"> 7 نکته درباره شما و ازدواج تان - مشاوره آنلاین مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

7 نکته درباره شما و ازدواج تان

7 نکته درباره شما و ازدواج تانقبل از عقد و عروسی بدانید و بکار ببندید.

7 نکته درباره شما و ازدواج

7 نکته درباره شما و ازدواج

7 نکته درباره شما و ازدواج

1-ارزش‌ها و باورهایتان در ازدواج چه میشود؟

برخی از جوانان به اشتباه، فکر می کنند که برای داشتن یک زندگی مشترک موفق باید از ارزش ها و باروهای خودش بگذرد تا بتواند برای همسرش یک همسر ایده آل باشد.

حتما قبل از ازدواج باید ارزش ها و باورهایتان را بیان کنید و سعی کنید با کسی که ارزش های شما برایش قابل احترام هست ازدواج کنید.

نه اینکه برای ادامه زندگی ارزش های خود را کنار بگذارید و ارزش های همسرتان را بپذیرید. یعنی فورا نخواهید خودتان را همرنگ طرف مقابل کنید. مثلا اگر می‌بینید مهمانیهای آنچنانی می‌رود و روابطی دارد که نمی‌پسندید، به اجبار آنها را نپذیرید.

2- خودتان را غرق در نامزدتان نکنید!

اگر وقتی با کسی آشنا می‌شوید، خود را غرق پرداختن به علاقه‌مندی‌های او کنید، بی‌شک آسیب خواهید دید.

حتی برخی افراد در این دوره به خاطر طرف مقابل رابطه خود را با دوستان و خانواده‌شان کمرنگ می‌کنند و تمام‌ وقت خود را در اختیار او قرار می‌دهند که این کار هم اشتباه است.

3- رابطه زناشویی در دوران نامزدی

در کسانی که در زمان نامزدی و بدون شناخت، روابط زناشویی برقرار می‌کنند، احتمال نارضایتی زناشویی، بد بینی، عدم تعهد و نابسامانی ارتباطی بعد از ازدواج بسیار بالاتر است.

نتایج تحقیقات نشان داده اگر در دوران آشنایی طرفین کنجکاویهای جنسی شان را بی‌محابا به هم ابراز کنند، احتمال دارد دچار آسیب‌ شوند.

پیشنهاد مطالعه:  آیا در جلسه خواستگاری ، مسائل جنسی را مطرح کنم

پیشنهاد مطالعه: آیا در جلسه خواستگاری ، مسائل جنسی را مطرح کنم ؟

البته به‌دلیل مسائل شرعی، اخلاقی، قانونی و عرفی احتمال شروع این روابط در کشور ما در دوران آشنایی اندک است.

ولی متاسفانه گاهی از روی بی‌تجربگی و ناپختگی، روابط پرخطر در دوران آشنایی شروع می‌شود که باعث می شود بیشتر این آشنایی‌ها خیلی زود هنگام به شکست منجر شوند؛

مخصوصا که متاسفانه مهارت مدیریت درست و چند جانبه اینگونه روابط در بیشتر جوانان خیلی قوی نیست و گاهی با الگوبرداری از دیگران یا توجیه رفتار خود یا روشنفکری مدرن مخصوصا خانم‌ها در معرض خطر بیشتر آسیب‌های اجتماعی اینگونه روابط قرار می‌گیرند.

4- فکر نکنید می توانید همسرتان را عوض کنید

نکته مهم دیگر این است که خیلی‌ها در دوران آشنایی تفاوت‌های زیادی بین خود و طرف مقابل مشاهده می‌کنند ولی با این تصور که می‌توانند او را با عشق و علاقه و توجه تغییر دهند، به روابط خود ادامه می‌دهند.

خیلی از خانم‌ها مرتکب این اشتباه شایع می‌شوند اما شخصیت شکل‌گرفته آدم‌ها، خیلی قابل‌تغییر نیست و فقط قابل‌تعدیل است.

پس وقتی به قصد ازدواج رابطه آشنایی را با کسی شروع می‌کنید، واقع‌بین باشید و آشنایی خود را با کسی ادامه دهید که به اصول شما نزدیک باشد.

5-سعی کنید در دوران خواستگاری و نامزدی بیشتر بشناسید!

در این دوران هرگز خود را بیش از حد درگیر رابطه عاطفی نکنید. وقتی احساس بر منطق غلبه می‌کند، احتمال بروز مشکلات زیاد خواهد شد. یعنی ابتدا باید عقل بر احساس حاکم باشد و بعد همسویی عقل و احساس.

6-تمام اطلاعات را لو ندهید!

هرگز تمام اطلاعات در مورد حال و گذشته‌تان را برای طرف مقابل بیان نکنید. برخی فکر می‌کنند اگر همه‌چیز را با جزئیات برای فردی که با او آشنا شده‌اند تعریف نکنند، صادق نیستند در حالی که صداقت 2 نوع سازنده و مخرب دارد.

پیشنهاد مطالعه:  4 میم سحرآمیز برای انتخاب همسر خوب

*** کسی که به قصد ازدواج وارد رابطه با شما شده، باید به این حد از بلوغ رسیده باشد که بداند قرار است با آنچه در حال حاضر هستید، زندگی کند، نه آنچه قبلا بوده‌اید.

پس اطلاعاتی که قصد دارید به طرف مقابل بدهید باید به‌تدریج و پلکانی باشد و به همه‌چیز اشاره نکنید. حواستان باشد دادن این اطلاعات غیرضروری می‌تواند در رابطه فعلی و در آینده‌تان تاثیر مخربی داشته باشد.

*** گاهی می‌بینم دختر خانم‌هایی که قبلا رابطه عاطفی معقول و کم‌خطری در چارچوب اخلاق، شرع ، قانون و عرف با آقایی داشته‌اند ولی به‌محض اینکه در مورد آن به طرف مقابل گفته‌اند؛

رابطه‌شان دچار مشکل‌شده و به هم خورده یا ازدواج انجام گرفته ولی همسر به شدت به خانم بدبین شده است و آسیب بدبینی و بدگمانی بسیار شدیدتر از این صداقت مخرب است.

پیشنهاد مطالعه: ویژگی ازدواج موفق چیست ؟

7-شما به بلوغ رسیده اید؟

کسی که می‌خواهد وارد رابطه آشنایی و بعد نامزدی و عقد شود، باید به بلوغ ازدواج رسیده‌باشد اما متاسفانه برخی از کسانی که ازدواج می‌کنند، به این بلوغ نرسیده‌اند اما بلوغ ازدواج چیست؟

یعنی با آگاهی، دانش و مهارت‌های ارتباطی مبتنی بر واقعیت نه رویا، رابطه لذت‌بخش مادی و معنوی خلق کنیم. در غیر این صورت دچار تنش خواهیم شد. ‌

*** بدون شناخت، منطق، خودشناسی و دیگرشناسی نباید وارد هیچ رابطه‌ای شد چون برخی در دوران آشنایی چهره واقعی خود را نشان نمی‌دهند و نقاب بر چهره دارند تا طرف مقابل را جذب ‌کنند.

علاوه بر این، گاهی رفتار ناسنجیده یا پرخطر‌ تاثیرگذاری هم نشان می‌دهند ولی طرف مقابل به دلیل ویژگی‌های خوب دیگر، متاسفانه آن را نادیده می‌گیرد

پیشنهاد مطالعه:  مشاجره کردن با همسر در خانواده
about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×