"> قانونمندی کودکان ضامن داشتن خانواده موفق - مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

قانونمندی کودکان ضامن داشتن خانواده موفق

قانونمندی کودکان در خانواده

قانونمندی کودکان، محیطی دلنشین و قابل پیش بینی در خانواده فراهم می کند.

برای داشتن یک محیط امن، سالم ، صمیمانه و قابل پیش بینی برای کودک و والدین، به قانون و اجرای ان نیاز داریم.

نبود قانون در خانه باعث می شود که محیط خانواده ، هم برای بچه ها و هم برای پدر و مادر ناامن و غیر صمیمانه شود. اما همین که قانون برای موارد مختلف گذاشته می شود خانه به محیطی امن، شاد و قابل پیش بینی تبدیل می شود که حتی برای فرزندان نیز خوشایند خواهد بود.

لازم است کودک یاد بگیرد که محدودیت هایی را قبول کرده و هنگامی که چیزهایی را که می خواهد به دست نمی آورد، نارضایتی اش را کنترل کند. گرچه مدیریت این موقعیت ها برای والدین دشوار است اما روشی مثبت برای آموزش کنترل خود به کودک است. کودکان باید بدانند که از آنها چه انتظاری داریم و چه رفتاری باید بکنند.

قوانین پایه ای در خانه ، التبه به تعداد کم 3 یا 4 قانون در این مورد بسیار کمک می کنند. قوانین خانه در اصل مجموعه هستند از انتظاراتی که والدین از کودکان شان دارند. این قوانین به کودک می آموزند که شکستن قوانین عواقبی در بر خواهد داشت . همچنین این قوانین می آموزند چگونه در کنار هم برای حل مشکلات راه حل پیدا کنیم و اختلافات را به حداقل برسانیم و رفتارهای خود را کنترل کنیم.

بهتر است قوانین کودکان در خانه به جای این که به بچه ها بگویند چه کار نباید بکنند ، بگویند که چه کاری را باید بکنند. مثلا قوانینی مانند:

با صدای آرام صحبت کن یا در خانه آرام راه برو بهتر از قوانین داد نزن یا نَدو است .

قانونمندی کودکان ضامن داشتن خانواده موفق-www.mehcom.com

قانونمندی کودکان ضامن داشتن خانواده موفق-www.mehcom.com

از سوی دیگر مهم است که برای طرح ریزی قوانین کودکان باید پدر و مادر و تمام کودکان حضور داشته باشند . در کل قوانینی که برای کودکان می گذاریم باید :

پیشنهاد مطالعه:  راههای ایجاد علاقه به مطالعه در کودکان -دکتر فرهنگ هلاکویی

1- قوانین کودکان در خانواده کم باشند

هنگامی که کودک با تعداد زیادی قانون دست و پاگیر روبه رو می شود معمولا قادر به انجام آن ها نخواهد بود و در نتیجه دچار یاس و تمرد خواهد شد. پس بهتر است ناهایتا از 5 رفتار مشکل دار را که فکر می کنید نیاز است بهبود یابند، انتخاب کنید.

2- قوانین کودکان ، منصفانه باشند

مثلا قانون نباید فقط برای یک کودک در نظر گرفته شود بلکه باید شامل تمام کودکان خانه شود. یعنی یک فرزند شما یک ساعت بازی کند اما فرزند دیگرتان نیم ساعت بازی کند .

3- قوانین کودکان ، آسان باشند

مثلا در کودک کوچکی که صبر و تحمل کمی دارد توقع این که آرام به تماشای تلویزیون بنشیند کار دشواری است . یعنی برای سن کودک شما قابل اجرا باشد .

4- قوانین کودکان، واضح و بدون ابهام باشند

مثلا به جای جمله ی “فرد مرتبی باش”

باید گفت:

اتاقت باید مرتب باشد یا هر روز صبح باید تخت خوابت جمع شده باشد یا روی زمین هیچی نباشد.

با قانون شکنی و قانون گریزی فرزندان چه کنیم ؟

اما آن چه مهم است این مسئله است که عواقب ناشی از قانون شکنی یا عدم تعقیب قوانین باید واضح و مشخص باشند. به طور مثال اگر فرزند یا فرزندان شما قانون یک ساعت بازی در روز را رعایت نکردند یعنی بیشتر بازی کردند از قبل با بچه هایتان مشخص کرده اید که به عنوان جریمه و تنبیه یک ساعت از وقت تلویزیون آنها کم می شود.

گاهی کودک قوانین خانه را فراموش می کند

مثلا بدون توجه در خانه می دود. در این مواقع بهتر است توجه او را به خود جلب کنیم و به طور مختصر به او توضیح دهیم که چرا این رفتار ، مشکل دارد و رفتار صحیح را به او یادآوری کنیم. مثلا بگوییم : تو در اتاق می دوی و با این کار احتمال دارد زمین بخوری و آسیب ببینی . قانون ما در مورد حرکت در خانه چی بود ؟ حالا به من درست راه رفتن در خانه را نشان بده! حال به طرف در برو و از اول شروع کن.

