"> همه چیز درباره سندرم پیش از قاعدگی (PMS) - مشاوره آنلاین مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

همه چیز درباره سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

سندرم پیش از قاعدگی (Premenstural Syndrome)-قرص سندرم پیش از قاعدگی-جلوگیری از سندروم پیش از قاعدگی-مقابله با سندروم پیش از قاعدگی-افسردگی پیش از قاعدگی-تب و لرز قبل از پریود-سندرم بعد از قاعدگی-علائم قبل از قاعدگی

برخی از خانم ها در هر دوره از سیکل ماهانه دچار ناراحتی های جسمی و روانی همراه با ناراحتی ها و خلق و خویی آزار دهنده در وجودشان مواجه می شوند که می تواند به شدت رفتارشان را تحت تاثیر قرار دهد هر چند که ممکن است به نظر خودشان طبیعی باشند به نظر اطرفیان و افراد خانواده متفاوت و مشکل دار تصور می شوند. مثلا شوهر خانمی که به سندرم پیش از قاعدگی مبتلاست ، متوجه می شود که همسرش ظاهرا بدون هیچ دلیلی ! به شدت عصبی و کج خلق شده است و مانند یک بشکه ی باروت اگر مراقبش نباشی به شدت خواهد ترکید !

همه چیز درباره سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

همه چیز درباره سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

سندرم پیش از قاعدگیچیست ؟

سندرم پیش از قاعدگی (Premenstural Syndrome) که به اختصار pms نیز خوانده می شود معمولا ۷ تا ۱۰ روز پیش از پریودی در 20 الی30 درصد خانمها را در بر می گیرد و ترکیبی از تغییرات آزار دهنده ی جسمی، روانی و رفتاری است و شدت آن معمولا به حدی است که با فعالیت های معمول یا ارتباطات اجتماعی فرد را مختل می کند.
نوع و شدت نشانه های سندرم پیش از قاعدگی در افراد متفاوت می باشد . گرچه این نشانه ها معمولاً با شروع دوره قاعدگی متوقف می شوند، در بعضی زنان نشانه ها ممکن است در طی این دوره و پس از آن نیز ادامه پیدا کند. و در تمام این دوره ناراحتی فرد و اطرفایانش را در پی خواهد داشت.
سندرم پیش از قاعدگی یا «pms » شایعترین بیماری زنان است. علت این سندرم هنوز نامشخص است، اما اغلب پزشکان به هم خوردن تعادل هورمونی استروژن و پروژسترون را محتمل ترین علت این بیماری می‌دانند.

هورمون استروژن – که در تمام طول ماه تولید می‌شود – درست پیش از تخمک گذ‌اری افزایش می‌یابد. در این مرحله، تخمدانها‌ شروع به ساخت و ترشح پروژسترون می‌کنند. پی ام اس هم به شکل دقیق در دو هفته بعد از تخمک گذار‌ی تا پایان دوره عادت ماهانه اتفاق می‌افتد و خانمها‌یی که تخمک گذ‌اری ندارند به این بیماری دچار نمی‌شوند، مگر اینکه تحت درمان با هورمونها‌ی استروژن و پروژسترون مصنوعی باشند. این بیماری با افزایش سن تشدید می‌شود، اما در دختران جوان و نوجوان نیز بروز می کند. در ایران، آمار درستی از این بیماری در دست نیست.

گفته می‌شود که سندرم پیش از قاعدگی یا «پی ام اس» بیماری هزار چهره است؛ زیرا پزشکان بیش از 150 علامت را به این بیماری منسوب کرده‌اند. علایمش در زنان متفاوت است و همین مسئله تشخیص را دشوار می‌کند. بدتر اینکه الگوی این بیماری ممکن است بر حسب ماههای مختلف سال و سن بیمار نیز دستخو‌ش تغییر شود.

دلشوره، ناپایداری خلقی، تحریک‌پذیری، تنش عصبی، سردرد، میل شدید به خوردن شیرینی، افزایش اشتها، تپش قلب، ضعف، سرگیجه و غش، افزایش وزن، ورم دست و پا، تورم و حساسیت پستانها‌، احساس ورم و نفخ شکم، افسردگی، ضعف حافظه، ‌بیخوابی، … از علایم بسیار شایع این بیماری است.

