"> فرزندم اعتیاد به پورنو گرافی دارد چکار کنم ؟- فرزندپروری موفق
مشاوره آنلاین مهکام

فرزندم اعتیاد به *** دارد چکار کنم ؟- فرزندپروری

اعتیاد به دیدن فیلم های مستهجن

با فرزند معتاد به تماشای فیلم های *** چه کنم ؟ با فرزندم که عکس ها و فیلم های *** نگاه می کند چکار کنم ؟ علل اعتیاد به *** چیست ؟

یکی از آسیب های اجتماعی که باید در امر فرزندپروری موفق مد نظر والدین گرامی باشد مسئله اعتیاد فرزندان به دیدن فیلم ها و عکس های پورنو و همچنین دیدن سایت های به اصطلاح س ک س ی می باشد. در مطلب زیر به پاسخ این سوال که با فرزند معتاد به تماشای فیلم های پورنو چه کنم ؟ می پردازیم :

مسائل جنسی {فرزندان} امروزه یکی از دغدغه های شدید والدین است؛ به این خاطر که پیشرفت جوامع نسبت به گذشته بسیار چشمگیر بوده و این امر دسترسی کودکان، نوجوانان و به طور کلی تمام اقشار جامعه را به وسایل ارتباط از جمله تلویزیون، و حتی اینترنت به راحتی فراهم نموده است.

به همین خاطر تلاش والدین برای کنترل فرزندان به شکل سابق، با شکست روبرو می شود. نکته مهمی که بایستی ذکر شود این است که این مسائل بایستی با توجه به نیاز افراد به آنها داده شود.

بنابراین هرگونه دستکاری، پنهانکاری، داستان سرایی و یا بالعکس، ممانعت از آگاهی فرزندانمان نه تنها دردی دوا نکرده بلکه همانطور که در مورد شما صادق است،

فرزندانمان از طریق سایر منابع اطلاعاتی از جمله دوستان، این اطلاعات را کسب می کنند و چه بسا اطلاعاتی به آنها داده شود که با واقعیت همخوانی نداشته و به این ترتیب زمینه مشکلات آنها را فراهم نماید. اما این به این معنی نیست که شما کاری نمی توانید بکنید.

فرزندم اعتیاد به --- دارد چکار کنم ؟- فرزندپروری-www.mehcom.com

فرزندم اعتیاد به — دارد چکار کنم ؟- فرزندپروری-www.mehcom.com

علل، علائم و عوارض اعتیاد پورنو گرافیک

پورنوگرافی چیست ؟

پورنوگرافی یا هرزه نگاری، تجسمی بی پرده از مسائل جنسی با هدف تحریک یا ارضاست که در قالب های مختلف از جمله : کتاب، فیلم، اینترنت و مجله ارائه می شود. لغت پورنوگرافی ریشه یونانی دارد و از ترکیب دو واژه «پورن» به معنای «روسپی» و واژه «گرافو» به معنای «نگارش» به وجود آمده و به معنای روسپی نگاری است… .

پیشنهاد مطالعه:  تکنیک های تربیت دینی فرزندان

در چند دهه اخیر، با گسترش فرهنگی که موضوعات جنسی را تابو نمی داند، صنعتی بر حول تولید و مصرف محتوای پورنوگرافی ایجاد شده است. گسترش رسانه های صوتی و تصویری و اینترنت نیز در شکوفایی این صنعت نقش مهمی داشته است . هر چند که کشورهای مختلف قوانین متفاوتی برای سامان دادن به این صنعت دارند.

اعتیاد به پورنو گرافی، تعاریف مختلفی دارد؛ اعم از استفاده بیش از حد از مواد پورنوگرافی (نوشته، فیلم و تصاویر مستهجن) که باعث اختلال در زندگی عادی می شود؛ یا دچار شدن فرد به عوارض مختلف به دلیل استفاده بیش از حد یا سوء استفاده از آن.

از مهم ترین دلایل گرایش به فیلم های مستهجن می توان به اجتناب از ایجاد رابطه با دیگران و خودارضایی اشاره کرد. گاهی فرد به دلیل اینکه در زندگی واقعی خود به رویاهایش دست نمی یابد، به استفاده از نوشته، فیلم و تصاویر مستهجن روی می آورد و سعی می کند با آنها کمبودهایش را جبران کند.

5 مرحله اعتیاد به پورنوگرافی

از نظر دانشمندان، مراحل اعتیاد به پورنوگرافی به 5 مرحله (مواجهه، اعتیاد، افزایش، حساسیت زدایی و عمل) خلاصه می شود:

مرحله مواجهه: بیشتر افرادی که اعتیاد به پورنوگرافی دارند، دیدن و تماشای فیلم های مستهجن را از سنین پایین شروع می کنند.

مرحله اعتیاد: در این مرحله فرد مبتلا نمی تواند از دیدن و تماشای فیلم مستهجن اجتناب کند.

مرحله افزایش: در این مرحله روز به روز میزان دسترسی افزایش می یابد و بیمار نمی تواند از آن دست بکشد.

مرحله حساسیت زدایی: در این مرحله، بیمار با دیدن فیلم و تصاویر مستهجن مانند اوایل تحریک نمی شود بنابراین سعی می کند با استفاده بیشتر و متنوع تر از مواد پورنوگرافی به حساسیت اولیه دست پیدا کند در حالی که دیگر این اتفاق نمی افتد.

مرحله عمل: در این مرحله فرد از دنیای پورنوگرافی خارج و وارد اعمال پورنوگرافیک می شود.

