"> خواص و فواید مویز - مشاوره آنلاین مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

خواص و فواید مویز

مهکام طب سنتی تغذیه سالم خانواده خواص و فواید مویز

مهکام طب سنتی تغذیه سالم خانواده خواص و فواید مویز

 یکی از خشک بار های که دراحادیث وروایات به خوردن ان بسیار سفارش شده است مویز است مویز سرشار از ویتامین‌های B، A، E، و املاحی مانند کلسیم، املاحی مانند کلسیم فسفر و پتاسیم است.
مویز دارای اسید چرب امگا ۳ و امگا می‌باشد. همچنین باید اشاره داشت که بهترین و پرخاصیت‌ترین نوع آن مویز پر گوشت، کم دانه یا بی‌دانه است.
مویز از ابتلا به آلزایمر، سرطان و دیابت جلوگیری می‌کند.
ترکیبات سیاه یا قرمز رنگ موجود در مویز ازنوع آنتوسیانین وپلی فنولیک است که دارای خواص ضد سرطان و ضد آلزایمر میباشد.مقدار زیاد آنتو سیانین باعث شده که ارزش مویز در مقایسه با انگور سبز و کشمش به مراتب بیشتر و کامل‌تر باشد.
ترکیبات مویز اثر بسیار قوی در جلوگیری از بروز اختلالات بیماری آلزایمر دارد. هر چه میزان آنتو سیانین (عامل رنگ سیاه مویز) بیشتر باشد، قدرت مویز در جلوگیری از آلزایمر بیشتر می‌شود.
باید یادآوری شود که ترکیبات موجود در مویز می‌تواند از تصلب شرایین (سفت و سخت رگ‌ها) و چسبندگی پلاکت‌ها ممانعت کند. با خوردن مویز، غلظت خون کاهش می‌یابد رگ‌های خونی منبسط می‌شود با خوردن مویز غلظت خون کاهش می‌یابد. رگ‌های خونی منبسط می‌شوند و خون می‌تواند با سرعت بیشتر ی در بدن جریان یابد و در نتیجه مانع انباشته شدن پلاکت‌های خون روی هم می‌شود و از لخته شدن خون پیشگیری می‌کند.
به طورکلی مویز درمان کننده بیماری‌های قلبی و پایین آورنده فشار خون است و برای بیماران دیابتی بسیار مفید می‌باشد.
مویز می‌تواند به تقویت معده کمک کند و برای افرادی که ناراحتی‌های گوارشی دارند مفید است از دیگر خواص مهم مویز می‌توان به اثرات ضد درد ضد باکتری و اثرات محافظت کنندگی از کبد قلب و سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.
پیامبر اسلام (ص) درباره فواید خوردن مویز فرموده‌اند: مویز چه نیکو خوراکی است بیماری را ازمیان می‌برد خشم را فرو می‌نشاند پروردگار را خشنود می‌سازد بوی دهان را خوش می‌سازد و خوی را خوش می‌کند.
امام علی (ع) مویز قلب را استحکام می‌بخشد بیماری را می‌برد حرارت را خاموش می‌سازد و دل خوشی می‌دهد.
امام رضا (ع) هر کس می‌خواهد حافظه‌اش زیاد شود هر صبح در حالت ناشتا هفت مثقال مویز بخورد.

پیشنهاد مطالعه:  مهکام | خواص میوه انار
about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×