جالب است بدانید که این بیماری ممکن است علایم ویژه‌ای از قبیل بدخلقی، سرکشی در برابر پدر و مادر و اولیای مدرسه، فرار از منزل، حضور نیافتن در مدرسه، افزایش شدید میل جنسی، … را در دختران جوان به وجود بیاورد؛ اما از آنجا که بیشتر این علایم جز در موارد بسیار واضح بدرستی تشخیص داده نمی‌شود، هیچ بعید نیست که مشکل این دختران تا نزدیک سی سالگی نیز بدون تشخیص بماند.

توصیه می کنیم مطلب دردهای دوره قاعدگی زنان را با زنجبیل گیاهی آرام کنید را نیز مطالعه نمایید.

علائم سندرم پیش از قاعدگی چیست ؟

عمومی ترین علائمی که برای این سندرم می توان ذکر کرد عبارتند از:

متخصصان بیش از 150 مورد را به عنوان نشانه های این بیماری شناخته اند که از جمله مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:
– علایم عصبی : این نشانه ها شامل افسردگی، احساس غم و اندوه، عصبا نیت، تحریک پذیری بیش از حد، کاهش تمرکز و خواب آلودگی می باشند.
– علایم گوارشی: از جمله علائم گوارشی که ممکن است بروز کنند می توان به تهوع ، استفراغ ، اسهال ، نفخ و افزایش وزن ناشی از جذب مایعات اشاره نمود.
البته احساس درد عضلات، سردرد، چربی پوست، خشکی یا چربی بیش از حد موها نیز ممکن است بروز کند.
همه ی این علائم با هم بروز نمی کند و اکثر زنان فقط تعداد معدودی از اینها را تجربه می کنند.

پیشنهاد می کنیم مطلب سندرم پیش از قاعدگی و درمان آن – مشاوره آنلاین مهکام را نیز مطالعه نمایید.

پیشنهاد مطالعه:  اضطراب تحصیلی ، اضطراب مدرسه و اضطراب امتحان

نشانه های سندرم پیش از قاعدگی

شکایات یا نشانه های سندرم پیش از قاعدگی در زنها موارد زیر هستند:
تغییرات خلق و اثرات روانی آن:
تحریک پذیری
دستپاچگی (نا آرامی)
فقدان کنترل
پرخاشگری
بر آشفتگی
بی خوابی
مشکل در تمرکز
سستی
افسردگی
خستگی شدید
احتباس مایعات
ورم
اضافه وزن های ماهیانه
کاهش حجم ادراد
احساس پری و درد در پستانها
مشکلات تنفسی
آلرژی ها
عفونت ها
شکایات چشمی
اختلالات بینایی
التهاب ملتحمه
علائم گوارشی
نفخ کردن
یبوست
تهوع
استفراغ
تغییر اشتها
احساس سنگینی یا فشار در لگن
کمر درد
مشکلات پوستی
جوش صورت
التهاب پوستی عصبی (التهاب پوست به همراه خارش)
تشدید سایر مشکلات پوستی
نشانه های عصبی یا عروقی
سردرد
سرگیجه
سنکوپ (غش کردن)
کرختی، خارش، سوزش یا افزایش حساسیت بازوها و پاها
کوفتگی سریع
تپش قلب

mehcom.com

عواملی که سبب ایجاد سندرم پیش از قاعدگی می شود ؟

چرا بعضی از زنان دچار سندرم قبل از قاعدگی (PMS)می شوند ؟
به نظر می رسد سندرم پیش از قاعدگی یا پی ام سی وابسته به نوسانات سطوح هورمونی استروژن و پروژسترون باشد. . موارد زیر به عنوان علل ممکن سندرم پیش از قاعدگی مطرح شده اند

 • عدم تعادل استروژن و پروژسترون
  افزایش آلدوسترون یا ADH (هورمونی که در تنظیم متابولیسم سدیم، کلر و پتاسیم شرکت می کند)
  تغییر متابولیسم کربوهیدراتها
  افت قند خون
  افزایش پرولاکتین (هورمونی که نمو پستانها را تحریک می کند)
  آلرژی به پروژسترون
  احتباس آب و سدیم در کلیه ها

