"> چگونه بهتر درس بخوانیم | مهکام - مشاوره آنلاین مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

چگونه بهتر درس بخوانیم | مهکام

چگونه بهتر درس بخوانیم ؟ و بهتر یاد بگیریم ؟

چگونه بهتر درس بخوانیم | مهکام

چگونه بهتر درس بخوانیم ؟ تا موفق شویم.

شیوه های مطالعه را باید جزیی از مهارت های تحصیلی دانست . که هر دانشجو ، هر دانش آموز دبیرستانی راهنمایی

حتی هر دانش آموز دوره شش ساله ابتدایی و در کل هر کس که می خواهد مطالعه کند باید آنها را فرابگیرد و در زندگی علمی و تحصیلی خود بکار ببندد.

هر کدام از ما درباره مطالعه و چگونه مطالعه کردن بسیار شنیده ایم . و هر کدام از ما نظر خاصی در این باره داریم. اما اخیرا روزنامه نیویورک تایمز در یک گزارشی بیان کرده است که :

بسیاری از عادت‌های مطالعه ما هیچگونه توجیه علمی ندارند و حتی برخی از این شیوه‌ها و روشها تاثیری برخلاف شواهد و تصورات موجود ما در پی دارند.

در زیر برخی از روشها و شیوه‌های موثر در مطالعه و یادگیری را مرور می‌کنیم که کمک می کند تا بفهمیم که چگونه بهتر درس بخوانیم ؟:

تغییر مکان مطالعه و درس خواندن :

تعدار زیادی از دانشجویان شدیدا معتقد به مطالعه در کتابخانه هستند، اما محققان علم ادراک معتقد هستند تغییر متناوب محیط مطالعه برای یادگیری بسیار موثر است.

بخاطر اینکه حافظه انسان بر اساس موقعیت و مکان شکل می‌گیرد در نتیجه تغییر محیط مطالعه، میزان به خاطر سپردن مطالبی که فرا گرفته‌اید را افزایش خواهد داد.

برای تقویت حافظه می توانید به تکنیک های تقویت حافظه دکتر سیدا مراجعه کنید.

به صورت گروهی مطالعه و تکالیف انجام دهید :

خصوصا هنگامی که روی یک مسئله دشوار درسی کار می‌کنید. سعی کنید به صورت گروهی به درس خواندن و مطالعه بپردازید.

پیشنهاد مطالعه:  آموزش تند خوانی و تقویت حافظه مدرن

تقسیم مسوولیت یکی از راه‌های موثر جهت فائق آمدن بر مشکلات و کاهش حجم کاری و درسی می‌باشد و به شما اطمینان می‌دهد که درس را بهتر بفهمید. این فعالیت گروهی ممکن است حتی منجر به پیدا کردن یک دوست جدید شود.

چگونه بهتر درس بخوانیم ؟ تا فراموش نکنیم .

استفاده از فلش کارتها :

بعضی وقت‌ها بهترین شیوه، همان شیوه‌ای است که همیشه از آن استفاده می‌شود. درست است که کارت‌های فلش قدیمی هستند اما هنوز وسایل خوب و قابل اتکایی هستند.

نوشتن نکته‌ها، تعاریف و توضیحات بیش از یک بار، به نقش بستن اطلاعات در حافظه کمک می‌کنند. ضمن اینکه این کارت‌ها یک وسیله بسیار عالی جهت یادآوری و تداعی تعریف‌ها می‌باشند.

 

امتحان دادن :

هر چقدر هم که از امتحان تنفر داشته باشید اما مطالعات نشان می‌دهد:

یک ارزشیابی جدی مانند امتحان نه تنها مؤید میزان دانش دانشجویان است بلکه می‌تواند کیفیت و ارزش علمی دانشجویان را نیز افزایش دهد.

آزمون‌های متناوب به یادگیری دوباره و به خاطر آوردن اطلاعات ما کمک می‌کند، ضمن اینکه در هنگام آماده شدن برای امتحانات نهایی تازه به ارزش و عملکرد امتحانات طول ترم پی می‌بریم.

 

خوابیدن :

یک ذهن خسته، ذهنی کند است. پس به اندازه کافی بخوابید و شاهد افزایش معدل درسی خود باشید.

 

خود را در هیچ گروه یا دسته‌ای قرار ندهید :

دانشجویان اغلب خود را در یک دسته خاص طبقه‌بندی می‌کنند. به عنوان مثال خود را دانشجوی دارای هوش دیداری یا دارای هوش شنیداری قلمداد می‌کنند

یا اینکه برخی معتقدند طرف چپ مغزشان فعال‌تر است یا برخی بر این باورند که طرف راست مغزشان فعال‌تر است.

پیشنهاد مطالعه:  چگونه یاد بگیریم ؟ روشهای مطالعه

تحقیقات نشان می‌دهد که این طبقه‌بندی‌ها به میزان زیادی همراه با خطاست. بهترین شیوه این است که به جای نگرانی درباره اینکه در کجای فرآیند یادگیری قرار دارید، مناسب ترین شیوه یادگیری را مطابق با توانایی‌های خود پیدا کنید.

 

حضور در کلاس :

شاید این مسئله بدیهی و واضح باشد. اما سخنرانی‌های طولانی استادان و زمان شروع کلاس‌ها در ساعات اولیه صبح، اغلب باعث شده شرکت در کلاس تا حدودی سلیقه‌ای و دلبخواهی شود.

بهترین شیوه برای آمادگی در امتحانات، حضور در کلاس درس می‌باشد. در این صورت می‌توانید با سلسله مراتب درسی آشنا شده و از مطالبی که از آنها امتحان گرفته می‌شود، مطلع شوید.

 

خود را غرق جزوه‌ها و منابع درسی متعدد نکنید :

یافته‌های دانشمندان ثابت می کند که غرق شدن در دریایی عظیم  از جزوه‌ها و کتاب‌های درسی متعدد شیوه موثری برای یادگیری نمی باشد .

بلکه بهترین روش متمرکز شدن بر روی یک موضوع یا کتاب می باشد. و وقت گذاشتن بر روی آن تا زمان تسلط کامل بر روی مطالب موجود در آن کتاب می‌باشد.

همیشه سعی کنید کمتر بین موضوعات مختلف گشته ومنبع خود را تغییر دهید. به عبارت ساده تر از این شاخه به آن شاخه نپرید در این صورت کمتر خسته شده و قدرت یادگیری شما افزایش می یابند .

 

منظم باشید :

نظم و انظباط یکی از رموز موفقیت است. پس همیشه کارها و تکالیف درسی را باید به موقع انجام داد . و از به تعویق انداختن کارها باید به شدت اجتناب کرد.

مشاوره آنلاین مهکام – چگونه بهتر درس بخوانیم ؟

پیشنهاد مطالعه:  10 راهبرد موثر برای تقویت حافظه
about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×