"> اعتیاد کودکان و دانش آموزان - آسیب های اجتماعی - مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

اعتیاد کودکان و دانش آموزان – آسیب های اجتماعی

اعتیاد کودکان و دانش آموزان

آقای دکتر هومان نارنجیها پزشک، درمانگر و پژوهشگر اعتیاد و خانم نازنین عین الیقین ، مددکار حوزه اعتیاد کودکان در نشستی که به بررسی آخرین وضع کودکان معتاد در ایران می پرداخت مطالب جالبی در زمینه آسیب های اجتماعی اعتیاد کودکان در ایران بیان نمودنده اند که برای والدین گرامی ذکر می گردد :

اعتیاد کودکان و دانش آموزان - آسیب های اجتماعی-www.mehcom.com

اعتیاد کودکان و دانش آموزان – آسیب های اجتماعی-www.mehcom.com

در این نشست «هومان نارنجیها» که سال‌هاست در حوزه اعتیاد تحقیق می‌کند و چهار‌سال مسئول برنامه‌های اجتماعی بهزیستی و دفتر فرهنگی و پیشگیری موادمخدر ریاست‌ جمهوری درباره بوده جدیدترین آمارهایی که در پژوهش‌هایش در حوزه اعتیاد انجام داده است، گفت:

«در حال حاضر چند پژوهش درباره اعتیاد در کشور درحال انجام شدن است؛ یکی از آنها اخیرا به پایان رسیده که مربوط به شیوع شناسی اعتیاد در محیط‌های صنعتی و کارگری بود. نتایج این پژوهش معلوم کرد که ٢٠‌درصد کارگران ایرانی که در محیط‌ های با فعالیت فیزیکی بالا کار می‌کنند مانند کارخانجات، معتادند.

از طرف دیگر ما یک طرح شیوع‌شناسی خانه به خانه داریم که در آن پژوهشگران ما از اول خرداد به خانه‌ها مراجعه می‌کنند. در کنار آن درباره عطاری‌ها و فروش موادمخدر در آنها درحال انجام پژوهش هستیم.

نتایجی که ما در آزمایشگاه‌ها درباره کپسول‌هایی که در عطاری‌ها به فروش می‌رسد، به دست آورده‌ایم، نشان می‌دهد که بعضی از این کپسول‌ها ترکیبات تریاک، حشیش و شیشه دارند که به صورت کپسول‌های خوراکی قابل جذب در بدن است… »

اعتیاد کودکان

او در ادامه به موضوع اعتیاد کودکان پرداخت:

«باید اعتیاد کودکان را از دو منظر بررسی کرد؛ یکی وقتی است که خود کودک معتاد می‌شود و یکی عوارضی است که اعتیاد خانواده‌ ها برای این کودکان دارد.

من معتقدم که کودکان معتاد مانند زنان معتاد قربانی‌اند و خودشان چندان نقشی در این اعتیادشان ندارند. مثلا چند وقت پیش خانمی به من مراجعه کرد که کارگر خانگی بود و دو دختر ٨ و ١٢ ساله داشت.

او دخترهایش را هرویینی کرده بود تا در خانه بخوابند و او بتواند برای کار کردن به بیرون خانه برود. از طرف دیگر باید بدانیم که اگر درمان کودکان در مراحل اولیه اتفاق بیفتد، بسیار خوش‌پاسخ است چون کودکان در جمع معتادان نیستند و نشئه بازی و … نمی‌کنند . »

پیشنهاد مطالعه:  اقدمات لازم در هنگام حوادث رانندگی

این پژوهشگر اعتیاد در ادامه گفت که بین معتاد بودن پدر و مادرها و اعتیاد در آینده فرزندانی که از آنها به دنیا می‌آیند، چندان رابطه معناداری وجود ندارد:

«من معتقدم که اگر از یک مادر معتاد بچه‌ای به دنیا بیاید که معتاد نباشد، لزوما در سنین بعدی به دلیل صرفا داشتن یک مادر معتاد او به اعتیاد گرایش پیدا نمی‌کند ولی در کل تحقیقات ما نشان می‌دهد که ٣٠‌درصد اعتیادها در کشور ژنتیکی است.»

