"> قاتلی به نام گل ، دختران و زنان را هدف قرار داده آسیب ها اجتماعی زنان
مشاوره آنلاین مهکام

قاتلی به نام گل ، دختران و زنان را هدف قرار داده

 دختران و زنان اسیر ماده مخدر گل

خانواده ها باید برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی که فرزندان دختر و پسرشان را تهدید می کند . بیشتر و بیشتر مراقب باشند. گاهی این آسیب ها خسارات جبران ناپذیری مانند مرگ دختران و پسران این مرز و بوم را به دنبال دارد.

ماده مخدر گل چیست ؟

می‌گویند «گل»، اما گل نوعی حشیش صنعتی است که مصرف گونه روغنی آن ١٠٠ تا ١۵٠ برابر حشیش اعتیادآور است. این را بگذارید کنار حرف‌های رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام که از افزایش مصرف گل در میان دختران و زنان کشور ابراز نگرانی کرده است.
قاتلی به نام گل ، دختران و زنان را هدف قرار داده -www.mehcom.com

قاتلی به نام گل ، دختران و زنان را هدف قرار داده -www.mehcom.com

سعید صفاتیان می‌گوید: ما در این زمینه آماری نداریم اما گزارش‌های میدانی ما این موضوع را تأیید می‌کند، حتی افزایش تعداد مراجعه‌کنندگان به مطب‌ها که در سابقه مصرفشان به «گل» اشاره می‌کنند، بدون اینکه بدانند مخدر است.
اغلب دختران ١۶ تا ١٧ ساله گرایش زیادی به موادمخدر و روانگردان‌ها دارند

براساس آمار‌ها، یک میلیون و ٣٢۵ هزار نفر فرد معتاد در کشور شناسایی شده است و اکنون ١٠درصد از معتادان را زنان تشکیل می‌دهند. براساس نظر کار‌شناسان، آمار زنان مصرف‌کننده مواد مخدر و روانگردان‌ها در کشور روزبه‌روز در حال افزایش است.

طبق آمار ستاد مبارزه با موادمخدر، که برگرفته از آمارهای پزشکی قانونی است، ٢٧٩ زن معتاد در سال ٩٣ جان خود را از دست داده‌اند که این آمار بسیار نگران‌کننده است چرا که نسبت به سال ٩٢ این آمار ٣٣درصد رشد دارد. همچنین در این مدت دو هزار و ۴۶٨ نفر معتاد مرد جان خود را از دست داده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل سه‌درصد کاهش دارد اما آمار مرگ‌ومیر زنان با رشد چشمگیری روبه‌رو بوده است.

پیشنهاد مطالعه:  تاثیرات و آسیب های تماشای تصاویر و فیلم های مستهجن بر نوجوان

چرا میزان مرگ‌ومیر در زنان معتاد نسبت به سال قبل آن افزایش چشمگیری دارد؟ صفاتیان در پاسخ به این پرسش، علت افزایش ٣٣ درصدی مرگ زنان معتاد در یک سال گذشته را اوردوز، مراجعه بیشتر به پزشکی قانونی، تمایل بیشتر پزشکی قانونی در مرگ زنان معتاد برای کالبدشکافی، تغییر الگوی مصرف به سمت مواد صنعتی و افزایش ناخالصی‌ها در مواد مخدر می‌داند.
وی مسائلی چون افزایش شمار مراکز و تنوع مواد مخدر، احساس ایمنی بیشتر توزیع‌کنندگان مواد روانگردان در آرایشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی، ضعف‌های جسمانی دختران در سنین نوجوانی و‌ گاه نیاز آن‌ها به مصرف بیش‌ازحد را دلایلی بر رشد مرگ‌ومیر زنان بر اثر اعتیاد می‌داند.

زنان معتاد در محیط‌های اجتماعی زود‌تر به سمت فساد و فحشا می‌روند و به این دلیل، احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی از جمله اچ‌آی‌وی در زنان معتاد بیشتر از مردان معتاد است.

