"> بازی های کودکان در شیوه فکری و فلسفی - مشاوره آنلاین مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

بازی های کودکان در شیوه فکری و فلسفی

بازی های کودکان در شیوه فکری و فلسفی – بازی های کودکان در شیوه فکری و فلسفی، یک روش مناسب برای رشد مهارتهای خلاقیت و مهارت حل مسئله و رشد ذهنی در کودک است.

بازی های کودکان در شیوه فکری و فلسفی

بازی های کودکان در شیوه فکری و فلسفی

بازی های کودکان در شیوه فکری و فلسفی

تحقیقات تجربی مشخص کرده اند که انواع مشخصی از بازی های کودکان، باعث پیشرفت رشد ذهنی آنان می‌شود و دلائل متقنی در تأیید این ارتباط وجود دارد.

بازی های کودکان، رشد، یادگیری، تخلیه‌های هیجانی، شادمانی، اجتماعی شدن، قانونمندی و لذت را برای فرزندان ما به ارمغان می‌آورد.

فعالیت‌های بدنی مختلفی که در بازی های کودکان وجود دارد، موجب تقویت حس تعادل، یکپارچگی حسی مغز، تقویت هوش و یادگیری می‌شود و این دستاوردها تمام زندگی فردی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به علاوه از طریق بازی، کودک خود را در مرکز توجه می‌بیند و ویژگی‌های منحصر به فرد را در خود یافته و بازخوردهای مثبتی نیز از دیگران دریافت می‌کند که موجب احساس خود ارزشمندی در وی می‌شود.

دسترسی به وسایل و اسباب بازی های مناسب، باعث رشد ذهنی در دوره کودکی می‌باشد.

بنابراین هدفی که از اجرای برنامه‌ فلسفه و کودک، بدست می‌آید، رشد ذهنی برای رسیدن به مهارت خلاقیت و مهارت حل مسئله در کودکان می‌باشد.

یکی از راه‌های دستیابی به این امر، بازی کودکانه براساس تفکر است.

پیشنهاد مطالعه:از بازی کردن بچه ها چه میتوان فهمید ؟

بازی در وهله اول، غیر از نقش سرگرم کننده در کودک به رشد زبانی، شخصیتی، فکری، عاطفی، … در او می‌پردازد.

پیشنهاد مطالعه:  بازی با کودک

ولی بازی فکری‌ای که مدنظر برنامه فلسفه و کودک است، دستیابی به توانائی مهارت حل مسئله، مهارت خلاقیت، رشد ذهنی، برانگیختن حس رقابت، کسب مهارت ارتباطی بین اشیاء و پدیده‌ها و کشف قابلیتهای فردی، ایجاد کندوکاو فلسفی، مسئولیت‌پذیری، ایجاد قدرت تشخیص و ارزیابی را برای او آسان می‌کند.

دو وجه شیوه های اجرای طرح فلسفه و کودک در بازی

یکی از انواع شیوه‌های اجرا در طرح فلسفه و کودک مبتنی بر بازی است و دارای دو وجه مهم می‌باشد:

1- وجه هستی شناختی (که به وجود ارتباط دارد و بازی به عنوان یک پدیده در نظر گرفته می‌شود).

2- وجه کارکردی (تکنیکی که در آن به بازی به عنوان یک روش نگریسته می‌شود).

این دو با هم ترکیب می‌شوند و به این علت، بعنوان یک مکانیسم همیشه وجود دارند از این‌رو، به نظر می‌رسد تکنیک‌های بازی در روش‌های آموزشی مؤثر است.

دوران کودکی دوران بازی‌ها است، بنابراین، بهترین راه وارد کردن کودک در فرایند تفکر فلسفی، بازی است.

این فرایند فکری باعث رشد ویژگی‌های شخصی در کودک می‌شود و نگرش او را نسبت به دنیای پیرامونش تغییر می‌دهد.

وقتی تفکر در یک بازی نهادینه شده باشد باعث انعطاف‌پذیری ذهنی، کنجکاوی و پشتکار شده و آزاداندیشی در برابر تجربه‌های جدید را در کودک افزایش می‌دهد.

از این گذشته، آفرینندگی، فرایندی ذهنی، نوعی شیوه تفکر و رویکردی در حل مسئله است که کمک مبتکرانه‌ای برای درک و فهم کودک، مخصوصاً در سال‌های ابتدای دبستان می‌کند.

این همان هدفی است که برنامه فلسفه و کودک بدان اهمیت می‌دهد. در کلاس‌های فلسفه و کودک مربی بعنوان تسهیلگر، کودک را ترغیب کرده و با آموزش برپایه بازی و فعالیتهای مربوط به آن بعنوان ابزار کمک آموزشی در این راستا او را یاری می‌نماید.

پیشنهاد مطالعه:  راهکارهای کنترل کودکان در استفاده از فضای مجازی

با توجه به اینکه هرکودکی بالقوه، فیلسوف است، نیاز به تفلسف هم یکی از ویژگی‌های اوست.

پیشنهاد مطالعه: ملاک خرید اسباب بازی کودکان چیست ؟ – فرزندپروری

شرایط بازی فکری در برنامه فلسفه و کودک

بازی یکی از ابزارهای کمک آموزشی در برنامه فلسفه و کودک بوده و می‌تواند در شناسایی و تقویت نقاط قدرت و ضعف، در کودکان نقش بسیار مهمی را ایفا کند.

بازی فکری دارای شرایط زیر می‌باشد:

۱ـ رشد همه جانبه کودک بخصوص پرورش ارزش‌ها مانند ارزش‌های شناختی، اخلاقی، زیبایی‌شناسی و بسیاری از ارزش‌های دیگر با رویکرد حل مسئله؛

۲ـ معرفی و به کارگیری فرهنگ گفت و گو و بحث؛

۳ـ ایجاد احترام به عقاید یکدیگر؛

۴ـ کاربرد مکانیسم تصمیم‌گیری بدون کمک دیگران؛

۵ـ فلسفه‌ورزی با کودکان

۶ـ تشکیل و تسهیل حلقه کندوکاو

۷ـ تفکر برای خود و خود تصحیح‌گری

۸ـ استدلال

۹ـ پیشگیری از خشونت حین بازی

۱۰ـ کندوکاو اخلاقی

۱۱ـ غنابخشیدن به تجربه‌ها.

پیشنهاد مطالعه:10 بازی کودکانه برای تقویت هوش و خلاقیت نوزاد

با در نظر گرفتن اینکه کودک خلاق با توجه به موقعیت و مکان خاص، بازی‌ می‌کند و از خود بازی جدیدی ابداع می‌نماید و رهبری بازی را در دست می‌گیرد و نقش‌های متفاوتی را که ممکن است در آینده با آن مواجه شود، تجربه می‌کند.

بسترسازی مناسب برای این امر، توسط کلاس‌های فلسفه و کودک صورت می‌پذیرد. تاکودکان اجازه داشته باشند که از طریق بازی تجربه کنند و به پرورش خلاقیت بپردازند.

دور شدن از فضای مجازی و رایانه‌ای برای کودکان مخصوصاً کودکان عصر حاضر، و ایجاد فضای مستقیم و رو در رو برای آنها در کنار هم و پرداختن به بازی‌های فکری جمعی، باعث بالا بردن خلاقیت می‌شود.

پیشنهاد مطالعه:  بازی شناسایی احساس در کودکان

پیشنهاد مطالعه:فرزندم اسباب بازی هایش را بعد از بازی جمع نمی کند…
نویسنده این مطلب : جعفری

منبع:فرزندپرتال

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×