"> 8 تکنیک غلبه بر اهمال کاری - مشاوره آنلاین مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

8 تکنیک غلبه بر اهمال کاری

8 تکنیک غلبه بر اهمال کاری- در مطالب قبلی تعریف اهمال کاری را توضیح دادیم.

8 تکنیک غلبه بر اهمال کاری

در زیر هشت راهبرد برای حل معضل اهمال کاری پیشنهاد شده است.

8 تکنیک غلبه بر اهمال کاری
8 تکنیک غلبه بر اهمال کاری
  1. نوشتن اهداف
  2. برنامه ریزی کنیم
  3. به  خودمان جایزه بدهیم
  4. خودمان را تنبیه کنیم
  5. کمال طلبی را کنار بگذاریم
  6. تکنیک 5 ثانیه
  7. وسایل جلب توجه کننده را کنار بگذاریم
  8. به  دیگران قول دهیم

فقط 8 گام تا از بین بردن معضل اهمال کاری فاصله دارید.

1-      نوشتن اهداف

اهدف تان را بنویسید جلوی چشمتان قرار دهید. یکی از بهترین کارهایی که خود من و اطرافیانم از انجام آن نتیجه گرفتیم نوشتن اهداف دقیق و صحیح است.

زیرا زمانی که اهدافمان مشخص باشد و رویایی رسیدن به  آن را دنبال کنیم نمی توانیم بی خود و بی جهت از رسیدن به  خواسته هایمان شانه خالی کنیم. و برای کار های غیر مهم و بی اهمیت وقت صرف کنیم.

داشتن تابلوی اهداف، برای همه ما انسان ها یکی از ضروری ترین چیزی است که باعث می شود جلوی خیلی از اهمال کاری های  ما گرفته شود و به  نظر من هر کسی اگر معنی زندگی را می خواهد بچشید باید اهداف خودش را بداند.

متاسفانه خیلی از انسان ها هنوز نمی دانند اهدافشان چیست و مدام از این شاخه به  آن شاخه می روند و یا اهداف دیگران را دنبال می کنند. که در چنین مواردی خیلی زود با شکست مواجه می شوند.

مدتی پیش با یکی از کسانی که او را دورا دور می شناختم صحبت کردم تمام روز برای خود برنامه ای نداشت و همیشه کار های عقب افتاده آزارش میداد گفتم:

پیشنهاد مطالعه:  اختلال افسردگی اساسی در كودكان و نوجوانان را بشناسید

چرا برای خود برنامه ای نمی ریزی تا از این وضعیت نجات پیدا کنی گفت من برای خود ذهنی برنامه ریزی می کنم و تمام کار هایم را در ذهنم دارم که چه کار باید انجام بدهم.

سوال کردم آیا شب که به  خانه می روی تمام آن کار هایی را که ذهنی برنامه رزی کردی انجام می دهی گفت خب همش را نه و وسط درگیری های روزانه بیشتر کارهای مهمم یا فراموش می شود یا وقت کم میاورم.

وقتی قرار است کارهای امروز را انجام دهیم و از قبل برایش برنامه ای ندارم فکرو ذهنمان مشغول است و مدام استرس و دلهره داریم که وقت و انرژی زیادی از ما می گیرد.

2-      برنامه ریزی کنیم

من همیشه قبل از اینکه بخواهم به  رختخواب بروم حتما برنامه روز بعدم را می نویسم این کار کمک می کند بدانم چه ساعتی باید بیدار بشوم و چه کار های را باید در چه مدت زمان معینی انجام بدهیم.

نگران نباشید این کار شما در چهار چوب قرار نمی دهد بلکه کمکتان می کند سریع تر به  کار هایتان برسید و چیزی را از قلم نیندازید و در قبال آن زمان بیشتری به  کار های شخصی و تفریح خود برسید.

من همیشه قبل از اینکه بخواهم به  رختخواب بروم حتما برنامه روز بعدم را می نویسم این کار کمک می کند بدانم چه ساعتی باید بیدار بشوم و چه کار های را باید در چه مدت زمان معینی انجام بدهیم.

نگران نباشید این کار شما در چهار چوب قرار نمی دهد بلکه کمکتان می کند سریع تر به  کار هایتان برسید و چیزی را از قلم نیندازید و در قبال آن زمان بیشتری به  کار های شخصی و تفریح خود برسید.

پیشنهاد مطالعه:  ترک عادت ناخن جویدن کودکان

من خودم هم یک اهمال کار وحشتناک بودم اما همیشه یک سوال ذهن من را درگیر کرده بود چرا آدم های موفق همیشه بیشتر از ما کار می کنند و زمان بیشتری برای انجام کار ها دارند.

همچنین از زندگی بیشتر لذت می برند و انسان های معمولی هیچ کاری ندارند هیچ وقت هم وقت ندارند و همیشه لیست بالا بلندی از کار هایشان به  تعویق افتاده و همیشه هشتشان گروه نه هشان است.

با خواندن زندگی نامه اکثرا انسان های موفق مانند آنتونی رابینز، برایان تریسی و دیگر افرادی که واقعا طعم موفقیت را چشیدن متوجه شدم آنها اهدافشان خاص خود را داشتند و برای آن و در همان راستا تلاش کردند و برنامه ریزی داشتند.

تصمیم گرفتم همین روال را انجام بدهم و خدا رو شکر می کنم الان واقعا از زندگیم راضی هستم پس چون من خودم طعم خوشبختی را چشیدم به  شما خواننده عزیز هم کمک می کنم تا طعم خوشبختی را بیشتر از هر زمانی بچشید.

3-      به خودمان جایزه بدهیم

به  نظر من همیشه و همه وقت برای اینکه می توانیم کار هایی را که در لیستمان آنها را نوشتیم و می توانیم به  خوبی از پس آنها بر بیایم باید به  خودمان جایزه بدهیم.

بگذارید مثالی بزنیم که برایتان بیشتر روشن شود چرا می گویم به  خودمان جایزه باید بدهیم؟ فرض کنید ذهنتان یک کودک سه تا پنج سال است، به  شرطی می گذارد شما به  کارهایتان برسید که برای او هم یک منفعتی داشته باشد.

چه کسانی که بچه دارند و چه کسانی که ندارند دیده ایم که هنگامی که با کودکی بیرون می رویم تا کارهای خودمان را انجام دهیم چه طور بهانه می گردند و ما را اذیت می کند.

پیشنهاد مطالعه:  روانكاوی و روان درمانی تحلیلی چیست ؟

همین که قول اسباب بازی و خواکی به  او می دهیم ساکت می نشیند و ما را برای انجام کارهایمان راحت می گذارد به  امید این که قرار است به  آن خوراکی یا اسباب بازی  برسند.

حالا اگر مدام از ذهنمان کار بکشیم و جایزه ای برایش در نظر نگیریم متاسفانه نمی گذارد به  کار هایمان برسیم و مدام ذهنمان بهانه می گیرد که همان اهمال کای است.

جایزه مهم نیست کم یا زیاد، کوچک یا بزرگ باشد. مثلا من به  خودم در ازای اتمام این مقاله در زمان معین شده یک لیوان قهوه به  خودم جایزه می دهم.

جایزه می تواند کار ها کوچک و بزرگ روزانه تان باشد اما حتما اعلام کنید و حتما انجام دهید.

ادامه 8 تکنیک غلبه بر اهمال کاری

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×