"> دانستنی های دوران بارداری - زایمان زودرس چیست؟ علل،علایم و نشانه ها
مشاوره آنلاین مهکام


دانستنی های دوران بارداری – زایمان زودرس چیست؟ علل،علایم و نشانه ها

زایمان زودرس:

زایمان زودرس چیست؟

به تولد نوزاد قبل از هفته 36 بارداری،زایمان زودرس اطلاق می­گردد.

هر چه سن بارداری کوتاه­تر باشد عوارض آن شدیدتر است و گاه این عوارض منجر به معلولیت­های مادام­ العمر برای کودک می­شود. لذا پیشگیری از زایمان زودرس یکی از عوامل پیشگیری از معلولیت­ها به شمار می­رود.

عوارض زایمان زودرس:

ریه­ های نارس جنین باعث ایجاد عوارض مختلف تنفسی در نوزاد می­شوند. عقونت خون، زردی طول کشنده، خونریزی داخل مغزی که منجر به فلج مغزی، کندذهنی و اشکالات یادگیری می­گردد، قند پایین خون منجر به تشنج در نوزاد می­شود، نارس بودن دستگاه گوارش، کم خونی، مشکلات رفتاری مانند بیش فعالی، مشکلات روان پزشکی مانند افسردگی، اضطراب، بعضی از ناهنجاری­های قلبی، ضعف سیستم ایمنی، کاهش بینایی و کاهش شنوایی از پیامدهای زایمان زودرس هستند.

دانستنی های دوران بارداری - زایمان زودرس چیست؟ علل،علایم و نشانه ها-www.mehcom.com

دانستنی های دوران بارداری – زایمان زودرس چیست؟ علل،علایم و نشانه ها-www.mehcom.com

علل زایمان زودرس :

*عفونت های واژینال بخصوص باکتریال: مواد ترشح شده از باکتریها باعث پاره شدن کیسه آب می شود و گاهی ورود باکتری به مایع آمنیوتیک باعث زایمان زودرس می شود.
*ناهنجاری در رحم
*مشکلات جفت :مانند جفت سر راهی و کندگی جفت
*بزرگی بیش از حد رحم : مانند چند قلویی و افزایش مایع آمنیوتیک
*برخی بیماریها: مانند دیابت ,ژنژویت (عفونت لثه شدید) ، لوپوس، آسم شدید, هپاتیت, بیماریهای روده, عفونت کلیوی ,عفونت ریوی, ضربه به شکم, جراحی شکم مانند آپاندیس در بارداری
تعدادی از ریسک فاکتور ها:
• سن کمتر از ۱۸ یا بیشتر از ۳۵
• قد کوتاه
• سابقه قبلی از زایمان زودرس
• حاملگی دو قلو و یا چند قلو
• وزن کم قبل از حاملگی
• مصرف سیگار ,الکل, کوکائین در حاملگی
• خونریزی واژینال در بیش از یک تریمستر
• فاکتور های ژنتیکی
• کار سخت و طولانی مدت
*همچنین برخی مطالعات نشان داده که استرس زیاد مادر باردار نیز از علائم زایمان زودرس باعث تولید هورمونهایی می شود که انقباضات رحم را بیشتر کرده و منجر به زایمان زودرس می شود.

افسردگی و استرس از جمله شایع ترین عوامل خارجی است که موجب بروز زایمان زودرس می شود. براساس نتایج تحقیقات، مادرانی که دوران بارداری خود را با نگرانی، افسردگی و استرس پشت سر می گذارند احتمال بروز این اختلال را در نوزادشان افزایش می دهند چرا که این حالات روحی موجب افزایش هورمون استرس در زنان باردار می شود و احتمال زایمان زودرس را در آن ها بالا می برد.

شب بیداری، شب کاری، تنش ها و فشار کاری زنان باردار در برخی از مشاغل مانند پرستاری نیز می تواند احتمال بروز این عارضه را در زنان باردار افزایش دهد و احتمال تولد نوزاد را پیش از تکامل اندام های درونی بدن به ویژه اندام های تنفسی در هفته های ۳۴ و ۳۵ بالا ببرد؛ اختلالی که بروز آن موجب آسیب پذیری نوزاد شده و نیاز به مراقبت های ویژه از نوزاد را ضروری می کند.

علایم زایمان زودرس :

در زیر برخی از نشانه های زایمان زودرس در مادران باردار را می خوانیم:

*انقباضات منظم رحمی(۴ بار یا بیشتر در ساعت). گاهی این انقباضات بدون درد می باشد و فقط سفتی و فشردگی در عضلات رحم ایجاد می شود.
*درد های شکمی مانند درد های دوران پریود
*افزایش و یا تغییر واضح در ترشحات واژینال و یا خونریزی واژینال
*پارگی کیسه آب و دفع مایع روشن از واژن
*درد و فشاردر قسمت انتهایی کمر
*احساس اینکه جنین در حال فشار به سمت پایین است
*تورم ناگهانی و یا شدید در پا , دست و صورت
*تغییر واضح در حرکت جنین
*تب، لرز، استفراغ و سر درد شدید
*گاهی درد معده که به هیچ وجه برطرف نمی شود و گاهی همراه با اسهال می باشد.

 مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده سالم ایرانی- دانستنی های بارداری

 منبع:مجموعه کتابهای آگاه سازی

آموزش تربیت فرزند دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا 20 سالگی

مجموعه کامل آموزش تربیت فرزند از دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا ۱۹ سالگی

آموزش کامل تربیت فرزند از پروفسور دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا 20 سالگی – با داشتن این مجموعه کامل می توانید هر جایی که هستید حتی در حین رانندگی ، آشپزی و … اصول تربیت فرزند و نکات مهم تربیتی را از دکتر فرهنگ هلاکویی بیاموزید  ادامه مطلب »

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید-18 دی وی دی

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید-18 دی وی دی-www.mehcom.com

خرید آموزش خیاطی خانم سیما عمرانی کارشناس برنامه خانواده – می توانید فنون و روشهای ، طراحی برش و دوخت را یاد بگیرید و با کمترین هزینه به یک خیاط ماهر تبدیل شوید  ادامه مطلب »

راهنمای کامل دوران بارداری و نگهداری نوزاد تا 2 سالگی کودک

راهنمای کامل دوران بارداری و نگهداری نوزاد تا 2 سالگی کودک

راهنمای کامل دوران بارداری و بچه داری و نگهداری نوزاد از بدو تولد و حتی حاملگی تا 2 سالگی کودک- اگر قرار است که ما فرزندی داشته باشیم چه خوب است که بهترین بچه دنیا مال ما باشد … ادامه مطلب »

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×