علل روانی سندرم پیش از قاعدگی

عوامل مؤثر در کاهش عوارض این سندرم عبارت اند از:

– رژیم غذایی مناسب و کنترل شده تا حدود زیادی این علائم را کاهش می دهد، رژیمی که شامل مقدا ر بالایی از کربوهیدرات (ماند نان و غلات) و کم چربی باشد، مفیدتر است.
– ویتامین B6 (پیریدوکسین) در رژیم غذایی یا به صورت مکمل (در قرص یا آمپول) تا حدود زیادی می تواند افسردگی ناشی از PMS را بهبود بخشد.غذاهای غنی از ویتامن B6 عبارت اند از : ماهی ، حبوبات و سبزیجاتی که رنگ سبز دارند.
– با کاهش مصرف نمک در طی این چند روز می توان از افزایش وزن و ادم دست و پاها جلوگیری کرد.mehcom.com
– از جمله عواملی که باعث کاهش عوارض سندرم می شود، ویتامین E است که جوانه ی گندم منبع خوبی از این ویتامین است. کمبود ویتامین E سبب حساسیت سینه ها می شود که با مصرف مواد غنی از ویتامین E، این عارضه کاهش می یابد.
– مصرف کلسیم و مواد معدنی باعث کاهش دردهای کرامپی، چه در قبل از قاعدگی و چه در دوران قاعدگی می شود که این مواد را می توان از طریق مصرف شیر و لبنیات که غنی از کلسیم هستند ، تأمین کرد.
– تمرینات ورزشی مانند پیاده روی منظم و ورزش های شکم و لگن، اثرات سودمندی در کاهش علائم PMS دارند.
– مصرف کافئین و قهوه سبب افزایش علائم PMS می شوند. پس کاهش مصرف این مواد، در کاهش عوارض این سندرم مؤثر است. هم چنین بهتر است با کم کردن مصرف قندهای ساده به کم کردن علائم PMS کمک کنیم.
طی دوران قاعدگی حجم هر وعده ی غذایی را کاهش داده و در مقابل تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید.

به شما پیشنهاد می کنیم مطلب روشهای طبیعی درمان عادت ماهانه دردناک در دختران و زنان  را نیز مطالعه نمایید.

مراقبت های شخصی در مقابله با سندرم پیش از قاعدگی

الف : تغذیه ی مناسب

توجه به رژیم غذایی در طی دوره ی قاعدگی می تواند در کاهش بروز این علائم مؤثر باشد. طی دوران قاعدگی حجم هر وعده ی غذایی را کاهش داده و در مقابل تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید. این مسئله در کاهش ناراحتی های گوارشی و نفخ ناشی از عادت ماهیانه بسیار مؤثر است. موضوع دیگر توجه به مصرف میوه و سبزی جات و غذهای حاوی کلسیم در این دوره است که متخصصان در این مورد بسیار توصیه می کنند.

mehcom.com
– مصرف غذاهای غنی از پتاسیم :

مواد غذایی و خوراکی مانند: موز، انجیر، آلو، گوجه فرنگی، قارچ ، کشمش سیاه، گل کلم و کلم بروکلی موجب کاهش تورم ناشی از احتباس آب می گردد.

– استفاده از غذاهای محرک سرتونین

غذاهایی مانند گوجه فرنگی، خرما، موز، آناناس و آواکادو به دلیل داشتنن ماده ای که در معده به سطح گیرنده های موجود متصل شده و باعث تشدید فعالیت و واکنش سرتونین در مغز می گردند توصیه می شود.

– چربی اشباع شده ممنوع

در مصرف فرآورده های گوشتی، مواد لبنی پرچرب و کیک که دارای چربی اشباع هستند اعتدال را رعایت کنید زیرا دخالت در متابولیسم امگا 3 باعث افزایش وزن می گردد.

