"> 10 نكته در مورد لزوم كاهش مصرف نمک - مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

10 نكته در مورد لزوم كاهش مصرف نمک

10 نکته برای کاهش مصرف نمک

10 نكته در مورد لزوم كاهش مصرف نمک-www.mehcom.com

10 نكته در مورد لزوم كاهش مصرف نمک-www.mehcom.com

همه می دانیم که نمک ضرر دارد موضوع این است که چکار کنیم تا کمتر نمک مصرف کنیم ؟
نمک یک نقش مهمی در افزایش فشار خون همه افراد از جمله کودکان دارد. نمک دریافتی باید حداقل 2300 میلی گرم سدیم (در حدود یک قاشق غذا خوری در روز) باشد. سالمندان با بیماری فشارخون، کلیه، دیابت و دیگر بیماری های مزمن باید سدیم دریافتی را به کمتر از 1500 میلی گرم در روز کاهش دهند.

1- فکر کنیم

بیشتر نمک در غذاهای فرایند شده وجود دارد. غذاهایی که در بیرون مصرف می کنیم پر از نمک می باشد مانند سوسیس، کالباس، پیتزا، سیب زمینی های سرخ شده، سس گوجه فرنگی، گوشت های نمک زده، کنسروها و سوپ های آماده

2- از غذاهای خانگی لذت ببرید

سعی کنید غذاها بیشتر در منزل پخته شود. غذا پختن در منزل باعث کنترل نمک در هنگام پخت می شود.

3- استفاده بیشتر از سبزی ها و میوه ها

سبزی ها و میوه ها به وطور طبیعی سدیم کمتری دارند بهتر است در کنار هر وعده غذایی از سبزی ها استفاده شود و در میان وعده از میوه ها استفاده شود

4- لبنیات و غذاهای پروتئینی را در برنامه غذایی انتخاب کنید

لبنیات مانند شیر و ماست کم چربی را به جای پنیر بیشتر مصرف کنید. پنیر حاوی سدیم بیشتری می باشد. گوشت گاو، مزغ، غذاهای دریایی تازه را به جای غذاهای نمک سود شده انتخاب کنید. سوسیس، پیتزا و ….دارای نمک بیشتر است. از مغزهای بی نمک استفاده شود.

پیشنهاد مطالعه:  چگونه لاغر شویم ؟ مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده

5- تنظیم قوه چشایی

نمک را کم کم کاهش دهید. توجه­تان را بیشتر به طعم طبیعی مواد غذایی داشته باشید. نمک به هیچ غذایی اضافه نکنید در طول زمان قوه چشایی به این برنامه عادت می کند.

6- صرفه نظر از نمک

زمانی که غذا را آماده می کنید سعی کنید به آن نمک اضافه نکنید. نمک را از روی میز غذا و کابینت حفظ کنید. از پودر سیر، سبزیجات خشک، ‌آب لیموی تازه یا لیمو ترش، ادویه ها در غذا استفاده کنید. رزماری، زنجبیل، فلفل سیاه و قرمز را امتحان کنید.

7- خواندن برچسب ها اطلاعات غذایی

برچسب اطلاعات غذایی را مطالعه کنید. سعی کنید مواد غذایی بدون نمک یا کم نمک و بدون نمک افزودنی را انتخاب کنید. دنبال مواد غذایی با برچسب کم نمک و بی نمک باشید.

8- درخواست برای غذاهای کم نمک در رستوران­ها

هنگامی که غذا بیرون سرو می کنید غذای های کم نمک سفارش دهید. از سس های سالاد کمتر استفاده کنید.

9- توجه به ادویه و فلفل

غذاهایی مثل سس سویا، کچاپ، ترشی، زیتون، سس سالاد دارای بیشترین نمک می باشند. سس های کم نمک انتخاب کنید. به جای ترشی و زیتون از یک قطعه هویج یا کرفس خام استفاده کنید.

10- افزایش مواد غذایی حاوی پتاسیم

مواد غذایی حاوی پتاسیم که در پایین آوردن فشار خون کمک می کند را انتخاب کنید. پتاسیم در میوه ها، سبزی هایی مثل سیب زمینی، آب گوجه فرنگی، آلو بخارا، گلابی و موز وجود دارد. منابع دیگر پتاسیم ماهی، ماست و شیر ، خرما و آب پرتقال می باشد.

پیشنهاد مطالعه:  واکسن آنفلوآنزا می تواند از خطر سکته قلبی و مغزی جلوگیری کند

مریم زارعی، کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه

برگرفته از وبسایت وزارت بهداشت و درمان

مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده – خانواده سالم
 

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×