"> دختری 7 ساله دارم که دیروز با دوست دخترش عریان-تربیت جنسی - مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

دختری 7 ساله دارم که دیروز با دوست دخترش عریان-تربیت جنسی

دختری 7 ساله دارم که دیروز با دوست دخترش عریان

تربیت جنسی کودکان یکی از مهمترین ارکان فرزندپروری در نهاد خانواده موفق امروز می باشد . کنجکاوی جنسی که برخی مواقع در صورت بی توجهی والدین می تواند زمینه ساز انحراف جنسی فرزندان شود باید به طور ویژه ای مورد عنایت خانواده ها قرار بگیرد. پرسش زیر شاید برای برخی از پدر و مادرها نیز با اندکی تفاوت مطرح باشد.
دختری 7 ساله دارم که دیروز با دوست دخترش عریان-تربیت جنسی-www.mehcom.com

دختری 7 ساله دارم که دیروز با دوست دخترش عریان-تربیت جنسی-www.mehcom.com

پرسش :
با سلام دختری 7 ساله دارم که دیروز با دوست دخترش عریان زیر پتو بودند و مادر دوستش ناگهان از راه میرسد و انها را مشاهده می کند. در ضمن بیشتر تمایل دارد در بازی هایش روی تخت و زیر پتو بازی کند . لطفا مرا راهنمایی کنید که بسیار مضطرب شده ام .البته من هیچ عکس العملی به او نشان نداده ام .
پاسخ :
با سلام و عرض ارادت خدمت شما پرسشگر گرامی از اینکه با ما سخن می گوئید خرسندیم و امیدواریم که ارتباط شما با ما تداوم داشته باشد.
پرسشگر گرامی ؛ ‌حساسیت و دغدغه خاطر شما نسبت به چنین موضوع حساسی را درک نموده و از شما تشکر می کنیم که راه مشاوره را در این زمینه برگزیدید ؛
لذا ما نیز سعی خواهیم کرد با در اختیار قرار دادن اطلاعات لازم ،‌کمک مناسبی به شما ارائه گردد. شما می توانید علاوه بر اینکه از این پاسخ برای اصلاح رفتار کودکتان استفاده می کنید، نکات این پاسخ را به والدین کودک دیگر انتقال دهید.
وقتی بچه ها دنیای بیرونی خود را کشف می کنند نسبت به بدن اعضای خصوصی بدن همجنس و یا غیر همجنس خود نیز به طور طبیعی کنجکاو می شوند. شکل اعضای تناسلی پسرها برای دختر ها جالب است و بر عکس.
اگر بچه ای خواهر و برادر نداشته باشد یا در روند زندگی فرصت دیدن اندام برهنه جنس مخالف را نداشته باشد این کنجکاوی تشدید می شود.
این کنجکاوی جنسی در کودکان طبیعی است و بیشتر والدین هنگام رویارویی با آن برای اولین بار می فهمند که واقعا باید برای رفتار فرزند خود حدودی را تنظیم کنند تا بداند از نظر اجتماعی کدام یک از رفتار های او در خصوص مسائل جنسی قابل قبول است.

پیشنهاد مطالعه:  چکار کنم بعد از زایمان رابطه گرم زناشویی داشته باشم ؟

با ذکر این مقدمه کوتاه شایسته است در این زمینه نکاتی بیان گردد تا فضای روشنتری از بحث داشته باشید.

اولاً :

تصوری که کودک از دستکاری و یا نگاه کردن به آلت جنسی کودک دیگر دارد با تصور بزرگتر ها از این مسئله تفاوت زیادی دارد.
این رفتارها بیش از آنکه جنبه جنسی داشته باشد، جنبه کنجکاوی دارد. دستکاری آلت تناسلی و کنجکاوی فرزندان برای شناخت این عضو از بدن را باید از مقوله مسایل جنسی جدا نمود.
معمولاً این گونه رفتارها ، از دید کودکی در سن و سالی که بدان اشاره نمودید جنبه اخلاقی ندارد؛ لذا هر گونه برخورد نسنجیده ای ممکن است سبب گیجی او شده و موجبات احساس گناه و افسردگی وی را فراهم سازد.
مهمتر از همه اینکه ممکن است پس از آن برای پرسش ها و ابهام های جنسی خود به دیگرانی مراجعه کند که یا به دلیل ناآگاهی و یا غرض ورزی ، اطلاعات نادرستی در زمینه مسائل جنسی به او منتقل نمایند که درنتیجه آن در آینده وی را با مشکلاتی مواجه خواهد ساخت.(البته این رفتار ها چنانچه کنترل نشود می تواند زمینه انحراف جنسی کودک را در آینده فراهم سازد پس باید با بکار گیری روش ها مناسب سعی در تغییر رفتار کودک داشته باشید)

ثانیاً :

ارتباط برقرار کردن والدین با فرزندان خود در مورد مسایل جنسی از جمله وظایف فرزندپروری و تربیتی والدین است که شایسته است در برقراری و حفظ آن جهت جلوگیری از زمینه بسیاری از انحرافات و گناه ها کوشید.
نگاه ضد اخلاقی برخی والدین به این مسأله و برخورد شدید و خشن آنها پیامدهای نامطلوبی را به ارمغان خواهد آورد ؛ زیرا چنین موضوعی روان شناختی را تبدیل به موضوعی اخلاقی کرده و کودک را حسّاس تر نموده و باعث تثبیت وی در عمل مورد نظر می گردد.