پیشنهاد مطالعه:  بی اختیاری مدفوع در کودکان نوشته دکتر فریبا عربگل

– مصرف محرک ها ممنوع

از مصرف بیش از اندازه ی چای، قهوه، نوشابه و … که حاوی کافئین بوده و موجب تحریک سیستم عصبی می شوند خود داری نمایید.

– حجم غذا کم و تعداد دفعات افزایش داشته باشد.

خانمهایی که سردرد ،گرسنگی ،خستگی و میل زیاد به شیرینی جات و غذاهای سرخ کردنی دارند باید غذاهای سبک به مقدار کم و دفعات بیشتر (هر 2تا3ساعت یکبار) مصرف کنند.این باعث کنترل مقدار گلوکز و انرژی می شود و مقادیر کم غذا مانع نفخ شکم و احساس خستگی می گردد.

– مصرف سدیم را کاهش دهید .

زیرا سدیم باعث حفظ آب در بدن شده که خود منجر به نفخ شکم می شود.بسیاری از غذاهای آماده دارای مقدار زیادی سدیم هستند. به عنوان مثال کنسروها،کالباس، سوسیس،زیتون شور، خیار شور و پنیر شور منابع سرشار از سدیم است.

– مصرف اسید های چرب ضروری بخصوص امگا 3و 6:

امگا 3 در ماهی و دانه کتان به وفور یافت می شود به رفع التهاب، افسردگی و کرامپ کمک می کند. روغن پامچال که سرشار از امگا6 است دارای اسید چرب ضروری اسید گاما لینولنیک است که برای ساختن پروستاگلندین لازم است و در تسکین درد سینه در PMS بسیار موثر است.
ازروغن پامچال عوارض جانبی مهمی گزارش نشده است و در معدودی افراد تهوع، سردرد و سوءهاضمه دیده شده است و در افرادی که آلرژی غذایی دارند می تواند راش یا کهیر ایجاد کند.
تخمه کدو تنبل، تخمه آفتابگردان، کنجد و روغن بذر شاه دانه نیز حاوی امگا6 هستند.

– ویتامین E:
ویتامین Eبه علت دارا بودن آنتی اکسیدانها بدن را از صدمات رادیکالهای آزاد حفظ می کند و همچنین در درمان افسردگی و اضطراب ناشی ازPMSمفید واقع شده است. مغزجات مانند مغز بادام، بادام زمینی، فندق و همچنین جوانه گندم و تخمه گل آفتابگردان منابع غنی از این ویتامین می باشند.

– ویتامین B6 یا پیریدوکسین:
ویتامین B6 در نحوه عملکرد اعصاب نقش مهمی دارد.در ضمن در ساخت گلبولهای قرمز نقش دارد و تاحد زیادی روی سیستم ایمنی بدن اثر می گذارد. بهتر است ازمنابع غذایی حاوی ویتامین B6 مانند جگر، سیب زمینی ، موز ، عدس و اسفناج بیشتر استفاده نمایید، زیرا این ویتامین از بروز افسردگی جلوگیری می کند و میزان سرتونین مغز را افزایش می دهد.
حداکثر مقدار تجویز شده در روز100میلی گرم می باشد و مصرف مقادیر زیاد آن به مدت طولانی (بیش از200میلی گرم در مدت بیش از 6ماه)عوارضی نظیر بی حسی ،مورمور شدن دستها و پاها،سردرد،خستگی و افسردگی می دهد.مکمل های دارای منیزیم جذب ویتامین B6 را افزایش می دهد.

– غلات سبوس دار:
مصرف نان سبوس دار ،برنج سبوس دار،برنج قهوه ای، غلات و ماکارونی باعث کنترل انسولین می شود.
– کروم:
کروم باعث کنترل گلوکز خون و حساسیت انسولین می شود.منابع سرشار از کروم شامل پیاز، کاهو، زرده تخم مرغ و مخمر آبجو می باشد. البته مصرف مخمر آبجو به علت ایجاد نفخ شکم توصیه نمی شود.

