"> چگونه کودک باهوش داشته باشیم ؟ - فرزندپروری - مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

چگونه کودک باهوش داشته باشیم ؟ – فرزندپروری

مهکام-چگونه کودک باهوش داشته باشیم ؟ - فرزندپروری

مهکام-چگونه کودک باهوش داشته باشیم ؟ – فرزندپروری

کودک باهوش

داشتن کودک باهوش برای بسیاری از پدران و مادران یک آرزو محسوب می شود و به همین خاطر همیشه می پرسند که چگونه کودک باهوش داشته باشیم ؟ برای انیکه به این پرسش والدین جواب داده باشیم می توانید مطالب زیر را مطالعه کنید :

هوش کودکان تا پايان 5 سالگی رشد چشمگيری دارد و هر کودک اين توان بالقوه را دارد که در مغز خود ، آموخته ها را ذخيره و پردازش و از آن ها در موقعيت های مناسب استفاده کند ، اين فرصت تا پايان 15 سالگی برای کودکان وجود دارد و بزرگسالان با توجه به شناختي که از نقاط ضعف و قوت کودک شان دارند ، بايد نسبت به تقويت توانايي ها و کاهش کاستي هايش ، اقدامات لازم را انجام دهند .در گزارش روزنامه خراسان بیشتر به این مسئله اشاره شده است.

ابزارهای اوليه ساختار هوش برای کودک

ابزارهای اولیه که به عنوان مواد خام تشکیل دهنده ساختار هوش کودک ، به خصوص قبل از سه سالگی حائز اهمیت است عبارت است از :

  1. احساس امنیت
  2. اشباع عاطفی ( محبت بی دریغ به کودک)
  3. تغذیه مناسب
  4. ماساژ بدن ( به عنوان جایگزین ورزش با استفاده از روغن زیتون و یا کنجد قبل از استحمام )
  5. ارتباط کلامی ( این کار باید به دو شکل مستقیم مثل صحبت با کودک و قصه گویی و غیر مستقیم از طریق پخش اشعار و قصه‌های صوتی کودکانه انجام گیرد )
  6. بازی ( به شکل انفرادی ، با افراد خانواده و به شکل گروهی به عنوان ابزاری برای اجتماعی شدن کودک )
  7. مهارت های حرکتی
  8. فعالیت های ترسیمی ( خط خطی کردن و رنگ آمیزی با دست )
  9. فعالیت های خلاقانه ( تعریف داستان ، نقاشی ، درست کردن یک گلوله کروی با خمیر )
  10. آموزش مفاهیم پایه

که مجموع این عوامل می تواند بستر مناسبی برای رشد هوش در مراحل بالاتر سنی ایجاد کند. و امیدوارتر به داشتن بچه یا فرزند باهوش به انجام تربیت کودکمان بپردازیم.

پیشنهاد مطالعه:  آموزش ریاضی به کودک

آموزش  به کودک را از چه سنی باید آغاز کرد ؟

پرسش خیلی از والدین این است که آموزش ها را از چه سنی باید آغاز کرد ؟ شروع زودتر از موعد یک آموزش نه تنها سودمند نیست بلکه می تواند نقش مخربی را در زندگی کودک داشته باشد ، بنابراین باید آموزش ها بر اساس توان جسمی و روحی روانی کودک و به دور از هر گونه فشار صورت گیرد و ضمن این که اهمیت دادن به دنیای کودک نیز ضروری است دنیایی شاد همراه با بازی.

آموزش های کلاسیک کودک

آموزش های کلاسیک پس از پایان سه سالگی و آغاز چهار سالگی شروع می شود. در همین سن ، آموزش های غیر رسمی خواندن توصیه می شود (بدون آموزش نوشتن) رفتن به مهد کودک، زمینه توسعه ارتباطات اجتماعی و آموزش‌های مفاهیم و درک مسائل کمی را برای کودک فراهم می کند . در انتخاب رشته ورزشی باید صبور بود ، در مراحل اولیه فقط ارزیابی صورت می گیرد ولی بین 12 تا 15 سالگی انتخاب رشته ورزشی امکان پذیر می‌شود ، در سنین پایین تر ، ورزش های مادر مثل ژیمناستیک ، شنا و دو میدانی توصیه می شود .

آموزش زبان دوم به کودک

آموزش زبان دوم برای جلوگیری از هر گونه مشکل کلامی و تلفظی ، پس از آموزش رسم‌الخط زبان مادری ، یعنی پس از پایه اول ( آغاز 8 سالگی ) توصیه می شود. آموزش غیر رسمی نقاشی از زمانی که کودک خط خطی کردن را یاد می گیرد آغاز می شود و زمانی که با ابعاد آشنا می شود و اشکال هندسی را می شناسد ، می توان به او به صورت رسمی آموزش داد ( بین 4 تا 6 سالگی )و آموزش خط ، پس از پایه اول ( 8 سالگی) توصیه می شود .