نارنجیها در ادامه از وزارت بهداشت خواست که ترامادول را از لیست اقلام دارویی کشور حذف کند:

«در حال حاضر یک ورق ١٠ تایی قرص ترامادول در کشور به قیمت ١٥٠٠ تومان فروخته می‌شود و ما با تعداد زیادی از دانش‌آموزان، دانشجویان و کارمندان روبه‌روییم که به این قرص اعتیاد پیدا کرده‌اند. ما درحال حاضر حتی بیماران معتاد به ترامادول را بستری می‌کنیم و خوب است بدانیم که درمان آن هم بسیار سخت است.

قرص دیگری که درحال حاضر مصرف زیادی بین کودکان و نوجوانان دارد، قرص دیفنوکسیلات است که مصرف آن برای اسهال است، با این‌که دیگر به اندازه قبل در ایران بیمار اسهالی وجود ندارد و بنابراین نیازی به این دارو با این حجم نداریم.

اما می‌بینیم که این دارو در سطح زیادی در کشور تولید می‌شود چون تولیدکنندگان می‌بینند که این دارو همچنان با حجم زیاد در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد بدون آن‌که بدانند، بیشترین مشتریان این دارو معتادان به آن هستند چون دیفنوکسیلات از خانواده تریاک است.

اگر شما یک بار این قرص را بخورید تا یک هفته برای مدفوع کردن به دستشویی نمی‌روید چون به شدت حرکت روده را کند می‌کند اما من مریضی دارم که روزی ٤٠ عدد از این قرص را می‌خورد چون به آن اعتیاد دارد.

غیر از این، در کپسول‌هایی که در عطاری‌ها به فروش می‌رسد، به میزان زیادی دیفنوکسیلات استفاده می‌شود به‌طوری که آن را با ماری‌جوانا، شیشه و تریاک و … می‌کوبد و داخل کپسول می‌ریزد و به معتادان برای ترک می‌فروشد. در کنار اینها قرص کدئین و ریتالین هم خطرناک است.»

او ادامه داد: «بر اساس پژوهش ‌سال ٨٦، ٢٠‌درصد کودکان خانواده‌های معتاد، معتاد می‌شوند. بررسی‌ها روی این کودکان نشان می‌دهد که بیشتر این بچه‌ها تنهایند، اعتماد به نفس پایینی دارند، پرخاشگرند و وقتی بزرگ می‌شوند فکر می‌کنند قربانیان آشکار جامعه بی‌سامانند و دوست دارند از جامعه انتقام بگیرند. در خانواده‌هایی که اعتیاد دارند، پدر به‌عنوان یک الگو، حلقه مفقوده بسیار بزرگی است و تصویر بسیار بدی در دید فرزندانشان دارند.»

پیشنهاد مطالعه:  پدر ، با تحقیر فرزند ، پسرش را معتاد کرد ...

نارنجیها در ادامه گفت:

«موضوع دیگر این است که پوشش برنامه‌های پیشگیرانه اعتیاد برای کودکان خیلی کم است. با این بودجه‌ای که درحال حاضر وجود دارد، فقط ٥‌درصد بچه‌ها را می‌توان تحت پوشش قرار داد و ٩٥‌درصد کودکان معتاد به حال خودشان رها هستند و ما متولی برای این موضوع نداریم.

دانش‌آموزان معتاد

موضوع دیگر بحث دانش‌آموزان معتاد در مدارس است. چند‌سال پیش من به وزیر قبلی آموزش و پرورش گفتم که در ایران ٣٠‌هزار دانش‌آموز معتاد وجود دارد و او به من گفت که شما دروغ می‌گویید و چنین تعدادی وجود ندارد اگر هم وجود داشته باشد، ما آنها را اخراج می‌کنیم و دیگر دانش‌آموز معتادی باقی نمی‌ماند. این موضوع مایه تاسف است؛ مانند این است که ما بخواهیم فقر را ریشه کن کنیم و به همین دلیل همه فقرا را بکشیم.»

