"> درباره مسائل جنسی به نوجوانم چی بگم؟ - مشاوره آنلاین مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

درباره مسائل جنسی به نوجوانم چی بگم؟

درباره مسائل جنسی به نوجوانم چی بگم؟ نمی دونم چطوری باید جوابشو بدم؟ درباره مسائل جنسی می پرسه، من خجالت می کشم با پسرم یا دخترم درباره این مسائل صحبت کنم؟ این چیزا رو از کجا فهمیده؟ باید چکار کنم؟ چطوری راهنمایی اش کنم که خودش به خطر نیافته؟ اصلا چی و چقدر باید گفت.

اینها تعداد محدودی از دغدغه های والدین درباره مسائل جنسی و نوع تربیت جنسی می باشد. در وبسایت مشاوره آنلاین مهکام تصمیم داریم به این سوالات پاسخ دهیم.

حتما با کمی جستجو در مطالب مربوط به تربیت جنسی کودکان و نوجوانان که تا به حال در سایت مهکام منتشر شده می توانید جواب بسیاری از سوالاتتان را پیدا کنید.

در پاسخ به این سئوالات باید گفت آموزش مسائل مربوط به امور جنسی نوجوانان به محیط خانه و خانوادگی هر فرد بستگی دارد.

درباره مسائل جنسی به نوجوانم چی بگم؟

درباره مسائل جنسی به نوجوانم چی بگم؟

درباره مسائل جنسی به نوجوانم چی بگم؟

خانواده، شخصیت، فرهنگ، اصول اعتقادی و روشهای تربیتی ،موجب تفاوتهای خانوادگی می شود. پاسخ گویی به سئوالات آنان نیز بستگی به سن نوجوانتان دارد و اینکه نوجوان شما از چه مقدار اطلاعات در زمینه مسائل جنسی برخوردار است.

پاسخ گویی به سئوالات نوجوان نه تنها از نگرانی شما می کاهد، بلکه راه گشایی خوبی برای تعلیم و تربیت صحیح آنان باشد. علاوه براین شما می توانید مطمئن باشید که مهمترین منبع اطلاعاتی برای نوجوان تان هستید که در وقت لزوم به سراغ شما می آید.

آموزش مسائل جنسی باید با ظرافت و دقت انجام گیرد.

هر چند که بسیاری از والدین عنوان می کنند که آمادگی و اطلاعات لازم برای پاسخ گویی به سئوالات نوجوان را ندارند ولی بهتر آن است که آموزش در منزل و از زبان پدر و مادر که دلسوزترین فرد برای نوجوان است صورت گیرد نه از زبان کسانی که ممکن است به روحیه نوجوان شما صدمه بزنند.

پیشنهاد مطالعه:  دوست شدن با فرزند نوجوان با هفده قدم

پیشنهاد مطالعه: چگونه با کنجکاوی جنسی نوجوان رفتار کنیم ؟

سه بخش اصلی آموزش جنسی به نوجوان

آموزش جنسی به نوجوان باید در سه قسمت انجام گیرد:

1- تشریح و بحث در مورد وضعیت ظاهری بدن و چگونگی بهداشت بدن است. در مورد دختران با شروع مرحله بلوغ، آگاهی و صحبت کردن در مورد آن را شرو ع کنید تا با بروز برخی حالات در خود دچار شوک نشود.

2- مسائل اخلاقی، خطرات و فواید مسائل جنسی را برای نوجوانتان بیان کنید. در این مورد هرگز به نوجوانتان دروغ نگوید. از پاسخگویی به سئوالات آنان به صورت مبهم و کلی گویی بپرهیزید.

3- تکالیف شرعی، بعد از رسیدن به سن بلوغ به لحاظ شرعی رعایت یک سری نکات لازم می باشد که در فرهنگ اسلامی کشورمان باید به آنها نیز در تربیت جنسی کودک و نوجوان توجه کنیم.

پیشنهاد مطالعه: بلوغ و احساسات مذهبى نوجوانان دختر و پسر – مشاوره آنلاین مهکام

چه کسی و چه موقع

پاسخ گویی به سئوالات آنان در زمان مناسب باشد نه خیلی زود که موجب بلوغ زودرس شود و نه خیلی دیر. میزان اطلاعات باید متناسب با رشد جنسی نوجوانتان باشد. در دخترها از 10 تا 17 سالگی و در پسرها از 12 تا 19 سالگی است.

تربیت اساسی و شکل گیری ها در دوران 12 تا 16 سالگی که همان تربیت شخصیت است شکل می گیرد و تربیت فرهنگی و اجتماعی را نیز در بر می گیرد.

بهتر آن است که آموزش مسائل جنسی از منزل و از زبان پدر و مادر که دلسوزترین فرد برای نوجوان باشد نه از زبان کسانی که ممکن است به روحیه نوجوان شما صدمه بزند.

پیشنهاد مطالعه:  چگونه با فرزندانمان گفتگو و مذاکره کنیم ؟

پیشنهاد مطالعه: نحوه صحیح رفتار با فرزندان در سن بلوغ

حواستان باشد کار را خرابتر نکنید!

اگر در پاسخ گویی به سئوالات نوجوانتان دچار تردید هستید به او بگویید که فردا جوابش را میدهید. مراقب باشید که زیاد فردا، فردا نکنید. زیرا در این موقع ممکن است نوجوان شما به سراغ کسی دیگر برود.

همچنین بدترین جواب این است که بگوید تو هنوز کوچک هستی. مسلما زمانیکه نوجوان سئوالی می پرسد چیزی در ذهن خود دارد.

والدین همچنین باید بدانند در این سنین غریزه جنسی در نوجوان وجود دارد و موجب گرایش به جنس مخالف می شود که یک امر طبیعی است.

درباره میل و رغبت به جنس غیر هم نوع باید گفت، نیازی نیست نگران و دستپاچه شوند بلکه باید اطلاعات خود را در زمینه چگونگی آموزش به نوجوانشان در زمینه برخورد با جنس مخالف، چگونگی کنترل آن و خطرات آن به روز نگه دارند و بتوانند اطلاعات لازم را به فرزندشان منتقل کنند.

در این زمینه باید اطلاعات متناسب با سن نوجوان باشد. گاه زیاده روی والدین در این زمینه موجب خسارات روحی برای نوجوان می شود.

منبع:زهرا خسروجردی-تبیان با اندکی تصحیح

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×