پیشنهاد مطالعه:  لذتبخش کردن کتابخوانی برای کودک

آموزش روباتیک به کودک

آموزش روباتیک به صورت غیر رسمی از 8 سالگی و به شکل کنترل یک وسیله شروع می شود و چون آموزش های رسمی، نیازمند حداقل اطلاعات فنی و ریاضی است، در ابتدای مقطع متوسطه توصیه می شود ( بین سنین 12 تا 13 سالگی ) . علاقه مند کردن کودک به مطالعه ، برای افزایش اطلاعات عمومی او ضروری است و انجام بازی های فکری می تواند باعث افزایش سرعت عملش شود .

استفاده بهینه از رایانه به کودک

استفاده بهینه از رایانه در مواردی مثل بازی ها و فعالیت های گرافیکی می تواند باعث رشد خلاقیت کودک شود سعی کنید کودک را عمل گرا بار آورید از او بخواهید که آموخته های خود را به صورت داستان نویسی، طراحی، شعر ، کاردستی های مختلف (چوبی، سنگی ، کاغذی و فلزی) نشان دهد .

مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده و فرزندپروری موفق

تربیت فرزند و نیازهای روانی، عاطفی – خانواده آسمانی

تربیت فرزند و نیازهای روانی، عاطفی - خانواده خوشبخت-www.mehcom.com

تربیت فرزند و نیازهای روانی، عاطفی – خانواده آسمانی تربیت کودک ،تربیت فرزند ،چگونه بچه هایمان را تربیت کنیم،تربیت فرزند پسر، تربیت فرزند دختر ،تربیت فرزند در اسلام ،تربیت بچه ها، تربیت بچه ،چگونه فرزند تربیت کنیم ،چگونه فرزند خوب تربیت کنیم ،چگونه فرزند خود را خوب تربیت کنیم ،چگونه یک فرزند خوب تربیت کنیم ،چگونه بچه خوب تربیت کنیم … ادامه مطلب »

*********************************************

چگونه والدین خوبی باشیم ؟ روش های ارتباط با نوجوان و جوان

چگونه والدین بهتری باشیم ؟ روش های ارتباط با نوجوان و جوان-www.mehcom.com

چگونه والدین خوبی باشیم ؟ راه های برقراری ارتباط با کودکان نوجوانان و جوانان (خانم دکتر فردوسی پور)اورجینال چگونه والدین بهتری باشیم (خانم دکتر فردوسی پور)اورجینال چگونه والدین خوبی باشیم ؟ چگونه پدر و مادر خوبی باشیم ؟ چگونه پدر و مادر بهتری باشیم ؟ چگونه با نوجوانان رفتار کنیم ؟ چگونه با نوجوانان ارتباط برقرار کنیم؟ روش های ارتباط … ادامه مطلب »

پیشنهاد مطالعه:  مهمترین نکته در افزایش هوش نوزادان

*********************************************

مجموعه پزشک کودک – پزشک فرزند خود باشید

مجموعه پزشک کودک - اورجینال-www.mehcom.com

مجموعه پزشک کودک- آیا شما هم دنبال پزشک کودکان خوب می گردید ؟ آیا شما دوست دارید که یک پزشک کودک همیشه به شما جواب بگوید ؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده اید اگر خدای ناکرده در انتهای شب روزهای خاص تعطیل بچه ای علائمی از بیماری بروز داد باید چه کاری انجام دهید ؟ ما به … ادامه مطلب »

*********************************************

آموزش تربیت فرزند از دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا ۱۹ سالگی

مجموعه کامل آموزش تربیت فرزند از دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا ۱۹ سالگی

آموزش تربیت فرزند از دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا ۱۹ سالگی آموزش فرزندپروری موفق تربیت صحیح و اصولی کودک و نوجوان تربیت فرزندان از بدو تولد تا سه سالگی دکتر فرهنگ هلاکویی تربیت کودک دکتر فرهنگ هلاکویی تربیت نوجوان ما برای بسیاری از چیزها هزینه می کنیم مثلا برای تفریح برای سرگرمی برای خوردن و … برای یادگیری بسیاری … ادامه مطلب »

*********************************************

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید-18 دی وی دی

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید-18 دی وی دی-www.mehcom.com

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی خرید آموزش خیاطی عمرانی ،خیاطی خانم عمرانی برنامه خانواده، خیاطی خانم عمرانی خانه ی مهر،خیاطی خانم عمرانی در شبکه جام جم ،خیاطی خانم عمرانی سیمای خانواده،خیاطی خانم سیما عمرانی،آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید،آموزش خیاطی تصویری خانم عمرانی،آموزش خیاطی خانم عمرانی با  نمایش فیلم،آموزش خیاطی مبتدی،خرید سی دی آموزش خیاطی،خرید آموزش خیاطی،خرید آموزش خیاطی خانم سیما … ادامه مطلب »

*********************************************

خرید اینترنتی آموزش بافتنی – زیبا بپوشید

خرید اینترنتی آموزش بافتنی

خرید اینترنتی آموزش بافتنی مزیت خرید اینترنتی آموزش بافتنی این است که با توجه به قیمت بالای پوشاک بافتنی با کمی هزینه برای خرید آموزش بافتنی براحتی می توانید با کمترین هزینه زیباترین ، قشنگ ترین لباس های بافتنی را برای خودتان و کسانی که دوستشان دارید ببافید . در ضمن حتی می توانید با بافتن و فروختن تولیدات خودتان … ادامه مطلب »

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×