"> تعامل فرزندخوانده با خواهر و برادر در خانواده - مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

تعامل فرزندخوانده با خواهر و برادر در خانواده

تعامل فرزندخوانده با خواهر و برادر

چرا خواهر و برادرها با هم درگیر می شوند و والدین باید در این مواقع چکار کنند ؟ چگونه بین فرزندان و فرزندخوانده ها تعامل مثبت ایجاد کنیم ؟

وجود خواهر و برادر اهمیت ویژه ای در زندگی کودک دارد. ممکن است شما بعد از به فرزندی قبول کردن کودکی صاحب فرزندی از خودتان شده باشید، یا اینکه بیش از یک کودک را به فرزندی پذیرفته باشید  و یا بعد از داشتن فرزندی از خودتان تصمیم بگیرید کودکی را به فرزندی بپذیرید.

در هریک از این حالت ها چیزی که معمولا والدین را نگران می کند اینست که در مواجهه با تعارضات بین فرزندان شان چه برخوردی داشته باشند.

تعامل فرزندخوانده با خواهر و برادر در خانواده-www.mehcom.com

تعامل فرزندخوانده با خواهر و برادر در خانواده-www.mehcom.com

این نکته را در نظر داشته باشید که خواهر و برادرها بطور طبیعی با یکدیگر اختلاف نظر دارند و گاهی این اختلافات خیلی جدی می شود این مسئله نباید باعث شود که فکر کنید شما والد بدی هستید و یا  فکر کنید این اختلاف بدلیل موضوع فرزندخواندگی است.

خواهر و برادرها به دلایل مختلفی با یکدیگر درگیر می شوند. ممکن است با یکدیگر بر سر توجه گرفتن از شما رقابت کنند. ممکن است یکی از آن ها روی وسایلش حساس باشد.

ممکن است حین بازی تعارض پیدا کنند که نتوانند تعارضاتشان را به سرعت حل کنند. این اختلافات به این معنی نیست که آن ها با هم کنار نخواهند آمد.

رقابت بین خواهر و برادر ها بخصوص اگر فاصله ی سنی شان نزدیک باشد بیشتر اتفاق می افتد. در این موارد سعی کنید دنبال مقصر نگردید.

چنانچه با یکدیگر زد و خورد می کنند سریع وارد عمل شوید و آن ها را جدا کنید و برای هردو نفر یک محرومیت موقت از فعالیتی که دوست دارند در نظر بگیرید و زمانیکه تعامل مثبت انجام می دهند هردو را تشویق کنید.

پیشنهاد مطالعه:  از تولد تا 5 سالگی- قسمت دهم - جم لایف

زمانیکه شما بدنبال پذیرفتن یک کودک به فرزندی، صاحب فرزندی از خودتان می شوید مشکلات دیگری ممکن ایجاد شود. بخشی از این مشکلات بر می گردد به نگرش و صحبت های دیگران.

مثلا ممکن است به شما گفته شود که به فرزند اصلی خود بیشتر توجه می کنید و یا اینکه کودک فرزند خوانده را مورد بی مهری قرار می دهید.

این صحبت ها ممکن است در حضور کودک فرزند خوانده هم گفته شود. این مسئله باعث خواهد شد که شما در شیوه های فرزند پروری خود دچار تزلزل شوید که باعث خواهد شد بدرفتاری در فرزندان شما شکل بگیرد.

آنچه مهم است اینست که محبت خود را به هردو کودک نشان دهید و برای هر کدام بطور متناسب با سن و شرایط وی وقت بگذارید.

رفتارهای مثبت آن ها مورد توجه قرار دهید و برای اصلاح رفتار نیز متناسب با رفتار، محرومیت یا پیامدهای خفیف در نظر بگیرید. در برابر گفته های دیگران اعلام کنید که هردو کودک دوست داشتنی هستند.

زمانیکه شما کودکی را به فرزند خواندگی قبول کرده اید ممکن است فرزند بزرگتر شما از این که به او بیشتر توجه می شود به شما اعتراض نماید.

در این موارد بهتر است برای او توضیح دهید که بطور طبیعی مردم به بچه های کوچکتر ممکن است توجه بیشتری بکنند. برایش توضیح دهید وقتی او نیز در این سن بوده است به او توجه بیشتری می شده است. عکس ها، فیلم ها و خاطرات مرتبط با این مسئله را با او مرور کنید.

