"> زنای ذهنی - مشاوره آنلاین مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

زنای ذهنی

زنای ذهنی

درگناهان انسان پیچیده ترینش زنای ذهنی است که ویروس خطرناکی است و گاهی تا جایی پیش میرود که بنیان خانواده را از هم میپاشد و آرامش را از فرد میگیرد. زنای ذهنی بیماری خاموشی است که گریبان بعضی را میگرد و به نابودی زندگی اش منجر میشود.

زنای ذهنی، تصور و فکر کردن به امور جنسی و رابطه جنسی با نامحرم است. به لحاظ شرعی خود فکر گناه در امور جنسی به خصوص اگر غیر اختیاری باشد گناه نیست. ولی انسان باید از مقدماتی که باعث این افکار می شود پرهیز کند و در صورت اختیاری بودن چنانچه آثار بیرونی داشته باشد و موجب تحریکات جنسی شود این امور گناه است. فکر و اندیشه گناه، پاکی و صفای قلب را از بین می برد و انسان را به ارتکاب آن وا می دارد.

حضرت علی(ع) فرمود:«من کثر فکره فی المعاصی دعته إلیها؛ کسی که در مورد گناهان زیاد فکر کند، گناهان او را به سوی خود می کشند».

نیز فرمود:«خوض النّاس فی شی‏ءٍ مقدّمة الکائن؛ فرو رفتن و تفکّر در مورد چیزی، سرآغاز وجود و پیدایش آن چیز است».

از این رو، حضرت مسیح به پیروان خود فرمود:«موسی بن عمران به شما دستور داد، زنا نکنید؛ اما من به شما سفارش می کنم، فکر زنا را هم نکنید؛ زیرا کسی که به زنا بیندیشد، مانند کسی است که در اتاق زیبا و رنگ آمیزی شده‏ای، آتش روشن کند. در این صورت، هر چند ممکن است خانه در آتش نسوزد؛ لکن دست کم دود، آن را سیاه و خراب می کند».
در هر صورت، فکر گناه، گناه نیست تا وقتی که انسان خود را به گناه آلوده نکند، حتی اگر مقدمات آن را فراهم کرده باشد، گناهی در نامه او ثبت نمی‏شود. اما فکر واندیشه گناه، پاکی و صفای قلب را از بین می برد. انسان را به ارتکاب آن وا می دارد.

پیشنهاد مطالعه:  شوهر نمونه چه مشخصاتی دارد؟

هیچ یک از امیال درونی و تکوینی مثبت و منفی از جمله میل به گناه را نمی­توان از بین برد. آن چه که از دست انسان بر می­آید جلوگیری از طغیان و کنترل آن است. بدین منظور فرد باید به درجه­ای از«معرفت و بینش و ایمان » برسد که آثار وضعی و عملی افعال از جمله گناه را بشناسد.

در این زمینه مطالعه کتاب های استاد شهید مطهری بهترین گزینه برای افزایش ایمان و معرفت است. البته اگر به صورت منظم و با برنامه ریزی مطالعاتی همراه باشد، موثر و مفید است.
بعد از این ، برای افزایش ایمان و تحکیم پایه های آن افزون بر بالا بردن معرفت و شناخت، اموری باید رعایت شود.

از جمله:
باور قلبی به این که خداوند همواره ناظر و حاضر است ، به یاد مرگ و آخرت بودن، باور این که واجبات دینی برای کمال و ترقی و جهت رسیدن به نعمت های بی پایان خدا مقرر شده و محرّمات به خاطر نجات از بدبختی ممنوع گردیده است، پرهیز از مجالست و هم‏نشینی با اهل دنیا و دور از معنویت، محاسبه نفس، بهره‏گیری از قرآن کریم و انس با آن، بهره‏گیری از ائمه هدی (ع) و توسل به آن ها و …. بدیهی است که برای تقویت ایمانتان باید این امور را در خود تقویت نمایید.

همچنین باید بدانید که هیچگاه خود را ناپاک ندانید، فرد مؤمنی هستید که به هر دلیلی دچار یک رفتار ناپسند گشته اید. هیچ گاه خودتان را مساوی با رفتار ناشایست خود ندانید. در پیشگاه خداوند عزیز و دوست داشتنی هستید.
خالی کردن ذهن از مسائل شهوانی در کنار انجام کارهای خیر و خداپسندانه، شما را در جبران گذشته کمک می کند.قرآن می فرماید:إِنَّ الْحَسَناتِ یُذْهِبْنَ السَّیِّئات‏ البته حسنات و نیکوکاری ها، سیّئات و بدکاری ها را نابود می‏سازد.از خداوند مهربان بخواهید در پاک کردن آثار روانی این مساله و در عرصه های مختلف زندگی شما را کمک نماید. بعد از توبه مراقب باشید در دام شیطان نباشید.

پیشنهاد مطالعه:  اگر زن شما این نشانه ها را دارد، در حال خیانت است
about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×