"> چگونه با ناسازگاری نوجوانان دختر و پسر برخورد کنیم ؟ فرزندپروری
مشاوره آنلاین مهکام

چگونه با ناسازگاری نوجوانان دختر و پسر برخورد کنیم ؟

چگونه با ناسازگاری نوجوانان دختر و پسر برخورد کنیم ؟ چگونه با نوجوانان ناسازگار رفتار کنیم ؟ با نوجوانان ناسازگار چه کار کنیم ؟ چگونه با نوجوانان صحبت کنیم ؟ با نوجوانان سرکش و ناسازگار چگونه رفتار کنیم ؟ با نوجوانان سرکش چگونه رفتار کنیم ؟ برای مقابله ناسازگاری در‌ دوران بلوغ دختران و پسران چکار کنیم ؟ چگونه با پسر نوجوان در خانه برخورد کنیم ؟ چگونه با فرزندان ناسازگار رفتار کنیم ؟ چگونه با نوجوان ناسازگار رفتار کنیم؟ و …

چگونه با ناسازگاری نوجوانان دختر و پسر برخورد کنیم ؟

سوالات بالا نمونه ای از پرسش ها و مسائل والدین با بچه هایشان در دوران بلوغ می باشد . برخی بچه ها دوران بلوغ را با مشکلات کمتری و برخی با مسائل حادتر و پیچیده تر سپری می کنند . در هر صورت اگر نوجوان ما سر ناسازگاری و مخالفت دارد اولین و اساسی ترین گام در جهت حل مشکل ایجاد ارتباط موثر و موفق با نوجوان دختر و پسر مان می باشد.

برای داشتن ارتباط موثر با فرزندان در سن نوجوانی باید به گونه ای با او ارتباط برقرار کنیم که نوجوان براحتی با ما حرف بزند و نظرات و عقایدش را آزادنه و مودبانه بیان کند . نوجوانان گاهی درهای ارتباط و گفتگو با والدین را بسته می بینند و از صحبت پرهیز می نمایند در این مواقع پدر و مادر باید با تغییر رویه و رفتار سعی کنند با روش های مختلف باب گفتگو و صحبت را باز کنند :

چگونه می‌توان با نوجوان ناسازگار ارتباط موثر داشت ؟

 • به حرف‌های نوجوان گوش کنید. بسیاری از نوجوانان شاکی هستند که والدین به حرف آنان گوش نمی‌کنند. ارتباط مانند خیابان دوطرفه است. اگر می‌خواهید نوجوان به حرف شما گوش کند، با دقت شنوای حرف‌هایش باشید.
 • حرف زدن نوجوانان را قطع نکنید . این نکته ای بسیار مهم است که اجازه دهید دختر و پسر نوجوان و جوان شما به طور کامل حرفهایش تمام شود بعد شما صحبت کنید.
 • برای نظر نوجوان احترام قائل شوید. در برخی موضوعات نظر فرزندان را بپرسید. گاهی نظر آنان با ارزش است. این امر به نوجوان کمک می‌کند که در مورد مسائل مختلف فکر کند و از طرفی اعتماد به نفس او افزایش می‌یابد.
 • با رفتار و گفتار مثبت سرمشق و الگوی فرزندان باشید. اگر با همسر و فرزندان رفتار خوبی داشته باشید، نوجوان می‌کوشد رفتار شما را سرمشق خود قرار دهد.
 • انعطاف پذیر باشید. به موضوعات مورد علاقه نوجوان توجه کنید. علایق و خواسته‌های نوجوان با ما فرق دارد. اصلا علایق آنها را مسخره و مزخرف و یا تخیلی ندانید . همانطوری که ما نوجوان بودیم، خواسته‌های ما با والدین متفاوت بود. خود را جای او بگذارید و مسائل را از دید او ببینید.
چگونه با ناسازگاری نوجوانان دختر و پسر برخورد کنیم ؟-مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده

چگونه با ناسازگاری نوجوانان دختر و پسر برخورد کنیم ؟-مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده

در صحبت با فرزندان از کارهای زیر بپرهیزید

 • توهین نکنید. نوجوانان مانند همه دوست ندارند تحقیر شوند. هر چه بیشتر به نوجوان توهین کنید، بیشتر از شما فاصله می‌گیرد و رفتارش بدتر می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد نوجوانانی که مورد تحقیر و توهین والدین هستند، در زندگی فردی و اجتماعی در مقایسه با دیگران موفقیت کمتری دارند.
 • نظرات خود را به فرزندان تحمیل نکنید. هرگز فرزندتان به زور و اجبار نظرتان را نمی‌پذیرد. تحمیل نظر باعث جبهه‌گیری فرزندان می‌شود.
 • پیش داوری نکنید. ابتدا با دقت به حرف‌های فرزند گوش کنید، سپس نتیجه‌گیری و داوری کنید. اگر جوان والدینش را روشنفکر نداند، حرف آنان را گوش نمی‌کند.
پیشنهاد مطالعه:  چگونه فرزند دختر مان را تربیت کنیم ؟

در گفتگو و صحبت با نوجوانان به موارد زیر دقت کنید

 • زمانی که فرزندتان آمادگی دارد با او صحبت کنید. بزرگ‌ترین اشتباه را زمانی مرتکب می‌شوید که فرزندتان خود را برای رفتن به میهمانی دوستش آماده می‌کند و به او می‌گویید می‌خواهم با تو صحبت کنم. هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد. اگر زمانی که فرزندتان حوصله و وقت کافی دارد با او صحبت کنید، بهتر نتیجه می‌گیرید.
 • وقتی را فقط برای نوجوان اختصاص دهید. گاهی تنها ، بدون حضور سایر اعضای خانواده با نوجوان به پارک ، سینما ، قهوه خانه سنتی ، رستوران یا نمایشگاه نقاشی بروید.
 • در مورد رویدادهای روزانه و مسائل مختلف زندگی تان با نوجوان صحبت کنید. تا زمانی که احساس می‌کنید که نوجوان مشتاق شنیدن صحبت‌های شماست، موضوعات مختلف و رویدادهای زندگی‌تان را برای او مطرح کنید. فرزندان در نوجوانی کمتر از کودکی به والدین توجه دارند.
 • سؤالات باز بپرسید از پرسیدن سؤالاتی که جواب آن بله یا خیر است، خودداری کنید. به جای آن که بپرسید: امروز خوب بود؟ بپرسید: کلاس موسیقی چه طور بود؟
 • نظر نوجوان را بی‌ارزش و مسخره ندانید. شاید نوجوان حرفی بزند که به نظر ما احمقانه و کودکانه است. اگر این امر را مستقیما به او بگوییم، ناراحت می‌شود و کمتر صحبت می‌کند. در برخی موارد که نظر او را قبول ندارید، آن را مطرح نکنید، زیرا نوجوان در این مقطع به تایید نیاز دارد.
 • در گفت‌وگو با نوجوان به او احترام بگذارید. همانطوری که به دوستان و آشنایان بزرگسال احترام می‌گذارید، با نوجوان رفتار کنید. این امر به نوجوان کمک می‌کند احساس ارزش نماید.
 • غر نزنید. اگر به نوجوان بگویید:همیشه اتاقت نامرتب است، از دستت خسته شدم.، چه قدر شلخته‌ای، کی درست می‌شوی؟ او جبهه می‌گیرد و رفتارش را تغییر نمی‌دهد.
 • با فرزندتان به توافق برسید. وقتی با فرزندتان اختلاف نظر دارید و نظرتان را به او تحمیل می‌کنید، او ناراحت و عصبی می‌شود. بهتر است با صحبت کردن به دنبال راه حل بهتری باشید. این امر مصالحه خوانده می‌شود. برای مثال اگر به فرزندتان بگویید باید امشب اتاقت را تمیز کنی، هیچ عذری را هم نمی‌پذیرم. او جبهه می‌گیرد و می‌گوید: به هیچ وجه نمی‌توانم، می‌خواهم به خانه دوستم بروم. بهتر است بگویید: من از وضعیت اتاقت خیلی ناراحتم، عزیزم، کی آن را تمیز می‌کنی؟