– کلسیم :
کلسیم برروی استخوان سازی و کنترل فشار خون موثر است .همچنین باعث بهبود شرایط عصبی می شود. لبنیات و سبزیجات برگ تیره منابع غنی کلسیم می باشند.
– منیزیم :
منیزیم باعث تسهیل گردش خون می شود و در رفع کرامپ نیز موثر است.منابع غنی آن آجیل و غلات سبوس دار می باشند.
– آهن :
بسیاری از زنان در اثر خونریزی دچار کم خونی می شوند.مصرف غذاهایی که دارای آهن زیاد می باشند مانند گوشت قرمز به حفظ ذخایر آهن در بدن کمک می کند.
– فیبر :
فیبر مانع یبوست می شود.غذاهای حاوی فیبر عبارتند از غلات سبوس دار،میوجات ،سبزیجات و حبوبات مانند لوبیاقرمز،لوبیا چیتی و….
– مصرف مایعات :
مصرف آب ،آب میوه،چای سبز نیز توصیه می شود.

در صورتی که غذای طبیعی به تنهایی کافی نبود مکمل های رژیمی می تواند موثر باشد.البته این مکمل ها نمی تواند جایگزین رژیم طبیعی شود.

ب: ورزش

اضافه کردن ورزش به برنامه ی روزانه تأثیر بسزایی در کاهش عوارض ناشی از قاعدگی دارد.
– پیاده روی یا سایر ورزش های آئروبیک به میزان 20 تا 30 دقیقه در طی روز علاوه بر سلامت جسم در آرامش روحی و روانی نیز مؤثر است.

– ورزش تا حد زیادی می تواند آندورفین ها را افزایش دهد و خلق و خو را بهبود بخشد.

ج: کاهش استرس

به میزان کافی بخوابید و هم چنین تمرینات مربوط به نحوه ی تنفس عمیق را فرا گرفته و انجام دهید. این عمل کمک زیادی به کاهش سردرد و علائم عصبی مربوطه خواهد کرد. انجام مرتب ورزش هم در کاهش استرس موثر است.

درمان سندرم پیش از قاعدگی PMS:

درمان اختصاصی PMS توسط پزشک و بر اساس موارد زیر تعیین می گردد.

 • سابقه کلی سلامتی و پزشکی شما
 • وسعت بیماری
 • تحمل شما برای داروها، عملیات پزشکی و درمانهای خاص
 • نظر و اولویتهای شما
پیشنهاد مطالعه:  9 راهکار موثر بر سلامت روان

علاوه بر یک سابقه پزشکی کامل، مشورت با پزشک در خصوص نشانه ها می تواند به درک شما کمک کند و به انجام فعالیتهایی برای کاهش استرس منجر می شود.

سایر درمانهای احتمالی برای درمان سندرم پیش از قاعدگی PMS شامل موارد زیر است:

 • استفاده از مدر پیش از بروز نشانه ها برای کاهش احتباس مایعات ذکر شده است
 • قرصهای خوراکی پیشگیری از بارداری
 • پروژسترون طبیعی تزریقی یا شیاف داخل مهبلی
 • پروژسترون طولانی اثر برای محدود کردن تغییرات چرخه قاعدگی
 • داروهای تسکین دهنده
 • تغییر رژیم غذایی برای کاهش دریافت قندها و افزایش دریافت پروتئین
 • استفاده ازویتامین B به عنوان مکمل غذایی

 

پیشنهاد برای خواندن : چرا در ايام عادت نزديكي با همسر حرام است؟ – مشاوره آنلاین مهکام

در سندرم پیش از قاعدگی، به این توصیه ها توجه کنید:

1- صحیح و مرتب غذا بخورید

تغذیه مناسب همراه با کاهش چربیها و افزایش کربوهیدرات های مرکب (نظیر غلات و سبزیجات پهن برگ، مانند کاهو) در طول قاعدگی و حتی پس از تخمک گذاری (۱۴ روز قبل از شیوع قاعدگی) اهمیت زیادی دارد. این امر برای ایجاد تعادل در قند خون و جلوگیری از سرگیجه بسیار حیاتی است . تغییر در وضع هورمونی زمینه واکنشهای مربوط به تأثیرات پایین بودن قند خون (مانند زودرنجی ، میگرن ، وحشت ، گریه، عصبانیت شدید) را فراهم می کند. بنابر این، هرگز بیش از ۴ تا ۵ ساعت گرسنه نمانید؛ حتی ممکن است خوردن غذایی سبک هنگام خواب لازم باشد .

