"> روابط سالم در خانواده دلیل داشتن خانواده شاد - مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

روابط سالم در خانواده دلیل داشتن خانواده شاد

روابط سالم در خانواده و داشتن خانواده شاد

دو عنصر حیاتی و کلیدی برای حفظ روابط سالم در خانواده ، اول : همدلی و درک میان اعضای خانواده و دوم : توان حل مسائل است . فهمیدن همدیگر پلی برای ایجاد حل مسائل است.

ضمن این که حل مسائل همراه با احساس خوشایند کار گروهی رضایت بخش ، صمیمیت را میان اعضاء خانواده تقویت می کند. برخورد مناسب ما با نیازهای خودمان و دیگر اعضای خانواده و گوش دادن به نظر های موافق و مخالف ، باعث رضایت ما در خانواده می شود. فضای کلی حاکم بر خانواده رابطه ی مستقیمی دارد با ارتباط بین اعضای خانواده و این که این ارتباط تا چه حد باعث حل مشکلات و یا به عکس ، مانع از حل آن ها می شود.

توان اعضای خانواده برای حل مشکلات باعث هماهنگی کلی آرامش در خانواده می شود. از سوی دیگر این مسئله باعث می شود فضار بالای ناشی از مشکلات که برای هر خانواده ای پیش می آید ، به همه ی اعضای خانواده به خصوص کودکان کم تر آسیب برساند.

روابط سالم در خانواده دلیل داشتن خانواده شاد-www.mehcom.com

روابط سالم در خانواده دلیل داشتن خانواده شاد-www.mehcom.com

چگونه بفهمیم که روابط سالم در خانواده وجود دارد ؟

بک راه آسان برای فهمیدن این که آیا رابطه ی میان اعضای خانواده موثر است یا نه ، این است که ببینیم چگونه و تا چه حد در مورد مشکلات افراد در خانه صحبت می کنیم و در چند درصد این موارد راه حل انتخاب می کنیم و به اهداف مورد نظر می رسیم .

حالت ناخوشایند این است که یک انفر از اعضای خانواده احساس مشکل کند ولی افراد دیگر با کناره گیری ، انکار و یا نادیده شمردن این مکل ، جلو ارتباط را بگیرند.

پیشنهاد مطالعه:  فرزندپروری-تغذیه در سن بلوغ دختران و پسران

برای حل مشکلات معمول خانوادگی 6 قدم یا مرحله وجود دارد :

1-تشخیص مشکل :

پیش از هر چیز باید دید که مشکل اصلی چیست ؟

2-ارتباط با افراد مناسب :

در مواردی شاید بتوان از اقوام و دوستان نزدیک مانند : مادر بزرگ و پدر بزرگ ، دایی ، عمو و … کمک گرفت.

3-ایجاد مجموعه ای از راه حل های جانشین:

با همفکری اعضای خانواده باید تا جایی که می توانیم راه حل های مختلفی را برای حل مسائل خانواده ارائه دهیم.

4-تصمیم گیری در مورد یکی از راه حل ها :

از میان تمام راه حل های ارائه شده در مرحل قبل باید راه حلی که از همه اجرایی تر می باشد را انتخاب کنیم.

5-انجام تصمیمی که بیش از همه ما را به هدف مان برساند:

حال در این مرحله راه حل انتخاب شده را اجرا می کنیم تا مشکل خانواده حل شود.

6-ارزیابی نهایی فرآیند تصمیم گیری :

در این مرحله به ارزیابی نهایی می پردازیم و بررسی می کنیم ببینیم که آیا روش بکار گرفته شده در حل و رفع مشکل توانسته مشکل ما را برطرف کند یا خیر ؟ در صورتی که مشکل همچنان باقی مانده باید دوباره این 6 مرحله حل مسئله را بکار گیریم تا راه دیگری بیابیم .

در انتها باید به این مسئله ی مهم اشاره کرد که چگونگی فرآیند تصمیم گیری در خانواده از این که چه تصمیمی می گیریم ، مهم تر است. زیرا همان طور که گفته شد کار گروهی خوب و مناسب احساس مثبتی در فضای خانه به ووجود می آورد و خانه را به محیطی دلنشین و داشتن خانواده ای شاد برای همه به ویژه کودکان تبدیل می کند.

