"> علائم افسردگی در کودکان - اختلالات روانشناسی - مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

علائم افسردگی در کودکان – اختلالات روانشناسی

نشانه ها و علائم افسردگی در کودکان

علائم افسردگی در کودکان ، نشانه های افسردگی در کودکان ، درمان های افسردگی کودکان.

والدین گرامی تا به حال پرسیده اید چکاری می توانید برای کودک افسرده خود انجام دهید ! 

9 راهکار که والدین می توانند برای درمان افسردگی کودک خود انجام دهند ؟

علائم افسردگی در کودکان - اختلالات روانشناسی -www.mehcom.com

علائم افسردگی در کودکان – اختلالات روانشناسی -www.mehcom.com

نشانه های افسردگی در کودکان

اختلال افسردگی در کودکان به دلایل ژنتیکی، محیطی و یا هر دو، ممکن است روی دهد.

وقتی کودکی دچار اختلال افسردگی می شود معمولاً نشانه و علامت هایی را بروز می دهد؛

به عنوان مثال بی دلیل یا برای موارد کم اهمیت، گریه می کند، دیگر ممکن است به فعالیت هایی که سابقاً از آن لذت می برد علاقه ای نشان ندهد و مشکلاتی در توانایی تعامل و دوست یابی داشته باشد.

با این حال، برخی از نشانه های افسردگی کودکان به آسانی قابل درک نیست؛ به عنوان مثال:

موارد دیگری مانند اعتماد به نفس پایین یا احساس گناه، پرخاشگری و غرولند کردن، همچنین شکایت از مشکلات جسمی مانند سردرد، دل درد و… نیز جزو نکات قابل توجهی است که باید با دقت نظر ارزیابی شود.

درمان های افسردگی کودکان

برای کمک به کودکان درگیر با مشکلات افسردگی و درمان آن، شیوه های درمان همچون روش های دارویی، درمان های روان شناختی فردی، خانوادگی و مداخله هایی برای مدیریت شرایط غیر مساعد وجود دارد.

درمان دارویی افسردگی برای کودکانی که به نشانه های شدیدتری از اختلال مبتلا هستند و این موضوع مشکلاتی در خواب، اشتها یا روابط اجتماعی آن ها ایجاد کرده است بسیار موثر است.

درمان روان شناختی افسردگی هم رویکردهای مناسبی در این حوزه ارائه کرده که نتایج قابل ملاحظه ای برای این کودکان و خانواده های آنان در بر داشته است.

پیشنهاد مطالعه:  چگونه با کودکان بیش فعال برخورد کنیم ؟

این روش ها چنانچه توسط روان شناسان متخصص و شناخته شده، در این حوزه انجام گیرد، پیامدهای بلندمدت فراوانی برای مراجعان خواهد داشت.

والدین گرامی تا به حال پرسیده اید چکاری می توانید برای کودک افسرده خود انجام دهید !

9 راهکار که والدین می توانند برای درمان افسردگی کودک خود انجام دهند:

1- کودک فقط غذا نمی خواهد:

برای کودک خود زمان ویژه ای اختصاص دهید، تنها توجه خود را به تامین خوراک و پوشاک او معطوف نسازید بلکه فرصت هایی را برای سپری کردن اوقات فراغت با یکدیگر فراهم کنید.

2- آماده باش باشید:

پیش از آنکه کودک به علت شکست های مکرر در موقعیت های اجتماعی دچار سرخوردگی و یاس شود او را برای مواجهه با این شرایط یا دشواری های احتمالی آن آماده سازید؛ مثلاً با یکدیگر تمرین هایی را در این زمینه انجام دهید.

3- مستقل اما حمایت کننده:

به گونه ای بر فعالیت های کودک نظارت داشته باشید که در عین وابسته نساختن او به خودتان، همواره احساس کند که از حمایت و پشتوانه شما برخوردار است و احساس بی کسی و تنهایی نکند.

4- خوددرمانی ممنوع:

درمان های ارائه شده از سوی متخصصان را پیگیری کنید و نکات مطرح شده، در جلسات مداخلات روان-شناختی را به دقت اجرا کنید و در مصرف داروهای توصیه شده مقاومت و تعصب به خرج ندهید.

5- مطالعه کنید:

توجه به نیازهای فردی، تحولی و جنسیتی هر یک از فرزندان و کسب اطلاعات درباره ویژگی های هر یک از مراحل سنی و تغییرات مرتبط با آن خصوصا در سال های آغازین بلوغ نقش بسزایی در افسرده نشدن کودکان دارد.

6- همسر و والد خوبی باشید:

کاهش و حل تعارض های زناشویی که آشفتگی روان شناختی زیادی را برای کودکان ایجاد می کند نیز در شادمانی آنان بسیار موثر است. همچنین تلاش برای استفاده از شیوه های فرزندپروری کارآمد می تواند از افسردگی کودکان جلوگیری کند.

پیشنهاد مطالعه:  ترس و اضطراب در کودکان و فرزندان ما

7- امید داشته باشید و امید ببخشید:

عزت نفس را در کودک تان افزایش دهید و دیدگاهی مثبت در ذهن او از دنیا، خلق کنید، توانمندی های او را نادیده نگیرید و محیط اطراف را برای کودک، متخاصم و ناامیدکننده توصیف نکنید.

8- تغییر سبک فرزندپروری در صورت لزوم:

تغییر شیوه و سبک فرزندپروری از والدینی پرخاشگر یا بی تفاوت به والدینی مقتدر و در عین حال مهربان، در این مسیر بسیار موثر است. در این زمینه می توان از دوره های آموزش خانواده موجود در کلینیک های تخصصی استفاده کنید.

9- ریشه را بیابید:

بررسی محیط های دوستی یا آموزشی کودک به منظور ریشه یابی علل محیطی مشکلات او و تلاش برای کاهش استرس های موقعیتی و درمان افسردگی کودک نیز بسیار حائز اهمیت است.

مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده – اختلالات روانشناسی

کلمات جستجو شده :نشانه های افسردگی کودکان ,  نشانه های افسردگی ,  افسردگی کودکان ,  علائم افسردگی در کودکان ,  افسردگی در کودکان ,  درمان های روان شناختی برای افسردگی کودکان ,  درمان افسردگی کودکان ,  افسردگی ,  اختلال افسردگی ,  درمان دارویی افسردگی ,  درمان روان شناختی افسردگی ,  کودکان ,  تغییر سبک فرزندپروری ,  سبک فرزندپروری ,  فرزندپروری ,  دوره های آموزش خانواده ,  آموزش خانواده ,  اختلالات روانشناسی

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×