دکتر صفاتیان می‌گوید: از آنجا که تعداد مراکز و تنوع مواد روانگردان و مخدر در میان زنان در چندسال گذشته بیشتر شده است، متأسفانه آمار مصرف این مواد و اعتیاد زنان نیز افزایش چشمگیری داشته است. اغلب دختران ١۶ تا ١٧ ساله گرایش زیادی به موادمخدر و روانگردان‌ها دارند و کمتر مشاهده می‌شود یک بانوی ۴٠ ساله به این روانگردان‌ها اعتیاد پیدا کند.

دکتر صفاتیان همچنین به توزیع مواد مخدر در آرایشگاه‌ها، سالن‌ها و باشگاه‌های ورزشی ویژه بانوان اشاره کرده و می‌گوید: اغلب این مراکز غیر قانونی و غیر مجاز فعالیت دارند اما مکانی برای خرید مواد مخدر دختران جوان معتاد شده‌اند.

موارد خیلی زیادی ثابت شده که مواد مخدر صنعتی مانند شیشه را با تبلیغ لاغری به زنان و دختران عرضه می‌کنند و این معامله‌ای پرسود میان مافیای مواد مخدر و گردانندگان باشگاه‌ها و آرایشگاه‌های بی‌رونق است که به‌دنبال سود بیشتر هستند.

موارد زیادی ثابت شده که مواد مخدر صنعتی مانند شیشه را با تبلیغ لاغری به زنان و دختران عرضه می‌کنند که معامله‌ای پرسود میان مافیای مواد مخدر و گردانندگان باشگاه‌ها و آرایشگاه‌های بی‌رونق محسوب می‌شود
پیشنهاد مطالعه:  چرا برخی از دختران از خانه فرار می کنند ؟

 

علل گرایش زنان و دختران به مواد مخدر

سعید صفاتیان درباره علل گرایش زنان و دختران به مواد مخدر می‌گوید:

مشکلات شخصیتی، اضطراب، بیماری‌های جسمی، شکست تحصیلی و عشقی و تحت‌فشاربودن از سوی خانواده یا مسئولیت‌پذیرنبودن خانواده‌ها در قبال فرزندانشان از جمله دلایل گرایش زنان و دختران جوان ما به موادمخدر است.

این مجموعه عوامل باعث می‌شود که میزان مصرف موادمخدر به‌ویژه روانگران‌ها نیز در زنان بیشتر شود. متأسفانه بسیاری از کسانی که این مواد را مصرف می‌کنند، در سنین جوانی هستند و اطلاعات درستی از نوع مواد و مضرات آن ندارند و همین موضوع باعث شده که با مصرف زیاد آن، باعث مرگ خودشان شوند.

از سویی دیگر به دلیل شرایط جسمانی زنان، عوارض مواد مخدر روی قلب، ریه، کلیه و… آن‌ها بیشتر است و همچنین این زنان به دلیل اقامت در خانه و مشغول‌بودن به خانه‌داری و بچه‌داری اختلال عملکرد را خیلی سریع منتقل می‌کنند. زنان معتاد در محیط‌های اجتماعی زود‌تر به سمت فساد و فحشا می‌روند و به این دلیل، احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی از جمله اچ‌آی‌وی در زنان معتاد بیشتر از مردان معتاد است.

صفاتیان ادامه می‌دهد: اکنون بسیاری از خانواده‌ ها نیز ارتباط مرگ‌ومیر فرزند خود با مصرف مواد مخدر و روانگردان‌ها را نیز متوجه شده‌اند و درصورت مرگ فرزندشان، موضوع را به پزشکی قانونی اطلاع می‌دهند تا مشخص شود که علت مرگ آن‌ها ناشی از مصرف مواد مخدر بوده یا نه. همین موضوع نیز باعث شده میزان مرگ و میر در میان دختران و زنان از طریق استفاده بیش‌ازحد موادمخدر نیز بیشتر قابل تشخیص باشد.

پیشنهاد مطالعه:  علت کشیدن قلیان از زبان دختران جوان

صفاتیان در ادامه با بیان اینکه برخی بانوان تمایل زیادی برای درمان اعتیاد خود دارند، می‌گوید: با توجه به اینکه مراکز خاص ترک اعتیاد ویژه زنان در کشور بیشتر شده است، مراجعه زنان نیز رو به رشد است که این موضوع می‌تواند امیدوارکننده باشد / شرق

مرجع : سايت خبری جام جم آنلاین
مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده-آسیب های اجتماعی
about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×