 • شنونده فعال باشید. گوش کردن به صحبت‌های نوجوان پیش از صحبت کردن اهمیت دارد. زیرا نوجوان احساس می‌کند او را درک می‌کنید. بکوشید حداقل روزی ۲۰ دقیقه شنونده صحبت‌های او باشید. با روی باز روبه روی او بنشینید، در چشم‌هایش نگاه کنید و صحبت‌هایش را تکرار کنید. برای مثال، فرزندتان می‌گوید: من، امروز تکالیف زیادی دارم.در جواب بگویید: پس امروز حسابی سرت شلوغه؟ او می‌گوید: امروز معلمم جلوی همه دانش‌آموزان با من دعوا کرد. در جواب بگویید: پس امروز از این که معلمت باهات دعوا کرد، ناراحت شدی؟ گوش کردن فعالانه چیزی فراتر از کلمات است. شما غم ، شادی ، رنجش یا ناراحتی فرزندتان را باید از پس کلمات و تعابیر او با تمام وجود حس کنید تا بتوانید خود را در موقعیت او قرار دهید.
 • همیشه فرزندتان را نصیحت نکنید. گرچه نصایح شما به نفع نوجوانان است، ولی آنان در این مقطع کمتر مایل به شنیدن آن هستند. توجه به نوجوان از اهمیت خاصی برخوردار است. ساکت باشید، به او فرصت دهید صحبت کند. با عجله حرفش را قطع نکنید و نظرتان را نگویید.
 • از موقعیت‌های غیررسمی برای برقراری ارتباط استفاده کنید. با فرزندان شوخی کنید و به آنان امکان دهید در حد اعتدال با شما شوخی کنند و راحت باشند.
 • خونسردی خود را حفظ کنید. اگر تحمل شنیدن حرف‌های نوجوان را ندارید، عصبانی نشوید. برای مثال اگر می‌گوید: دوست‌هایم سیگار می‌کشند. سریع عصبانی نشوید و نگویید: دیگر حق نداری با آنان دوست شوی. عصبانیت شما باعث می‌شود نوجوان بقیه حرف‌هایش را نزند و صحبت خاتمه یابد.اگر باید با نوجوان در مورد موضوعات مهم نظیر سیگار کشیدن و… صحبت کنید، زمانی را انتخاب کنید که هر دو آرامش و آمادگی صحبت دارید. جملات تان را با من شروع کنید. برای مثال: من خیلی دوستت دارم و نگران می‌شوم وقتی می‌بینم با کسانی که سیگار می‌کشند ، دوست می‌شوی . یا من نگران افت تحصیلی تو هستم، اخیرا خوب درس نمی‌خوانی؟ نگرانی خود را با آرامش و خونسردی بیان کنید.
پیشنهاد مطالعه:  دوست شدن با فرزند نوجوان با هفده قدم

وقتی که توانستید با فرزند نوجوان خود آرام و با علاقه صحبت کنید، بدون عصبانیت ،بدون از کوره در رفتن ،بدون زخم زبان زدن ،بدون توهین کردن، بدون مسخره کردن ،بدون تحقیر کردن و… آن موقع تازه می توانید درباره مسائل چالش برانگیز با نوجوانان ناسازگار وارد مذاکره شوید.

درباره نوجوانان ناسازگار باید گفت که بدانید که نوجوان هر چند که رفتارهای بد و زننده داشته باشد بازهم بچه شماست و حساب رفتار را از حساب خودش جدا کنید یعنی به خاطر هیچ رفتاری شما حق ندارید که فرزندتان را تنبیه بدنی ، تحقیر و یا از خانه اخراج کنید . تمام مسائل را باید درون خانه حل و فصل کرد .

مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده موفق – فرزندپروری

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×