نویسنده :

دكتر جواد محمودی قرائی

پیشنهاد مطالعه:  دلیل خشن بودن پسرم چیست؟

فوق تخصص روان‌پزشكی كودك و نوجوان

منبع:iacap.ir

مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده موفق-اصول تربیتی کودکان فرزندخوانده

تربیت فرزند و نیازهای روانی، عاطفی – خانواده آسمانی

تربیت فرزند و نیازهای روانی، عاطفی - خانواده خوشبخت-www.mehcom.com

تربیت فرزند و نیازهای روانی، عاطفی – خانواده آسمانی تربیت کودک ،تربیت فرزند ،چگونه بچه هایمان را تربیت کنیم،تربیت فرزند پسر، تربیت فرزند دختر ،تربیت فرزند در اسلام ،تربیت بچه ها، تربیت بچه ،چگونه فرزند تربیت کنیم ،چگونه فرزند خوب تربیت کنیم ،چگونه فرزند خود را خوب تربیت کنیم ،چگونه یک فرزند خوب تربیت کنیم ،چگونه بچه خوب تربیت کنیم … ادامه مطلب »

*********************************************

چگونه والدین خوبی باشیم ؟ روش های ارتباط با نوجوان و جوان

چگونه والدین بهتری باشیم ؟ روش های ارتباط با نوجوان و جوان-www.mehcom.com

چگونه والدین خوبی باشیم ؟ راه های برقراری ارتباط با کودکان نوجوانان و جوانان (خانم دکتر فردوسی پور)اورجینال چگونه والدین بهتری باشیم (خانم دکتر فردوسی پور)اورجینال چگونه والدین خوبی باشیم ؟ چگونه پدر و مادر خوبی باشیم ؟ چگونه پدر و مادر بهتری باشیم ؟ چگونه با نوجوانان رفتار کنیم ؟ چگونه با نوجوانان ارتباط برقرار کنیم؟ روش های ارتباط … ادامه مطلب »

*********************************************

مجموعه پزشک کودک – پزشک فرزند خود باشید

مجموعه پزشک کودک - اورجینال-www.mehcom.com

مجموعه پزشک کودک- آیا شما هم دنبال پزشک کودکان خوب می گردید ؟ آیا شما دوست دارید که یک پزشک کودک همیشه به شما جواب بگوید ؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده اید اگر خدای ناکرده در انتهای شب روزهای خاص تعطیل بچه ای علائمی از بیماری بروز داد باید چه کاری انجام دهید ؟ ما به … ادامه مطلب »

پیشنهاد مطالعه:  فرزندپروری کودک فرزندخوانده چه زیباست !

*********************************************

آموزش تربیت فرزند از دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا ۱۹ سالگی

مجموعه کامل آموزش تربیت فرزند از دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا ۱۹ سالگی

آموزش تربیت فرزند از دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا ۱۹ سالگی آموزش فرزندپروری موفق تربیت صحیح و اصولی کودک و نوجوان تربیت فرزندان از بدو تولد تا سه سالگی دکتر فرهنگ هلاکویی تربیت کودک دکتر فرهنگ هلاکویی تربیت نوجوان ما برای بسیاری از چیزها هزینه می کنیم مثلا برای تفریح برای سرگرمی برای خوردن و … برای یادگیری بسیاری … ادامه مطلب »

*********************************************

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید-18 دی وی دی

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید-18 دی وی دی-www.mehcom.com

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی خرید آموزش خیاطی عمرانی ،خیاطی خانم عمرانی برنامه خانواده، خیاطی خانم عمرانی خانه ی مهر،خیاطی خانم عمرانی در شبکه جام جم ،خیاطی خانم عمرانی سیمای خانواده،خیاطی خانم سیما عمرانی،آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید،آموزش خیاطی تصویری خانم عمرانی،آموزش خیاطی خانم عمرانی با  نمایش فیلم،آموزش خیاطی مبتدی،خرید سی دی آموزش خیاطی،خرید آموزش خیاطی،خرید آموزش خیاطی خانم سیما … ادامه مطلب »

*********************************************

خرید اینترنتی آموزش بافتنی – زیبا بپوشید

خرید اینترنتی آموزش بافتنی

خرید اینترنتی آموزش بافتنی مزیت خرید اینترنتی آموزش بافتنی این است که با توجه به قیمت بالای پوشاک بافتنی با کمی هزینه برای خرید آموزش بافتنی براحتی می توانید با کمترین هزینه زیباترین ، قشنگ ترین لباس های بافتنی را برای خودتان و کسانی که دوستشان دارید ببافید . در ضمن حتی می توانید با بافتن و فروختن تولیدات خودتان … ادامه مطلب »

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×