"> روش های مطالعه و درس خواندن- افزایش دقت و تمرکز در کلاس درس مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

روش های مطالعه و درس خواندن-افزایش دقت و تمرکز در کلاس درس

افزایش دقت و افزایش تمرکز در کلاس

بسیاری از مواقع با توجه به کلاس های درسی شلوغ و غیر استاندارد آموزش و پرورش کشورمان دانش آموزان نیاز بیشتری به یادگیری و آموزش شیوه های افزایش دقت و تمرکز در کلاس می باشند. تا با افزایش این مهارت های تحصیلی به رشد و موفقیت تحصیلی برسند.

 

براساس تحقیقات دکتر احدیان ، 70 تا 90 در صد از وقت دانش آموزان در مدارس صرف گوش دادن می شود . با این وجود اغلب آن ها تنها می توانند بخش ناچیزی از آنچه را که شنیده اند.به خاطر بسپارید و حدود دو ماه بعد این میزان به نصف کاهش می یابد.

عادت های بد ما در شنیدن باعث می شود که ما شنونده ای خوب و حرفه ای نباشیم و همین مسئله تمرکز ، دقت و یادگیری ما را در کلاس درس کم می کند. به هر حال یادگیری در کلاس مستلزم تمرکز زیاد ، خوب شنیدن و خوب دیدن است. برای تمرکز و دقت بیشتر و شنونده ی خوب بودن در کلاس توصیه های زیر را به کار ببندید.

.

 •  جایی را در کلاس انتخاب کنید که راحت باشید و عوامل مزاحم در آنجا کمتر باشد به عنوان مثال بهتر است درردیف های جلوی کلاس بنشیند ، البته بعضی از افراد اگر در وسط کلاس بنشینند.احساس امنیت بیشتری می کنند و درس را بهتر یا می گیرند.

 

 •  برای تمرکز بیشتر در کلاس درس ، یک تونل فرضی بین خود و معلم تان در نظر بگیریدکه خارج از آن را نمی بینند و نمی شنوید.
پیشنهاد مطالعه:  یادگیری فیزیک و تاثیر آن بر مغز انسان چیست؟

 

 •     بیش تر بچه ها به بعضی از مطالب یا دروس علاقه ای ندارند و همین علاقه ی کم به معلم یا موضوع باعث کاهش تمرکز شان می شود. در نظر داشته باشید همین مطالب  را صرف نظر از نداشتن علاقه به آن ها ، باید در هنگام امتحانات پاسخگو باشید و نیاز به آموختن همه ی آن ها دارید. به هر حال وقتی با انگیزه و هدف در کلاس حاظر شوید، شنیدن و دیدن شما دقیق تر و تیزتر می شود.

 

 •   انجام کارها ی دیگر همراه با گوش دادن ، مانند مطالعه ی کتاب دیگری در کلاس ، مانع تمرکز و دقت شما در شنیدن درس  می شود.

 

 •   اگر به جای شنیدن بیش تر نگاه کنید(مثلاً به طرز ایستادن یا لباس معلم ، توجه کنید.) دقت شنوایی شما خیلی کم می شود. پس برای افزایش دقت شنیداری باید به این نکته نیز توجه کنید.

 

 •    اگر سرعت حرف زدن 150 کلمه در دقیقه باشد، سرعت فکر کردن 4 تا 10 برابرآن است.همین سرعت زیاد فکر کردن نسبت به حرف زدن ، علت اصلی عدم تمرکز و دقت در کلاس است. این تفاوت سرعت، فرصت مناسبی برای حواس پرتی ایجاد می کند.
روش های مطالعه و درس خواندن-افزایش دقت و تمرکز در کلاس درس

روش های مطالعه و درس خواندن-افزایش دقت و تمرکز در کلاس درس

اما سایر نکات قابل توجه برای افزایش دقت و تمرکز

در حالی که منتظر شنیدن کلمات هستید ، ذهنتان از این شاخه به آن شاخه می پرد.

در نتیجه  بیش تر از آنکه گوش کنید،  به فکر و خیال فرو می روید ، در همراهی با معلم وقفه ایجاد می شود و زنجیره ی مطلب از دستتان خارج می شود .

پیشنهاد مطالعه:  11 استراتژی برای یادگیری و سرعت مطالعه بهتر و عمیق تر

در نتیجه مفهوم مطالب را  به طور ناقص درک می کنید. برای جلوگیری از افتادن به دام فکر و خیال ، در کلاس ، سعی کنید انتهای جملات و سخنان معلم  را  مانند بازی با جملات  ناقص تکمیل کنید.

 •    همان طور که گفته شد ،فکر شما سریعتر از سخن گفتن معلم  عمل می کند . پس این فرصت وجود دارد  که آنچه را می شنوید درک کنید و بفهمید.

 

 •  اگر ارائه مطلب توسط معلم ، ضعیف باشد ، شنونده عادی  به ادامه صحبت ها گوش نمی کند ولی شنونده فعال به منظور  گوینده  توجه  می کند نه به چگونگی ارائه ی آن ها.  او از خطا ها و اشکالات معلم صرف نظر می کند و اسیر لهجه و کلمات نامناسب معلم نمی شود، چو ن توجه بیش از حد به کلمات   تمرکز را به هم می ریزد  و مانع  توجه و دقت در درک مطالب می شود.

 

 •  یکی از دلایل ناتوانی دانش آموزان  در دقیق شنیدن آن  است که هر چه  را دوست دارند  می شنوند  و به تمام آنچه که گفته می شود توجه نمی کنند . وآن ها منتظر نمی مانند که سخنان معلم تمام شود ،  بلکه ادامه سخن معلم  خود را پیش بینی می کنند . همین  موضوع سبب کم شدن تمرکز و دور شدن آن ها از سخنان معلم می شود.

 

 •   یکی از مشکلات رایج آن است که بچه هایی که  مطلب  را بلد هستند  و قبلاً آن  را از معلم  دیگر ی یاد گرفته اند هنگام درس دادن معلم جدید ، مدام در حال مقایسه کردن نکات و مطالب  و نحوه  ی تدریس دو معلم هستند . نباید در حین تدریس افکارمان را مشغول  مقایسه معلمان کنیم.  این کار را به بعد از کلاس موکول کنیم .
پیشنهاد مطالعه:  چگونه مطالب و متن های طولانی را حفظ کنیم؟

 

 •   توجه به هشدار های کلامی  مانند «مهم است » « درامتحانات نهایی …» و … و علائم غیر کلامی  مانند:  حرکت دست و چهره و تغییر لحن معلم  باعث بالا رفتن یادگیری ما می شود.

 

 • هیجانات و احساسات منفی مانند عصبانیت ،  دقت و تمرکز ما را هنگام  شنیدن درس کم می کند.

 

 •  یکی دیگر از عوامل عدم تمرکز و خوب یاد نگرفتن در کلاس ، صحبت کردن با یکدیگر و توجه به حرکات و شوخی های سایر بچه ها است.

برخي مطالب مرتبط با افزایش دقت و تمرکز :

 چرا در هنگام درس خواندن و مطالعه دقت نمي کنيم ؟

 تمرين براي افزايش دقت در کلاس

تمرين براي افزايش دقت در شنيدن

 

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×