ثالثا:

در بیان نکاتی که در زمینه مسائل جنسی لازم است به کودک انتقال پیدا کند،‌ باید از روش های غیر مستقیم استفاده کرد و کمتر به روش های مستقیم متوسل شد. (در زیر به برخی از این روش ها اشاره می شود)

نکاتی که در زمینه مسائل جنسی باید مراعات نمود :

چه باید کرد:
1. ممکن است مهمترین دلیل چنین رفتاری از سوی کودکی در سنینی که بدان اشاره نمودید، کنجکاوی وی برای آشنایی با اعضای بدن خود باشد که از نوپایی در وی وجود داشته و در حدود سنین 3 تا 4 سالگی در قالب دستکاری و در سنین بالاتر درقالب دکتر بازی و … خود را نشان می دهد،
بنابراین در چنین زمانی هول نشوید، او را سرزنش نکنید،‌از تنبیه کودک پرهیز کنید، تنها کاری که شما باید در چنین موقعیتی باید انجام دهید این است که به گونه ای برنامه ریزی کنید که او دیگر در چنین موقعیتی قرار نگیرد.

پیشنهاد مطالعه:  مهمانی رفتن کودکان و شیطنت آنها - دکتر هلاکویی

2. معمولاً این گونه رفتار از سوی کودک ؛ بیشتر جنبه شناختی دارد نه جنسی و اخلاقی و اگر خدای ناکرده استمرار یابد، ممکن است به جهت فشارهای روحی در محیط خانواده و … باشد که کودک می خواهد از این طریق خود را به آرامش برساند، بنابراین والدین کودک باید محیطی آرام و سرشار از صمیمیت برای او ایجاد کنند.

3. بهتر است به طور نامحسوس مراقب خلوتهای چنین کودکانی بود. شایسته است مکان خلوت آنها مثل اتاق مستقلشان به گونه ای باشد که از چشم والدین دور نمانند و والدین گاهگاهی به عناوین مختلف که رنگ مداخله به خود نگیرد، سرکشی هایی داشته باشند تا فرزندان از خلوت خود احساس امنیت برای انجام این عمل نکنند.

4. موقعیت هایی که کودک در آن دست به چنین رفتاری می زند را شناسایی کنید و کودک را برای مدتی از آن مکان ها دور کنید.

5. کودک را برای مدت زمان طولانی از کودکی که با او دست ورزی می کرده است دور کنید.

6. برای مدتی به کودک شلواری بپوشانید که در آوردن آن بدون کمک والدین برای او امکان پذیر نباشد.( به عنوان مثال شلواری که دارای کمربند و یا دارای تکمه محکم است برای این کار مناسب است)

7. به کودک خود آموزش دهید که بدن او خصوصی است و دیگران حق دست ورزی با برخی از اعضا او را ندارد.( بهتر است برای بیان این نکته از شیوه های غیر مستقیم استفاده کنید)

8. ممکن است کودک چنین رفتاری را قبلا در جایی مشاهده کرده باشد، پس با دقت بررسی کنید از کجاها ممکن است کودک چنین رفتاری را مشاهده کرده باشد و از این به بعد سعی کنید به گونه ای عمل کنید که کودک دیگر چنین رفتارهایی را مشاهده نکند.

پیشنهاد مطالعه:  درباره مسائل جنسی به نوجوانم چی بگم؟

9. به هیچ عنوان به صورت مستقیم در این مورد با کودک خود صحبت نکنید چراکه این کار می تواند حساسیت کودکتان را در این زمینه افزایش دهد وو موجب نهادینه شدن این رفتار در او شود.

10. همانطور که در بالا بیان شد در اغلب موارد چنین رفتارهایی از روی کنجکاوی از کودک سر می زند و در اکثر موارد چنانچه از سوی والدین نادیده گرفته شود (البته لازم است والدین به صورت غیر مستقیم رفتار کودک خود را کنترل کنند)با گذشت زمان خود به خود به فراموشی سپرده می شود.

نکته پایانی
خواهشمندیم از طریق نگرانی های مختلفی که زاییده ترس از چنین موضوعی می باشد ناخواسته مسیری مخالف را در تربیت جنسی کودک نپیمایید؛

زیرا هر گونه کم حوصلگی و اقدام عجولانه در این زمینه آسیب زا خواهد بود. در صورت لزوم و برای رفع نگرانی خود به صورت حضوری به روان شناس مراجعه نمایید تا وی بر اساس ریشه یابی این عمل فرزند ،اقدامات مناسبی را به عمل آورد.

کتب پیشنهادی برای مطالعه در مورد تربیت جنسی کودکان

1.کلید های آموزش و مراقبت از سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان،‌دکتر کریستال دفریتاس، ترجمه سارا رئیسی طوسی
2. تربیت جنسی در اسلام ،حافظ ثابت .
3. خانواده و مسایل جنسی کودکان ،دکتر علی قائمی .
مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده – تربیت جنسی کودکان

کلمات سرچ شده : مشاوره ,  کنجکاوی جنسی در کودکان ,  کنجکاوی جنسی ,  مسائل جنسی ,  تنبیه کودک ,  تربیت جنسی کودک ,  تربیت جنسی ,  کلید های آموزش و مراقبت از سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان ,  تربیت جنسی در اسلام ,  خانواده و مسایل جنسی کودکان ,  تربیت جنسی کودکان ,  تربیت جنسی در کودکان ,  آموزش خانواده ,  خانواده ,  دختری 7 ساله ,  فرزندپروری ,  تربیت کودک ,  فرزندپروری موفق

منبع : akhlagh.porsemani.ir

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×