"> NVC تکنیک قدرتمند بیان مشکلات به همسر - مشاوره آنلاین مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

NVC تکنیک قدرتمند بیان مشکلات به همسر

NVC (ان وی سی) تکنیک قدرتمند بیان مشکلات به همسر

NVC ان وی سی تکنیک و تکنیکی موثر برای گفتگو بین همسران

NVC ان وی سی تکنیک و روشی عالی برای بیان اشتباهات ، ایرادها و مسائل همسر به خودش بدون ناراحتی و قهر

mehcom.com

در این مقاله قصد داریم به معرفی NVC ان وی سی تکنیک قدرتمند بیان مشکلات به همسر بپردازیم.

NVC ان وی سی تکنیک قدرتمند بیان مشکلات به همسر

NVC ان وی سی تکنیک قدرتمند بیان مشکلات به همسر

توصیه می کنیم برای فهمیدن بهتر تکنیک nvc،مطلب  چگونه اشتباهات همسرم را بدون قهر و دعوا به او بگویم ؟ را حتما مطالعه بفرمایید .

در مقاله ذکر شده گفته شد که ما باید اشتباهات همسرمان را به او بگوییم و همیشه با او در ارتباط باشیم و به او بازخورد بدهیم.

ما باید مسائل مان را با هم مطرح کنیم و همینطور نباید به هیچ وجه از او انتقاد کنیم… اما چه طور؟؟؟

در این مقاله میخواهم شما را با روشی فوق العاده آشنا کنم که بتوانید به بهترین شکل ممکن مشکلات را بیان کنید و راه حلی برای آنها پیدا کنید.
او میداند اشتباه کرده است ؟ یا اصلا روحش هم خبر ندارد؟

NVC ان وی سی تکنیک قدرتمند بیان مشکلات به همسر

زوج های مختلفی را میبینم که حرف های یکسانی را میزنند: “خودش باید بفهمه دیگه” وقتی از همسرشان ناراحت میشوند تنها کاری که نمیکنند این است که موضوع را به او بگویند و سعی کنند مسئله را حل کنند.

یا همان لحظه به بدترین شکل ممکن از او انتقاد میکنند و مسئله را بدتر میکنند، یا حرفی نمیزنند! اگر حرفی هم نزنند باز هم دو حالت دارد: یا صبر میکنند تا فرصت مناسب برسد و مانند همان اتفاق را سر او تلافی کنند… یا به اصطلاح “صبر” میکنند تا خودش بفهمد یا خود اینها یادشان برود.

mehcom.com

خلاصه اینکه باید حرف مان را بزنیم و قبل از آن باید بدانیم: آیا همسر ما میداند که اشتباه کرده است؟ و عذرخواهی نمیکند ! یا اصلا نمیداند که داستان از چه قرار است؟!

در روش nvc ان وی سی که حقیقتا تکنیکی قدرتمند برای بیان اشتباهات دیگران است، اولین مرحله بیان احساسات است.

پیشنهاد مطالعه:  تفاوت عشق و وابستگی در چیست ؟

این مورد را به تفصیل توضیح خواهیم داد. اما برای مقدمه باید بدانید که ما با گفتن احساسمان و نه قضاوتمان… به دیگران نشان میدهیم که ما فکر میکنیم او اشتباه کرده است و نه اینکه او حتما اشتباه کرده است، بلکه ما اینطور تصور میکنیم.

اینطور فکر کردن به ما کمک میکند که مسئله را راحت تر حل کنیم و اختلافی پیش نیاید. اگر با این دید پیش برویم که او حتما اشتباه کرده است،

بدون شک به نتیجه ایی قابل تحمل برای دو طرف نخواهیم رسید. چراکه افراد کمی هستند که بدون اینکه جنجالی به پا کنند و از خودشان دفاع کنند، قبول میکنند که اشتباه کرده اند.

بنابراین ما با بیان احساس مان، گارد طرف مقابل را درهم میشکنیم و برای او فضا را آماده میکنیم که به این نتیحه برسد که در مورد کار خودش فکر کند.mehcom.com

این جمله را شنیده اید؟!
دست پیش میگیره که پس نیوفته…

NVC ان وی سی تکنیک قدرتمند بیان مشکلات به همسر

آدم ها اولین کاری که میکنند دفاع از خودشان است، به هر شکلی که شده از خودشان دفاع میکنند… این خصیصه خوبی است که باعث بقای انسان از ابتدای بشر تا به حال شده است. اما خیلی اوقات هم میتواند باعث آسیب برای ما باشد.

آسیب وقتی میتواند باشد که ما در مقابل انتقاد دیگران هم طبق غریزه عمل کنیم، یعنی اصلا موردی که دیگران مطرح میکنند را نشنویم و فقط به دنبال تکنیکی باشیم تا از آن دفاع کنیم.

NVC ان وی سی تکنیک قدرتمند بیان مشکلات به همسر

mehcom.com

حضرت علی (ع) جمله فوق العاده ای دارند:

نبین که چه کسی میگوید، ببین که چه چیزی میگوید!

این جمله آسان گفته میشود و خیلی زود هم فهمیده میشود، اما بسیار زمان میبرد تا به این بینش بزرگ برسیم که باید انسان ها را جدای حرف هایشان بینیم و حرف هایشان را جدای انسان بودنشان…

احتیاط کنید که صحنه زندگی را با گفتن حرفی نادرست یا درکی اشتباه…

به صحنه جنگ تبدیل نکنید

به هیچ وجه نباید با آدم ها وارد جنگ شوید. نباید آن ها را قضاوت کنید….

