"> باورهای نادرست در مورد فرزندخواندگی و فرزندخوانده - مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

باورهای نادرست در مورد فرزندخواندگی و فرزندخوانده

باورهای نادرست در مورد فرزندخواندگی

برخی از باورهای غلط :كودك فرزندخوانده كاملا شبیه والدین اصلی‌اش خواهد شد كودك فرزند خوانده مشكلات بیشتری نسبت به سایر كودكان دارندكودك فرزند خوانده به این دلیل كه افرادی مسئولیت والدی آن‌ها را برعهده گرفته‌اند باید احساس خوشبختی كنند والدینی كه كودكی را به فرزندی قبول می‌كنند افراد مقدسی هستندبچه‌های فرزندخوانده نسبت به فرزندان اصلی در جایگاه دوم قرار دارند و …

فرقی ندارد كه شما فرزندتان را در چه سنی به فرزندخواندگی پذیرفته باشید، فرزند یكی از اقوام را به فرزندی قبول كرده باشید یا یك غریبه را، و یا اینكه از طریق سازمان‌های مسئول با طی نمودن تشریفات قانونی برای فرزندخواندگی اقدام نموده‌اید، در هر صورت از نظر جامعه فرزند شما فرزندخوانده است و با برخی باورهای اجتماعی غلط در این زمینه مواجه‌ خواهید بود كه شیوه‌ی تعامل شما با كودك و اطرافیان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و ممكن است شما برای درامان ماندن از این نگرش‌ها، مسئله ی فرزندخواندگی را پنهان كنید و یا اینكه به گونه‌ای رفتار كنید كه می‌دانید شاید درست نباشد.

گاهی اوقات ممكن است خود شما نیز این باورهای نادرست در مورد فرزندخواندگی را باور داشته باشید و در این صورت به گونه‌ای نادرست تعاملات خود را تنظیم كنید در حالیكه از نادرستی آن آگاه نیستید. این عقاید نادرست اختصاص به مسئله‌ی فرزندخواندگی ندارند و در بسیاری موضوعات دیگر زندگی نیز نظیر ازدواج، روابط زوجین و غیره نیز وجود دارند.

ما نمی‌دانیم منشأ این اعتقادات كجا است و برخی از این حرف‌ها را اولین بار چه كسی گفته است ولی می‌دانیم كه برخی افراد این عقاید غلط را می‌پذیرند و بر مبنای آن رفتارهای خود را تنظیم می كنند. به عبارت دیگر این باورهای غلط اجتماعی همیشه زندگی افراد را به شدت تحت تأثیر قرار داده‌اند و استرس زیادی را بر آن‌ها تحمیل می‌كند. در مسئله‌ی فرزندخواندگی نیز برای كاهش استرس‌ها و نگرانی‌های غیر ضروری باید این باورها را شناسائی نمود.

باورهای نادرست در مورد فرزندخواندگی و فرزندخوانده-www.mehcom.com

باورهای نادرست در مورد فرزندخواندگی و فرزندخوانده-www.mehcom.com

برخی از باورها و عقاید نادرست رایج در جامعه در مورد فرزندخواندگی

1. كودك فرزندخوانده كاملا شبیه والدین اصلی‌اش خواهد شد.

این یك باور نادرست است كه كودكان فرزندخوانده‌ به لحاظ ظاهری و شخصیتی كاملا شبیه والدین اصلی‌شان خواهند شد و تحت تأثیر محیط تربیتی جدیدشان قرار نخواهند گرفت. هرچند كودكان بسیاری از صفات ظاهری مثل رنگ مو یا حالت چهره را از والدین اصلی به ارث می برند ولی كاملا شبیه والدین اصلی‌شان نمی شوند.

اگر دقت كنید حتی دوقلوهای یكسان كه از بسیاری جهات شبیه هم هستند، تحت تأثیر شرایط محیطی، در بسیاری از صفات شخصیتی‌شان با یكدیگر متفاوت هستند. در مورد فرزندخوانده‌ها نیز این موضوع صادق است. این كودكان اگرچه شباهت‌هایی به والدین اصلی‌شان دارند ولی تحت تأثیر عوامل تربیتی و شرایط محیطی می‌توانند به لحاظ شخصیتی متفاوت باشند.

پیشنهاد مطالعه:  روابط سالم در خانواده دلیل داشتن خانواده شاد

2. كودك فرزند خوانده مشكلات بیشتری نسبت به سایر كودكان دارند.

بر اساس مطالعات انجام شده، این اعتقاد نمی‌تواند درست باشد. مطالعات نتایج مختلفی را نشان داده‌اند. و در مواردی گفته‌شده است كه در بین افرادی كه مشكلات رفتاری دارند آنهائی كه به فرزند خواندگی پذیرفته‌شده اند تعدادشان بیشتر بوده است. این موضوع می تواند دلایل متعددی داشته باشد.