منبع با کمی تلخیص و تغییر: کتاب این طوری هم می شود … نویسنده : محمد حسن شهسواری

مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده فرزندپروری موفق

پیشنهاد مطالعه:  تقویت هوش کودکان

تربیت فرزند و نیازهای روانی، عاطفی – خانواده آسمانی

تربیت فرزند و نیازهای روانی، عاطفی - خانواده خوشبخت-www.mehcom.com

تربیت فرزند و نیازهای روانی، عاطفی – خانواده آسمانی تربیت کودک ،تربیت فرزند ،چگونه بچه هایمان را تربیت کنیم،تربیت فرزند پسر، تربیت فرزند دختر ،تربیت فرزند در اسلام ،تربیت بچه ها، تربیت بچه ،چگونه فرزند تربیت کنیم ،چگونه فرزند خوب تربیت کنیم ،چگونه فرزند خود را خوب تربیت کنیم ،چگونه یک فرزند خوب تربیت کنیم ،چگونه بچه خوب تربیت کنیم … ادامه مطلب »

*********************************************

چگونه والدین خوبی باشیم ؟ روش های ارتباط با نوجوان و جوان

چگونه والدین بهتری باشیم ؟ روش های ارتباط با نوجوان و جوان-www.mehcom.com

چگونه والدین خوبی باشیم ؟ راه های برقراری ارتباط با کودکان نوجوانان و جوانان (خانم دکتر فردوسی پور)اورجینال چگونه والدین بهتری باشیم (خانم دکتر فردوسی پور)اورجینال چگونه والدین خوبی باشیم ؟ چگونه پدر و مادر خوبی باشیم ؟ چگونه پدر و مادر بهتری باشیم ؟ چگونه با نوجوانان رفتار کنیم ؟ چگونه با نوجوانان ارتباط برقرار کنیم؟ روش های ارتباط … ادامه مطلب »

*********************************************

مجموعه پزشک کودک – پزشک فرزند خود باشید

مجموعه پزشک کودک - اورجینال-www.mehcom.com

مجموعه پزشک کودک- آیا شما هم دنبال پزشک کودکان خوب می گردید ؟ آیا شما دوست دارید که یک پزشک کودک همیشه به شما جواب بگوید ؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده اید اگر خدای ناکرده در انتهای شب روزهای خاص تعطیل بچه ای علائمی از بیماری بروز داد باید چه کاری انجام دهید ؟ ما به … ادامه مطلب »

پیشنهاد مطالعه:  خواندن کتاب برای کودکان

*********************************************

آموزش تربیت فرزند از دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا ۱۹ سالگی

مجموعه کامل آموزش تربیت فرزند از دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا ۱۹ سالگی

آموزش تربیت فرزند از دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا ۱۹ سالگی آموزش فرزندپروری موفق تربیت صحیح و اصولی کودک و نوجوان تربیت فرزندان از بدو تولد تا سه سالگی دکتر فرهنگ هلاکویی تربیت کودک دکتر فرهنگ هلاکویی تربیت نوجوان ما برای بسیاری از چیزها هزینه می کنیم مثلا برای تفریح برای سرگرمی برای خوردن و … برای یادگیری بسیاری … ادامه مطلب »

*********************************************

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید-18 دی وی دی

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید-18 دی وی دی-www.mehcom.com

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی خرید آموزش خیاطی عمرانی ،خیاطی خانم عمرانی برنامه خانواده، خیاطی خانم عمرانی خانه ی مهر،خیاطی خانم عمرانی در شبکه جام جم ،خیاطی خانم عمرانی سیمای خانواده،خیاطی خانم سیما عمرانی،آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید،آموزش خیاطی تصویری خانم عمرانی،آموزش خیاطی خانم عمرانی با  نمایش فیلم،آموزش خیاطی مبتدی،خرید سی دی آموزش خیاطی،خرید آموزش خیاطی،خرید آموزش خیاطی خانم سیما … ادامه مطلب »

*********************************************

خرید اینترنتی آموزش بافتنی – زیبا بپوشید

خرید اینترنتی آموزش بافتنی

خرید اینترنتی آموزش بافتنی مزیت خرید اینترنتی آموزش بافتنی این است که با توجه به قیمت بالای پوشاک بافتنی با کمی هزینه برای خرید آموزش بافتنی براحتی می توانید با کمترین هزینه زیباترین ، قشنگ ترین لباس های بافتنی را برای خودتان و کسانی که دوستشان دارید ببافید . در ضمن حتی می توانید با بافتن و فروختن تولیدات خودتان … ادامه مطلب »

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

  1. درمارولر گفت:

    بسیار عالی بود، ممنون و متشکرم از سایت خوبتون

×