"> چطور اضطراب و استرس در فرزندمان را تشخیص دهیم ؟ - مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

چطور اضطراب و استرس در فرزندمان را تشخیص دهیم ؟

چطور اضطراب و استرس در فرزندمان را تشخیص دهیم 

در مورد اضطراب و استرس کودکان زیاد می شنویم اما سوال اینجاست که آیا فرزندان ما هم استرس و اضطراب دارند واقعا نشانه ها و علایم استرس و اضطراب چیست ؟ آیا درمانی هم برای آن وجود دارد ؟

چطور اضطراب و استرس در فرزندمان را تشخیص دهیم ؟ -مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده

چطور اضطراب و استرس در فرزندمان را تشخیص دهیم ؟ -مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده

تشخیص اضطراب و استرس در کودکان

پاسخ این است که این کار فقط از عهده یک متخصص روانشناسی برمی‌آید. با وجود این بد نیست کمی در باره نشانه‌های این اختلال در کودکان آگاه باشیم.

  • اضطراب جدایی در کودکان

اختلال اضطراب جدایی بیشتر بین خردسالان شایع است. این کودکان معمولا به کسی یا کسانی وابستگی‌های شدید داشته و حاضر نیستند که از آنها جدا شوند. و فکر جدا شدن از این افراد در کودک ایجاد استرس و نگرانی می‌کند.

مثلا کودک خردسالی که به پدرش وابستگی خاصی دارد حتی خروج روزانه پدر از منزل برای رفتن به محل کار می‌تواند کودک را پریشان کند. این کودکان معمولا دچار نگرانی افراطی در مورد شرایط خود و افرادی که به آنها وابستگی دارند، می‌شوند.

از نشانه‌های این نوع اضطراب می‌توان به دل درد، استفراغ، حالت تهوع، کابوس شبانه، سردرد، تعرق، سردرد و لرزش در اندام‌ها اشاره کرد.

  • اختلال وسواس ناشی از اجبار در کودکان

کودکی که درگیر این نوع اختلال است، در شرایطی قرار دارد که از تحمیل عقاید و فشار برای انجام کارهایی خاص رنج می‌برد. به طوری که این عقاید تحمیلی و کارهایی که بالاجبار کودک وادار به انجام آنها می‌شود دنیای عادی و کودکانه وی را مختل می‌کند. این نوع اختلال از آنجا ناشی می‌شود که کودک نمی‌تواند این اجبارها را بپذیرد و آنها را بیهوده می‌داند.

پیشنهاد مطالعه:  چه موقعی برای ناخن جویدن کودک به روانشناس مراجعه کنیم ؟

این کودکان هر کاری را ناخواسته بارها و بارها انجام می‌دهند. مثلا چندین بار دستان خود را می‌شویند یا هر چیزی را چند بار می‌شمارند. عملکرد این کودکان در مدرسه نیز ضعیف می‌شود.

  • اختلال اضطراب عمومی در کودکان

کودکان مبتلا به اضطراب عمومی نگرانی معینی ندارند بلکه در مورد چیزهای مختلف و بسیاری دچار نگرانی هستند. این کودکان حتی در مورد مسایل کم اهمیت هم دچار اضطراب می‌شوند و نگرانی آنها طیف وسیعی از اتفاقات معمول و غیر معمول روزانه را در بر می‌گیرد.

نشانه‌های این اضطراب در کودکان عبارت است از: پریشانی دایم، خستگی، بیخوابی، کج خلقی و پرخاشگری و عدم تمرکز.

کودکانی که با پشت سر گذاشتن واقعه‌ای ناگوار دچار اضطراب و استرس شده‌اند در این گروه قرار می‌گیرند. برای مثال کودکی که شاهد حادثه رانندگی وحشتناکی بوده می‌تواند مبتلا به این عارضه شده باشد. این کودکان اغلب سعی می‌کنند از کسانی یا جاهایی یا شرایط و چیزهایی که یادآور آن حادثه آسیب زا هستند دوری کند.

از نشانه‌های این اختلال می‌شود پریشانی و اندوه، شکنندگی، ترس، ترش‌رویی، بیخوابی و کابوس شبانه را نام برد.

  • درمان اضطراب کودکان

درمان اضطراب کودکان، بسته به نوع آن متفاوت است و نیاز به بررسی‌های دقیق از سوی متخصصین روان شناسی کودک دارد. در صورتی که مشکوک به استرس در کودک خود هستید حتما با افراد واجد صلاحیت و متخصص این رشته مشورت نمایید. اما نکته حایز اهمیت اینکه هیچگاه اجازه ندهید درگیری‌های روزمره، شما را از حال فرزندتان غافل کند.

 مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده برتر-اضطراب و استرس در فرزندمان

پیشنهاد مطالعه:  اضطراب تحصیلی ، اضطراب مدرسه و اضطراب امتحان

کلمات کلیدی : اضطراب و استرس در فرزندمان ,  استرس و اضطراب ,  درمان اضطراب کودکان ,  اضطراب ,  استرس ,  اضطراب در کودکان ,  اضطراب جدايي در کودکان ,  اضطراب جدايي در کودکان پيش دبستاني ,  اضطراب جدايي کودکان ,  اضطراب کودکان دبستاني ,  اضطراب کودکان در مدرسه ,اضطراب و استرس در فرزندمان ,  اضطراب کودکان پيش دبستاني ,  اضطراب کودکان ,  اضطراب کودکان و نوجوانان ,  اختلال اضطراب ,  اختلال وسواس ,  اختلال اضطراب جدایی ,  خانواده برتر ,  آموزش خانواده

منبع : همشهری آنلاین

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×