چپق های دسته بلند درآمد. چنان که در بالا گفتیم، این وسیله کشیدن توتون نیز با ذوق و هنر ایرانی در هم آمیخت، و پیپ فرنگی ساده تبدیل به چپق گردید، و در تزیین آن سلیقه خاص ایرانی به کار رفت و چپق های ایرانی با انواع مختلف تزیینات آراسته گردید.همانطور که گفتیم : قلیان نیز توسط ایرانیان اختراع شد و در شکل و شمایل مختلف و هنری تزیین شد.
می توان گفت که در سال ۹۴۲، یعنی ۲۹ سال پس از ورود پرتقالی‌ها به خلیج فارس، قلیان کشیدن در ایران شروع شده است . چپق و قلیان هر دو در نیمه اول قرن دهم هجری در ایران رواج یافته است. در سلطنت شاه عباس بزرگ کشیدن چپق و قلیان متداول بوده است. و حتی زنان درباری و پادشاهان نیز از سم دود به اندازه توان استفاده می کرده اند.

راهنمای کامل دوران بارداری و پرورش نوزاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس