"> خانم هایی که دوست دارند شاغل شوند ؟! - مهکام
مشاوره آنلاین مهکام


خانم هایی که دوست دارند شاغل شوند ؟!

خانم هایی که دوست دارند شاغل شوند …

خانم هایی که دوست دارند شاغل شوند ؟!-www.mehcom.com

خانم هایی که دوست دارند شاغل شوند ؟!-www.mehcom.com

امام صادق علیه السلام می فرمایند: “خداوند متعال خواب زیاد و فراغت بسیار را مبغوض می دارد.”

و در حدیث دیگری می فرمایند: “خواب زیاد، دین و دنیای انسان را ضایع و تلف می کند.”

حضرت زهرا سلام الله نیز در خانه کار می کردند و زحمت می کشیدند.

انسان چه نیازمند باشد، چه نباشد، باید شغل و کاری داشته باشد و عمر خویش را بیهوده هدر ندهد. اگر محتاج بود، درآمدش را صرف خانواده کند و اگر نبود، در امور خیریه و کمک به مستمندان به مصرف برساند.

بی کاری، ملال آور و خسته کننده است و چه بسا باعث بیماری های روانی، جسمانی و فساد اخلاقی می شود!

گرچه بهترین کار برای بانوان، شوهرداری است که در داخل منزل انجام گیرد.

رسول خدا صلی الله علیه وآله می فرمایند: “جهاد زن به این است که خوب شوهرداری کند.”

اُم سلمه از رسول خدا صلی الله علیه و آله پرسید: “کار کردن زن در خانه، چه اندازه فضیلت دارد؟” حضرت فرمودند: “هر زنی که به منظور اصلاح امور خانه، چیزی را از جایی بردارد و در جای دیگر بگذارد، خدا نظر مرحمت به او خواهد کرد و هرکس که در کانون و توجه و نظر خدا واقع شود، به عذاب الهی گرفتار نخواهد شد.”

بانوانی که می خواهند در خارج از منزل اشتغال داشته باشند، توصیه می شود به نکات زیر توجه کنند:


1_ در انتخاب شغل با شوهرتان به تفاهم برسید و بدون اجازه او شغلی را انتخاب نکنید که این امر آرامش و صفای خانوادگی را بر هم می زند و زندگی را بر شما تلخ می گرداند.

این، حق شوهر است که اجازه بدهد یا ندهد.به شوهران این خانم ها نیز توصیه می شود که اگر در شغل همسرشان مانعی نمی بینند، لجبازی نکنند و اجازه بدهند به شغل مشروع پسندیده خود مشغول باشند.

2_ در خارج از منزل و در محل کار، حجاب اسلامی را به طور کامل رعایت نمایید. ساده و بی آرایش به محل کار بروید و از معاشرت با مردان بیگانه، تا حد ممکن دوری کنید.

اداره، جای کار و خدمت است نه جای رقابت و خودنمایی. شخصیت به لباس، زور و زیور نیست، بلکه به متانت، سنگینی، کاردانی و انجام وظایف است.

آرامش، وقار و سنگینی خود را حفظ کنید.احساسات و عواطف لطیف همسرتان را جریحه دار نسازید. لباس های زیبا، آرایش، زر و زیورتان را در خانه و برای همسرتان بگذارید.

3_ در عین حال که در خارج خانه به کار اشتغال دارید، شوهرتان انتظار دارد از خانه داری، شوهرداری و بچه داری نیز غفلت نکنید.

با کمک و همکاری شوهرتان نظافت منزل، طبخ غذا، شستن ظروف و لباس ها و سایر امور خانه را انجام دهید. منزل شما باید مانند منزل سایر مردم بلکه بهتر اداره شود.

کار کردن در خارج از منزل، مجوز این نیست که که به کارهای منزل نرسید و شوهرتان را ناراحت کنید.


کار در خارج از منزل اصل نیست، اصل آن است که کارهای خانه انجام شود.

به مردانی که همسرشان شاغل هستند توصیه می شود در امر خانه داری و بچه داری، با همسرانشان همکاری کنند. از او انتظار نداشته باشند که هم به شغلش ادامه دهد و هم کارهای منزل را به تنهایی انجام دهد.

چنین انتظاری نه مقتضای شرع است، نه مطابق انصاف و وجدان و نه رسم صفا و محبت.

انصاف، اقتضا می کند که کارهای منزل را در بین خودشان تقسیم کنند و هر یک از آنان با تناسب حال و وقت خود، کارهایی را انجام دهند.

4_ گرچه نفقه و خرج زندگی به عهده مرد است، اما برای جذب رضایت شوهر از دارائی خود (در صورت نیاز) کمک کنید.

5_اگر احساس ضرورت می کنید که در بیرون از خانه شاغل باشید حتما با همسرتان به تفاهم برسید و با اجازه و مشورت او کار بگیرید و اگر موافقت نکرد از آن شغل منصرف شوید و در صورت موافقت سعی کیند شغلی را انتخاب کنید که کم تر با مردان بیگانه در تماس باشید که این نیز به صلاح  شما و جامعه است.

برگرفته از کتاب صمیمانه با عروس و داماد از محمود اکبری

مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده برتر – همسرداری موفق

 کلمات کلیدی:

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×