"> جعبه لایتنر - جی 5 - مهارت های تحصیلی - مهکام
مشاوره آنلاین مهکام


جعبه لایتنر – جی 5 – مهارت های تحصیلی

جعبه لایتنر یا جی 5 چیست ؟

جعبه لایتنر یا جی 5 یک روش کارآمد برای فراگیری لغات و … می باشد که در آن از کارتهای نمایش یا همان فلش کارت ها به نحو موثری استفاده می شود. این روش که توسط یک ژورنالیست علمی آلمانی به نام سباستین لایتنر (Sebastian Leitner) در دهه هفتاد میلادی ابداع گردید به شما کمک می کند تا بدون تلاش بسیار مطالب را از حافظه  کوتاه مدت خود به حافظه بلند مدت منتقل نمایید.

آزمایشات روانشناسان و نیز تجربه نشان می دهد حدود 75%  هر آنچه را که ما از بر می کنیم پس از حدود 48 ساعت فراموش می کنیم. حتی پس از 20 دقیقه ممکن است 40% آن را فراموش کنیم

مهکام-جعبه لایتبر- جی 5 -یادگیری-حافظه بلند مدت

مهکام-جعبه لایتبر- جی 5 -یادگیری-حافظه بلند مدت

چرا از جعبه لایتنر استفاده کنیم ؟

پس از 8 روز تنها 20% مطالب را در ذهنمان نگه می داریم و در واقع به حافظه درازمدت منتقل می کنیم. ما می توانیم از فراموش کردن لغاتی که قصد بخاطر سپردن آنها را داریم اجتناب کنیم بشرط آنکه آنها را بطور منظم تکرار نماییم.

چگونه از جعبه لایتنر استفاده کنیم ؟

استفاده از لایتنر یا جعبه لایتنر که یک جعبه ساده است با چند خانه و خودتان هم می توانید با کمک چوب، مقوا و … یکی بسازید. خانه شماره 1 از همه کوچکتر و خانه شماره 5 از همه بزرگتر است (مانند شکل بالا).

لغت و کلمه انگلیسی را روی کارت و معنی (به همراه تلفظ، جمله نمونه و …) را پشت آن بنویسید. همیشه کارتها را طوری در خانه ها بگذارید که پرسش ها روبروی شما باشد.

شما لغتهای تازه را که روی کارتهای نمایش (فلش کارت) نوشته اید پس از به خاطر سپردن در خانه شماره 1 قرار می دهید.  فلش کارتها بر اساس میزان یادگیری شما از یک خانه به خانه دیگر جابجا می شوند. وقتی معنی لغت یک کارت نمایش را بدرستی به خاطر آوردید آن را به خانه شماره بالاتر و پشت بقیه کارتها منتقل می کنید.  اگر یک کارت به درستی پاسخ داده نشود باید به خانه اول و پشت بقیه کارتها منتقل شود.

انتقال برگه های که درست پاسخ داده اید به خانه های بعدی

 

انتقال برگه های که اشتباه پاسخ داده اید به خانه های قبلی

خانه ها باید پس از یک زمان مشخص (یا وقتی که پر شده اند) مرور شوند و سپس به خانه های بالاتر یا پایین تر جابجا شوند. خانه شماره 1 هر دفعه باید مرور شود ولی خانه های بالاتر به ترتیب در بازه های زمانی طولانی تر. مثلا خانه شماره 2 یک روز در میان، خانه شماره 3 هر سه روز یکبار، خانه شماره 4 هفته ای یکبار و خانه شماره 5 هر دو هفته یک بار. البته اینها قطعی نیستند و شما با توجه به شرایط آنها را تنظیم می کنید.

بدین ترتیب هر چقدر لغات مرور شده سخت تر به خاطر آورده شود بیشتر مرور خواهد شد و بر عکس. در این روش شما بیشتر وقتتان را صرف مطالعه لغاتی می کنید که سخت تر و چالش برانگیزتر هستند. لغاتی که بخوبی فرا گرفته اید فقط گهگاهی مطالعه خواهند شد تا فراموش نشوند.

کارتهایی که از خانه شماره ۵ با موفقیت بیرون بیایند در حافظه بلند مدت شما خواهند ماند. بدین ترتیب دیگر می توانید با خیال راحت آنها را دور بریزید! اصلا نگران نباشید واقعا تمام آنها را بیرون بریزید!

 جعبه لایتنر نرم افزاری

علاوه بر جعبه لایتنر فیزیکی، نرم افزارهای مشابهی هم وجود دارند که دقیقا از همان اصول پیروی می کنند، ضمن اینکه از بعضی جهاتجعبه لایتنر نرم افزاری مزیتهایی هم دارا می باشند از جمله:

• خطر بیرون ریختن کارتها و جابجا و قاطی شدن آنها وجود ندارد.

• ذهن خود را درگیر محاسبات و جابجایی کارتها نمی کنید و خود نرم افزار همه کارها را برای شما انجام می دهد.

• همه چیز در رایانه شما ذخیره می شود و هیچ فضای فیزیکی اشغال نمی شود.

• هیچ محدودیتی در تعداد لغات وجود ندارد و حتی می توان لغات و موضوعات را طبقه بندی کرد.

• امکان افزودن صدا و تصویر به هر لغت جهت فراگیری بهتر لغت و تلفظ وجود دارد.

• همزمان چند نفر می توانند از آن استفاده کنند.
البته محدویت هایی نیز دارند مانند اینکه کار شما وابسته به رایانه می شود . هر کجا که دسترسی به کامپیوتر برای شما مقدور نباشد. از فلش کارتها نمی توانید استفاده کنید.

مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده

کلمات جستجو شده :

 استفاده از لایتنر ,  جعبه جی 5 چیست ؟ ,  جعبه لایتنر نرم افزاری ,  جعبه لایتنر چیست ,  جعبه لایتنر چیست ؟ ,  جی 5 ,  حافظه بلند مدت ,  حافظه درازمدت ,  فلش کارت   لایتنر ,  مهارت های تحصیلی ,  نرم افزار لایتنر ,  نرم افزاری ,  چگونه از جعبه لایتنر استفاده کنیم ,  کارتهای نمایش ,  جعبه لایتنر

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

  1. محمد گفت:

    سلام من از فلش کارت استفاده کردم خوب بود هر چند که باید مطالب رو اول کامل بخونی بعد برای یادآوری از فلش کارت استفاده کنید. ممنون از سایت خوبتون

×