یكی اینكه افراد نسبت به این مسئله حساس تر هستند و چنانچه بدرفتاری از یك كودك فرزندخوانده سر بزند به سرعت آن را به فرزندخوانده بودن وی نسبت می دهند در حالیكه اگر كودك دیگری همین بدرفتاری را انجام دهد ممكن است خیلی به چشم نیاید.

دوم اینكه كودكان فرزند خوانده از حساسیت بیشتری نزد والدین‌شان برخوردار هستند و بیشتر نیز برای ارزیابی مشكلات احتمالی به پزشك مراجعه می كنند بنابراین ممكن است مشكلات آن‌ها بیشتر از سایر كودكان شناسائی می شود.

3. كودك فرزند خوانده به این دلیل كه افرادی مسئولیت والدی آن‌ها را برعهده گرفته‌اند باید احساس خوشبختی كنند.

یك باور غلط دیگر این است كه كودكان فرزندخوانده افراد طرد شده‌ای بوده‌اند كه این شانس را داشته‌اند كه خانواده‌ای مسئولیت آن‌ها برعهده بگیرد و باید احساس خوشبختی و رضایت از این موضوع داشته باشد. حتی تصور می شود زمانی‌كه مسئله‌ی فرزند خواندگی به او گفته شود باید خوشحال شود. در حالیكه اینگونه نیست و ممكن است كودك واكنش‌های ناسازگارانه‌ای را بروز دهد و یا اینكه چندان احساس خوشبختی نداشته باشد.

4. والدینی كه كودكی را به فرزندی قبول می‌كنند افراد مقدسی هستند.

باور دیگری كه در جامعه وجود دارد این‌است كه والدینی كه كودكی را به فرزندی قبول می كنند افراد فوق‌العاده‌ای هستند. شنیدن این نوع جملات ممكن است برای این والدین حتی آزاردهنده هم باشد. این باور نیز نادرست است. بهرحال تربیت فرزند چه فرزند اصلی و چه فرزندخوانده ارزشمند است و نمی توان یكی را بر دیگری برتری داد.

5. بچه‌های فرزندخوانده نسبت به فرزندان اصلی در جایگاه دوم قرار دارند.

برخی بر این باورند كه چنانچه والدین كودك ‌فرزند خوانده صاحب فرزندی از خودشان شوند والدین بین این‌دو فرق خواهند گذاشت و یا اینكه فرزند اصلی بر فرزندخوانده مقدم است. این باور نادرست منشأ بسیاری از تنش‌ها و تعارضات خانوادگی بین والدین و فرزندان اصلی و كودك فرزندخوانده بوده است.

6. والدین خوب باید بتوانند كودكان فرزندخوانده‌ی شاد و خوشبختی داشته باشند.

پیشنهاد مطالعه:  تعامل فرزندخوانده با خواهر و برادر در خانواده

اینكه والدین خوب باید بتوانند به كودك فرزندخوانده شادی و خوشبختی عطا كنند نیز نمی‌تواند اعتقاد درستی باشد. والدین برای خوشبختی فرزندانشان تلاش می كنند و فرقی نمی‌كند كه فرزندخوانده باشد یا نباشد ولی مسئول شاد نگهداشتن دائمی آن‌ها نیستند بلكه به كودكان یاد می دهند كه چگونه خودشان بتوانند احساس شادی را در وجود خود زنده كنند.

7. فقط والدینی كه ثروتمند هستند و یا افراد سرشناس باید كودكان را به فرزندی بپذیرند.

این باور نیز منجر به بروز مشكلاتی می‌شود. مسلما مراقبت از فرزند صرفا نیاز به پول ندارد و والدین باید قابلیت‌ها و صلاحیت‌های دیگری نیز داشته باشند. در برخی جوامع افراد سرشناس مثل ستارگان سینما اقدام به فرزندخواندگی می‌كنند و مؤسسات نیز بدلیل سرشناس بودن و یا ثروتمند‌بودن آن‌ها را تأیید می‌كنند. در حالیكه صلاحیت‌های دیگری مورد نیاز است.

8. والدین اصلی در آینده فرزندشان را بازپس خواهند گرفت.

ممكن است شما در فیلم‌های سینمائی و یا در داستان‌ها مواردی را دیده باشید كه والدین اصلی پس از سال‌ها خواسته‌اند فرزندشان را بیابند و بعد از پیدا كردن وی او را بازپس گرفته‌اند. باید بدانید كه چنین مواردی بسیار نادر است.

9. كودكان فرزندخوانده وقتی بزرگ شوند به دنبال والدین اصلی‌شان خواهند گشت.

این باور نیز همانند قبلی بسیار نادر بوده و كمتر اتفاق می‌افتد. هرچند ممكن است در جراید یا فیلم‌های سینمائی مواردی را با آب و تاب مطرح كرده باشند ولی در عمل كودكانی كه به فرزند خواندگی پذیرفته می شوند كمتر به دنبال پدر و مادر واقعی خود خواهند بود.