آثار ویرانگر یک اعتیاد به پورن

متاسفانه اعتیاد به پورنوگرافی، آثار ویرانگری در زندگی فرد دارد، به گونه ای که مسئولیت های کاری و شغلی او را تحت تاثیر قرار می دهد و نخواهد توانست کارهایش را درست انجام دهد.

پیشنهاد مطالعه:  چگونه می توان با استقلال طلبی نوجوانان مواجه شد ؟

هزینه زیادی برای پورنوگرافی صرف می کند، در محل های نامناسب مثل محل کار، اقدام به دیدن و استفاده از مواد پورنوگرافی یا اقدام به کارهای خطرناک و واردشدن در روابط جنسی نامتعارف می کند و به دنبال آن به بیماری های مختلف و خطرناک مبتلا خواهد شد. در نهایت ادامه چنین رفتاری در مردان متاهل باعث از هم پاشیدن کانون خانواده خواهد شد.

امروزه مشخص شده است استفاده از مواد پورنوگرافی به هر میزان، آثار سمی روی مغز دارد و این آثار شبیه تاثیر کوکائین روی مغز است.

سیر تدریجی یک اعتیاد به پورنو

نتایج بررسی ها نشان می دهد چنین افرادی وارد روابط جنسی بسیار خطرناک مثل روابط جنسی گروهی، سادیسم (لذت در آزار دادن دیگران)، مازوخیسم (لذت در آزار دیدن) و حتی روابط جنسی با حیوانات می شوند.

در حال حاضر 420 میلیون سایت اینترنتی در دنیا مواد پورنوگرافی عرضه می کنند و علت افزایش روزافزون اعتیاد به پورنوگرافی، دسترسی بسیار آسان به سایت و فیلم های مستهجن است. به عبارت دیگر، انسان برای بدست آوردن مواد پورنوگرافی، فقط یک کلیک تا تماشای آن فاصله دارد.

یکی از خصوصیات هر نوع اعتیادی، ایجاد تحمل به موادی است که فرد به آن اعتیاد دارد. مثلاً اگر کسی به هروئین معتاد باشد، پس از مدتی، همان میزان هروئین همیشگی، اثر دلخواه را برایش نخواهد داشت و به ناچار باید میزان مصرف را زیاد کند.

همین موضوع در مورد مواد پورنوگرافی نیز صدق می کند، بیمار سعی می کند با استفاده روزافزون از مواد پورنوگرافی به خواسته های خود برسد و تعداد ساعت هایی که صرف استفاده از مواد پورنوگرافی می کند، روز به روز افزایش می دهد و در نهایت زندگی اش مختل می شود.

درمان اعتیاد به پورنوگرافیک

با راهکارهایی مناسب می توان از دام اعتیاد به پورنوگرافی خلاص شد بنابراین اگر افراد معتاد به استفاده از پورنوگرافی هستند ، تغییراتی در کارهایی که هر روز انجام می دادند، بدهند:
– از حضور در موقعیت های پرخطر که باعث می شود از مواد پورنوگرافی استفاده کنید، امتناع کنند.
– فهرستی از نتایج منفی و مثبت استفاده از فیلم یا تصاویر مستهجن تهیه و با خود مرور کنید.
– سعی کنند کمتر تنها بمانند. بهتر است همیشه یک یا چند نفر در اطراف شما باشند.
– هر عاملی که باعث کشیده شدن آنان به طرف استفاده ار فیلم یا تصاویر مستهجن تهیه و با خود مرور کنید.
– سعی کنند کمتر تنها بمانند. بهتر ست همیشه یک یا چند نفر در اطراف شما باشند.
– هر عاملی که باعث کشیده شدن آنان به طرف استفاده از مواد پورنوگرافی می شود، کنار بگذارند.
– با تکنیک های ساده بر اضطراب، خشم و افسردگی خود غلبه کنند و فعالیت هایی که باعث آرامششان می شود، انجام دهند البته در کنار این راهکارها توصیه می شود حتماً به یک متخصص مراجعه کنند.
– درمان این مشکل، کاری گروهی و بر 3 پایه اصلی روان درمانی، رفتاردرمانی و دارودرمانی استوار است. با تجویز دارو می توان میل جنسی را به شدت کاهش داد و اضطراب یا افسردگی بیمار را درمان کرد. با دارودرمانی، بیمار به راحتی دوره درمان را سپری خواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه:  آسیب های اجتماعی ماهواره و پیامدهای منفی آن بر خانواده

چهار توصیه کلی

به شما در این زمینه می کنیم که امیدواریم به شما کمک کند:

1- مطالعه کتاب هایی در مورد این زمینه. نشر صابرین با داشتن کتب مفیدی در این زمینه می تواند به شما کمک نماید.

2- شرکت در کارگاه هایی که به آموزش مسایل جنسی فرزندان می پردازد. مطمئنیم به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد. 3- تنها نگذاشتن فرزندتان در خانه.

4- مراجعه به یک روانشناس کودک. کلینیک تخصصی خانواده و کودک می تواند در این زمینه به شما کمک زیادی بکند.

پیشنهاد ویژه مشاوره آنلاین مهکام:

تاثیر فیلم ، تصویر و داستانهای پورنو طبق تحقیقات انجام شده

گردآورنده: آقای دکتر نادر کاویانی

از مشاوران محترم مرکز مشاوره همراز

 

منبع :nahad.sums.ac.ir

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×