2- تا جایی که ممکن است، مصرف قند را کاهش دهید

از مصرف آبنبات و شکلات و شیرینی و بستنی خودداری کنید و در عوض میوه های تازه بیشتر بخورید.

3- نمک را از وعده های غذایی خود حذف کنید

از آنجا که نمک سبب ماندن آب در بدن می شود، با کاهش نمک، ورم کاهش می یابد. پس به غذای خود نمک نزنید. نوشیدنیهای آماده و گازدار درصد نمک بالایی دارند. از مصرف غذاهای پر سدیم نیز پرهیز کنید .

4- از ویتامینهای مکمل استفاده کنید

ویتامینهای گروه «ب»، بخصوص «ب6»، باعث کاهش ورم می شود و نیز اثر ضدافسردگی دارد و به نظر می رسد که میل شدید به مصرف کربوهیدرات ها را کاهش می دهد.‌ برای این منظور، کارشناسان مصرف روزانه یک عدد قرص «ب» کمپلکس (حاوی ۵۰ میلیگرم گرم ب 6) را پیشنهاد می کنند.

5- سبوس را به برنامه غذایی خود بیفزایید

بعضی از خانمها در طول دوره قاعدگی یا چند روز اول عادت ماهیانه دچار یبوست می شوند. سبوس آب را به خود جذب و به عمل دفع کمک می کند. خوردن نان و گندم سبوسدار توصیه می شود.

6- مصرف کافئین را کاهش دهید

کافئین در قهوه و چای و کولاها و سوداهای رژیمی و شکلات نیز موجود است. گروهی از این مواد در تشکیل کیست سینه مؤثر است. خانمهایی که خوردن این مواد را کاهش می دهند در این دوران درد کمتری در سینه خود حس می کنند .

7- غذاهای آماده ، فست فودها  و کنسروی ممنوع

غذاهای آماده و کنسروی، چیپس، چوب شور، سوسیس، ماهی ساردین، حبوبات، چغندر،‌ و کالباس، شلغم، ترشی کلم، گوشتهای دودی، سس خردل، سس مایونز، سس گوجه فرنگی، سس سویا، ترشی، زیتون، نخورید.

8- به طور منظم ورزش کنید

نیم ساعت فعالیت بدنی – به طوری که با افزایش ضربان قلب و عرق کردن همراه باشد – راه خوبی است تا احساس طراوت کنید. به طور مرتب، ۳ بار در هفته (۱۲ بار در ماه)‌ ورزش کنید .

9- در صورت امکان، تنشها را کاهش دهید .

10- روابط زناشویی

داشتن روابط زناشویی مطلوب به کاهش میزان تنش کمک می کند .

غذاهایی که ممنوعیت و محدویت دارند :

 • نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه،چای،کوکا و نوشابه
 • الکل
 • نمک بیش از حد
 • چربیهای اشباع شده مانند کره،گوشت قرمزو غذاهای سرخ شده در روغنهای اشباع شده
 • مصرف شیرینی، کیک، شکلات، شکر همراه قهوه و چای را باید محدود کرد

نتایج برخی از تحقیقات درباره سندرم اختلال پیش از قاعدگی

طبق مطالعه ای انجام شده در سال 2005 ثابت شده است که مصرف بالای ویتامین D و کلسیم باعث عدم بروز علائم سندرم قبل از قاعدگی می شود. زنانی که در 4 وعده غذای روزانه از شیر کم چربی، فرآورده های لبنی و آب پرتغال خالص تغذیه می کنند کمتر این علائم را تجربه خواهند کرد.

بعضی محققان معتقدند که کمبود کلسیم و ویتامین D باعث بروز سندرم PMS می شود. اغلب موارد، زنانی که علائم این سندرم را با شدت بیشتری تجربه می کنند، معتقدند که بعد از مصرف قرص های ضد بارداری تسکین می یابند. مصرف کم قرص های ضد افسردگی نیز می تواند جهت رفع کج خلقی موثر باشد.

منبع :pezeshk.us

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×