این باورها به همراه بسیاری از باورهای نادرست دیگر باعث می‌شوند كه والدین این كودكان استرس و نگرانی زیادی را بی‌دلیل تجربه نمایند و نتوانند نقش والدی خود را به شكل مؤثری ایفا نمایند.

نویسنده :

دكتر جواد محمودی قرائی

فوق تخصص روان‌پزشكی كودك و نوجوان

منبع:iacap.ir

مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده موفق-اصول تربیتی کودکان فرزندخوانده

تربیت فرزند و نیازهای روانی، عاطفی – خانواده آسمانی

تربیت فرزند و نیازهای روانی، عاطفی - خانواده خوشبخت-www.mehcom.com

تربیت فرزند و نیازهای روانی، عاطفی – خانواده آسمانی تربیت کودک ،تربیت فرزند ،چگونه بچه هایمان را تربیت کنیم،تربیت فرزند پسر، تربیت فرزند دختر ،تربیت فرزند در اسلام ،تربیت بچه ها، تربیت بچه ،چگونه فرزند تربیت کنیم ،چگونه فرزند خوب تربیت کنیم ،چگونه فرزند خود را خوب تربیت کنیم ،چگونه یک فرزند خوب تربیت کنیم ،چگونه بچه خوب تربیت کنیم … ادامه مطلب »

*********************************************

چگونه والدین خوبی باشیم ؟ روش های ارتباط با نوجوان و جوان

چگونه والدین بهتری باشیم ؟ روش های ارتباط با نوجوان و جوان-www.mehcom.com

چگونه والدین خوبی باشیم ؟ راه های برقراری ارتباط با کودکان نوجوانان و جوانان (خانم دکتر فردوسی پور)اورجینال چگونه والدین بهتری باشیم (خانم دکتر فردوسی پور)اورجینال چگونه والدین خوبی باشیم ؟ چگونه پدر و مادر خوبی باشیم ؟ چگونه پدر و مادر بهتری باشیم ؟ چگونه با نوجوانان رفتار کنیم ؟ چگونه با نوجوانان ارتباط برقرار کنیم؟ روش های ارتباط … ادامه مطلب »

پیشنهاد مطالعه:  فرزند پروری در اندیشه حضرت زهرا (س)

*********************************************

مجموعه پزشک کودک – پزشک فرزند خود باشید

مجموعه پزشک کودک - اورجینال-www.mehcom.com

مجموعه پزشک کودک- آیا شما هم دنبال پزشک کودکان خوب می گردید ؟ آیا شما دوست دارید که یک پزشک کودک همیشه به شما جواب بگوید ؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده اید اگر خدای ناکرده در انتهای شب روزهای خاص تعطیل بچه ای علائمی از بیماری بروز داد باید چه کاری انجام دهید ؟ ما به … ادامه مطلب »

*********************************************

آموزش تربیت فرزند از دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا ۱۹ سالگی

مجموعه کامل آموزش تربیت فرزند از دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا ۱۹ سالگی

آموزش تربیت فرزند از دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا ۱۹ سالگی آموزش فرزندپروری موفق تربیت صحیح و اصولی کودک و نوجوان تربیت فرزندان از بدو تولد تا سه سالگی دکتر فرهنگ هلاکویی تربیت کودک دکتر فرهنگ هلاکویی تربیت نوجوان ما برای بسیاری از چیزها هزینه می کنیم مثلا برای تفریح برای سرگرمی برای خوردن و … برای یادگیری بسیاری … ادامه مطلب »

*********************************************

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید-18 دی وی دی

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید-18 دی وی دی-www.mehcom.com

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی خرید آموزش خیاطی عمرانی ،خیاطی خانم عمرانی برنامه خانواده، خیاطی خانم عمرانی خانه ی مهر،خیاطی خانم عمرانی در شبکه جام جم ،خیاطی خانم عمرانی سیمای خانواده،خیاطی خانم سیما عمرانی،آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید،آموزش خیاطی تصویری خانم عمرانی،آموزش خیاطی خانم عمرانی با  نمایش فیلم،آموزش خیاطی مبتدی،خرید سی دی آموزش خیاطی،خرید آموزش خیاطی،خرید آموزش خیاطی خانم سیما … ادامه مطلب »

*********************************************

خرید اینترنتی آموزش بافتنی – زیبا بپوشید

خرید اینترنتی آموزش بافتنی

خرید اینترنتی آموزش بافتنی مزیت خرید اینترنتی آموزش بافتنی این است که با توجه به قیمت بالای پوشاک بافتنی با کمی هزینه برای خرید آموزش بافتنی براحتی می توانید با کمترین هزینه زیباترین ، قشنگ ترین لباس های بافتنی را برای خودتان و کسانی که دوستشان دارید ببافید . در ضمن حتی می توانید با بافتن و فروختن تولیدات خودتان … ادامه مطلب »

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×