پیشنهاد مطالعه:  گفتگو با کودک فرزندخوانده و سایرین در مورد فرزندخواندگی

منبع : کتاب این طوری هم می شود … نویسنده : محمد حسن شهسواری

مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده موفقفرزندپروری

تربیت فرزند و نیازهای روانی، عاطفی – خانواده آسمانی

تربیت فرزند و نیازهای روانی، عاطفی - خانواده خوشبخت-www.mehcom.com

تربیت فرزند و نیازهای روانی، عاطفی – خانواده آسمانی تربیت کودک ،تربیت فرزند ،چگونه بچه هایمان را تربیت کنیم،تربیت فرزند پسر، تربیت فرزند دختر ،تربیت فرزند در اسلام ،تربیت بچه ها، تربیت بچه ،چگونه فرزند تربیت کنیم ،چگونه فرزند خوب تربیت کنیم ،چگونه فرزند خود را خوب تربیت کنیم ،چگونه یک فرزند خوب تربیت کنیم ،چگونه بچه خوب تربیت کنیم … ادامه مطلب »

*********************************************

چگونه والدین خوبی باشیم ؟ روش های ارتباط با نوجوان و جوان

چگونه والدین بهتری باشیم ؟ روش های ارتباط با نوجوان و جوان-www.mehcom.com

چگونه والدین خوبی باشیم ؟ راه های برقراری ارتباط با کودکان نوجوانان و جوانان (خانم دکتر فردوسی پور)اورجینال چگونه والدین بهتری باشیم (خانم دکتر فردوسی پور)اورجینال چگونه والدین خوبی باشیم ؟ چگونه پدر و مادر خوبی باشیم ؟ چگونه پدر و مادر بهتری باشیم ؟ چگونه با نوجوانان رفتار کنیم ؟ چگونه با نوجوانان ارتباط برقرار کنیم؟ روش های ارتباط … ادامه مطلب »

*********************************************

مجموعه پزشک کودک – پزشک فرزند خود باشید

مجموعه پزشک کودک - اورجینال-www.mehcom.com

مجموعه پزشک کودک- آیا شما هم دنبال پزشک کودکان خوب می گردید ؟ آیا شما دوست دارید که یک پزشک کودک همیشه به شما جواب بگوید ؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده اید اگر خدای ناکرده در انتهای شب روزهای خاص تعطیل بچه ای علائمی از بیماری بروز داد باید چه کاری انجام دهید ؟ ما به … ادامه مطلب »

پیشنهاد مطالعه:  دزدی کودکان - آیا بچه من دزد است ؟ تربیت کودک

*********************************************

آموزش تربیت فرزند از دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا ۱۹ سالگی

مجموعه کامل آموزش تربیت فرزند از دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا ۱۹ سالگی

آموزش تربیت فرزند از دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا ۱۹ سالگی آموزش فرزندپروری موفق تربیت صحیح و اصولی کودک و نوجوان تربیت فرزندان از بدو تولد تا سه سالگی دکتر فرهنگ هلاکویی تربیت کودک دکتر فرهنگ هلاکویی تربیت نوجوان ما برای بسیاری از چیزها هزینه می کنیم مثلا برای تفریح برای سرگرمی برای خوردن و … برای یادگیری بسیاری … ادامه مطلب »

*********************************************

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید-18 دی وی دی

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید-18 دی وی دی-www.mehcom.com

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی خرید آموزش خیاطی عمرانی ،خیاطی خانم عمرانی برنامه خانواده، خیاطی خانم عمرانی خانه ی مهر،خیاطی خانم عمرانی در شبکه جام جم ،خیاطی خانم عمرانی سیمای خانواده،خیاطی خانم سیما عمرانی،آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید،آموزش خیاطی تصویری خانم عمرانی،آموزش خیاطی خانم عمرانی با  نمایش فیلم،آموزش خیاطی مبتدی،خرید سی دی آموزش خیاطی،خرید آموزش خیاطی،خرید آموزش خیاطی خانم سیما … ادامه مطلب »

*********************************************

خرید اینترنتی آموزش بافتنی – زیبا بپوشید

خرید اینترنتی آموزش بافتنی

خرید اینترنتی آموزش بافتنی مزیت خرید اینترنتی آموزش بافتنی این است که با توجه به قیمت بالای پوشاک بافتنی با کمی هزینه برای خرید آموزش بافتنی براحتی می توانید با کمترین هزینه زیباترین ، قشنگ ترین لباس های بافتنی را برای خودتان و کسانی که دوستشان دارید ببافید . در ضمن حتی می توانید با بافتن و فروختن تولیدات خودتان … ادامه مطلب »

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×