"> دوست دختر و دوست پسر داشتن به بهانه ازدواج - مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

دوست دختر و دوست پسر داشتن به بهانه ازدواج

آیا دوستی های دختر و پسر روش درستی برای انتخاب همسر است ؟

یکی از آسیب های اجتماعی دختران و پسران جوان ایجاد رابطه های احساسی و عاطفی با جنس مخالف می باشد. که این دوستی با جنس مخالف می تواند. برای دختران و پسران مشکلات و معضلات خاص خودش را ایجاد کند.

مشاوران و روان‌شناسان بارها تاکید کرده‌اند که دوستی‌ و رابطه با جنس مخالف، قبل از ازدواج روش مناسبی برای شروع و داشتن زندگی ایده‌آل و سرشار از تفاهم و همچنین برپایی یک زندگی موفق و برتر نمی باشد. همان‌طور که می‌دانید دین اسلام نسبت به برقراری رابطه دختر و پسر پیش شرط‌هایی گذاشته است.

علت این امر این است که در دوره دوستی و آشنایی پیش از ازدواج، احساس بر عقل غلبه دارد و اکثر جوانان درگیر رابطه عاطفی خود می‌شوند که این موضوع سدی در برابر شناخت دختر و پسر از یکدیگر خواهد بود و به جای شناخت درست از هم فقط به وصال و با هم بودن فکر می‌کنند.

بنابراین بعد از ازدواج و زمانی که افراد به زندگی وارد می‌شوند به تدریج نواقص یکدیگر را بزرگ می‌بینند و این موضوع در نهایت منجر به سردی عاطفی و طلاق خواهد شد. هرگونه ارتباط باید مبتنی بر ضوابط دینی باشد و پایبندی به آن می‌تواند از بروز آسیب‌های اجتماعی پیشگیری کند.

چرا نباید پیش از ازدواج دوست دختر و یا دوست پسر داشت ؟

مهمترین مشکل ترس از برملا شدن ارتباط‌های گذشته می باشد، این موضوع یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که در دوستی‌های خیابانی که به ازدواج نمی انجامد وجود دارد. بدگمانی نسبت به همسر نیز در مرحله بعدی قرار دارد.

پیشنهاد مطالعه:  آسیب های اجتماعی اینترنت و ماهواره بر دختران

در دوستی‌های خیابانی سوءظن نسبت به همسر به وفور دیده شده است، زیرا کسانی که با افراد متعددی ارتباط دارند هنگام ازدواج نسبت به همه دخترها بدگمان هستند که اضطراب و ناآرامی بر زندگی آنان حاکم می‌شود. تنوع طلبی نیز آسیب بعدی است و می‌توان آن را از دیگر ضررهای این‌گونه دوستی‌ها دانست، به طوری که مردانی که با زنان متعددی ارتباط دوستی دارند تنوع طلب می‌شوند بنابراین به یک نفر در زندگی خود قانع نمی شوند. بدگمانی از یک طرف و تنوع طلبی از طرف دیگر باعث بروز جر و بحث بین زوج‌ها می‌شود.

مهمترین نکته‌ در دوستی‌های پیش از ازدواج که باید به آن توجه داشت، چیست؟

متأسفانه جوانان ما فقط به داشتن احساس‌های خوب در مقابل یکدیگر اکتفا می‌کنند و به پیش شرط‌هایی مانند هم‌کفو بودن، سنخیت خانواده‌ها و تناسب فرهنگی هیچ توجهی ندارند. البته نقش خانواده‌ها در این زمان بسیار مهم ارزیابی می‌شود به طوری که می‌توانند با راهنمایی صحیح فرزندان خود آنان را به تصمیم‌گیری مبتنی بر عقل و منطق تشویق کنند.

بهترین راه‌ها برای آموزش مهارت همسریابی و همسرداری چیست؟

مدد گرفتن از مشاور و مشورت با خانواده بهترین راه آموزش همسرداری است اما این روزها با توجه به دسترسی افراد به اینترنت، یکی از مکان‌هایی که برای این موضوع‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد فضای مجازی است که مشکلاتی را همراه می‌آورد و دوستی‌های خارج از قاعده و ازدواج‌های بی‌فرجام یکی از آنهاست.

باورهای اشتباهی که دختر ها و پسر ها هنگام دوستی‌های پیش از ازدواج به آن اعتقاد دارند؟

بیشتر کسانی که درگیر رابطه دوستی با جنس مخالف می‌شوند در ابتدا اعتقاد دارند که گذشته طرف مقابل مهم نیست؛ هر کسی به مرور زمان تغییر می‌کند و امکان جلوگیری از اشتباهات گذشته برای همه وجود دارد. در صورتی که نباید نسبت به گذشته افراد مخصوصا در زمینه های عشقی و جنسی بی تفاوت بود.

پیشنهاد مطالعه:  علت کشیدن قلیان از زبان دختران جوان

زیرا گاهی رفتارهای اشتباه به گذشته ختم نمی‌شود و نتایج آن تا سال‌ها باقی می‌ماند. تفکر اشتباه بعد، این است که طرف مقابلم را تغییر می‌دهم؛ دختران و پسران عاشق باید این نکته را در نظر بگیرند که هیچ کس نمی‌تواند دیگری را تغییر دهد مگر آنکه خود فرد، خواستار تغییر باشد.

خیلی از مواقع با اینکه خود فرد نیز می خواهد تغییر انجام نمی گیرد .از همه باورها مهمتر این است که اکثر دختران و پسران که با جنس مخالف اقدام به ایجاد رابطه می کنند. اعتقاد راسخ دارند که رابطه و دوستی آنان با دوستی های دیگران تفاوت دارد . و طرف مقابلشان واقعا از دیگر دخترها و یا از دیگر پسرها متمایز و خاص است . در حالی که واقعا این تفکر نادرست می باشد. و تضمین کننده یک زندگی برتر و موفق که در آن همسران به هم عشق می ورزند نیست .

مهکام مجله خانواده سبز

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×