تکنیک NVC ان وی سی چیست ؟

تکنیک nvc ان وی سی دقیقا چی هست ؟ و چطور میتوان با آن اشتباهات همسرم را به او بگویم ؟

پیشنهاد مطالعه:  مردان-نترسید ،جواب رفتار زنتان را اینگونه بدهید !

Nvc ان وی سی تکنیکی است برای ارتباط کلامی بهتر بین زن و شوهر و یا حتی دیگران که در آن چهار مرحله وجود دارد و باید مراحل آن به ترتیب ذکر شده رعایت شود و بیان شود.

4 مرحله تکنیک NVC ان وی سی

NVC ان وی سی تکنیک قدرتمند بیان مشکلات به همسر

اولین مرحله از تکنیک nvc ان وی سی

بیان مشاهده و نه قضاوت

در اولین مرحله از بیان مسئله با nvc ان وی سی لازم است که مشاهدات خود را بیان کنید و جدای از هرگونه قضاوت آن را بیان کنید.

در مورد ضرورت این موضوع بسیار صحبت کردیم که چرا باید فقط احساسمان را بیان کنیم تا فضایی سالم را برای ایجاد بستری سالم برای رشد خانواده و حل کردن مسائل آماده کنیم.

اما چطور مشاهده کنیم بدون آنکه قضاوت کنیم ؟ این کاری ست که خیلی زمان میبرد تا درون ما نهادینه شود.

اما تمام سعی مان را میکنیم تا ازجملات مفهوم استفاده کنیم به جای کلماتی که برداشت های زیادی از آن میشود.

مثلا به جای: “تو مرا درک نمیکنی فکر میکنی من نوکرتم؟” بگوییم: “من شنیدم که تو به من گفتی: نمیتوانم امروز به تو در کارهای خانه کمک کنم”.

به جای: “تو به من احترام نمیزاری، برای من ارزش قائل نیستی…” بگوییم: “من دیدم که تو، بدون آنکه با من در میان بزاری.. به دوستت گفتی که هفته دیگه میایم باهاتون که بریم سفر”.

این مورد خیلی مهم است و نیاز به بررسی زیادی دارد که حتما در این مورد مقاله ای در آینده خواهم نوشت.

اما فکر میکنم برای عمل کردن به nvc ان وی سی برای بیان مشکلات به همین قدر آگاهی و دانش احتیاج داریم و همینقدر هم برای ما راه گشا است.

دومین مرحله از تکنیک nvc ان وی سی

بیان احساس خودمان

در این مرحله احساس خود را بیان میکنیم و سعی میکنیم که به طرف مقابل حال خود را بیان کنیم. باید به این موضوع توجه کنیم که بیان حالِ خود را با بیان برداشت ِ خود اشتباه نگیریم.

پیشنهاد مطالعه:  60 راز همسرداری موفق-شوهرتان را قدرتمند سازید!

“خیلی عصبانی ام کردی” بیان حال نیست… بلکه بعد از بیان مشاهده میگوییم: “من احساس عصبانیت داشتم”.

احساس ها حیطه ی مشخصی دارند و کاملا مشخص هستند که چه مواردی هستند، تعدادی از این موارد را در اینفوگرافیکی که برایتان در این این مقاله قرار داده ام، آورده ام.

این عکس را دانلود کنید و همیشه همراه خود داشته باشید و به احساس ها و نحوه بیان آنها توجه کنید و البته میتوانید در گوگل جستجو کنید “فهرست احساسات” یا به صفحه زیر مراجعه کنید که فهرست احساسات را در سایت ویکی پدیا آورده است.

لیست فهرست احساسات

سومین مرحله از تکنیک nvc ان وی سی

بیان نیازهای خودمان

نیازهای انسان مشخص هستند . اما اگر بخواهم توضیح کوتاهی در این باره بدهم میگویم “نیاز” به چیزی میگویند که زندگی ما را به خود وابسته کرده باشد. و بدون آن زندگی ممکن نباشد یا سخت باشد.

مثلا بگوییم من نیاز دارم که تو به من توجه کنی ، به جای اینکه بگوییم به من توجه کن یا تو به من توجه نمیکنی…

NVC ان وی سی تکنیک قدرتمند بیان مشکلات به همسر

چهارمین مرحله از تکنیک nvc ان وی سی

بیان درخواست و خواسته

در مرحله آخر از بیان مشکلات و خواسته ها با استفاده از nvc ان وی سی ، بعد از اینکه مشاهده ، احساس و نیاز مان را گفتیم به سراغ نتیجه ی صحبت و خواسته اصلی میرویم.

در این مرحله، خواسته اصلی را بیان میکنیم. یعنی تمام نتیجه ای که میخواهیم از این صحبت بگیرم. نتیجه ی مطلوبمان را میگیریم.

مثلا به جای “منو درک کن دیگه” میگوییم “بنابراین این صحبت های که انجام شد نیاز دارم که نیاز های من را در زندگی بیشتر لحاظ کنی”

یه نمونه از nvc ان وی سی

چطور بیان کنیم ، با ان وی سی ، لحن مناسب تذکر بدهیم . همین فقط – امر نکنیم.

شما والدین یا معلم او نیستید- اگر این کار را بکنید حتما کار به دعوا و قهر ختم می شود .

به انتهای ماجرا اشاره کنید نه به حال خودتون

NVC ان وی سی تکنیک قدرتمند بیان مشکلات به همسر

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×