لزوم آموزش خانواده در زمینه آسیب های اجتماعی

این درمانگر اعتیاد گفت که آگاهی خانواده‌ها از انواع موادمخدر در کشور بسیار پایین است:

«ما خانواده‌های زیادی داریم که کلا با انواع موادمخدر آشنایی ندارند. مثلا من پدر و مادرانی را دیده‌ام که فکر می‌کنند فرزندانشان به کشاورزی و گل و گیاه علاقه دارند درحالی‌که نمی‌دانند فرزندانشان در گلدان‌های اتاقشان علف (نوعی گیاه که جزء مواد مخدر محسوب می شود ) می‌کارند و می‌کشند.»

٦٠‌درصد آسیب‌های اجتماعی در ایران، از طریق دوست‌های افراد ایجاد می‌شود.

راهکار برای مقابله با اعتیاد کودکان

او ادامه داد: «در کل سه راهکار برای مقابله با اعتیاد کودکان وجود دارد؛ آموزش خانواده‌ ها، آموزش شیوه‌های فرزندپروری و آموزش مهارت‌های زندگی که البته همه اینها در ایران ضعیف است. خانواده‌ها باید بدانند که روی دوست‌های فرزندانشان حساس باشند چون ٦٠‌درصد آسیب‌های اجتماعی در ایران، از طریق دوست‌های افراد ایجاد می‌شود.»

عوامل خانوادگی موثر در اعتیاد کودکان

در ادامه این نشست «نازنین عین الیقین»، مددکار حوزه اعتیاد کودکان سخنرانی کرد. او گفت: « تعارضات و اختلافات خانوادگی، نگرش‌ها و رفتارهای والدین و پیوند عاطفی ضعیف در خانواده از دیگر موضوعات مهم در اعتیاد کودکان است.

پیشنهاد مطالعه:  آسیب شناسی چت كردن-آسیب های اجتماعی نوپدید

ما واقعا در ایران مشکل فرزندپروری داریم؛ قبلا به دلایل مختلفی این آموزش‌ها وجود نداشته و حالا هم این موضوع چندان حمایت نمی‌شود. ما باید سعی کنیم بچه‌مان را هرطور که هست، خوب و بد، زشت و زیبا، باهوش و کم‌هوش بپذیریم. بدانیم که هر بار ما رفتار بد و بی‌حوصله‌ای با بچه داشته باشیم، یک آجر بین ما و او وجود دارد.»

دلایل مهم گرایش کودکان

این مددکار اجتماعی ادامه داد:

«شکست تحصیلی، نداشتن احساس تعهد به مدرسه، وجود نداشتن رابطه صمیمانه بین اولیای مدرسه، داشتن دوستان مصرف‌کننده مواد، رفتارهای مشکل‌ساز زودهنگام، محله زندگی پرآسیب اجتماعی و … ازجمله دلایل مهم گرایش کودکان به موادمخدر است.

براساس پژوهشی که اخیرا انجام شده، اگر افراد زیر سن ١٩ سال مصرف مواد را تجربه کنند، امکان این‌که بعدا سوءمصرف مواد پیدا کنند خیلی بیشتر از آن است که اولین تجربه‌شان بعد از ١٩ سالگی باشد.

موضوع مهم این است که خانواده و مدرسه باید به کودکان آموزش دهند که در برابر قبول مصرف موادمخدر مقاومت کنند. اگر مقاومت کودکان و نوجوانان در این زمینه بالا برود، نرخ اعتیاد در میان آنها کاهش پیدا خواهد کرد اما ما می‌بینیم که هم خانواده‌ها و هم نهاد‌هایی مانند مدرسه که کودکان و نوجوانان زیاد با آن سر و کار دارند در این زمینه کوتاهی کرده‌اند درحالی‌که به‌راحتی می‌شود برنامه‌ای مناسب تدوین کرد و مهارت نه گفتن را به کودکان و نوجوانان آموخت.»

به گفته این مددکار اجتماعی حوزه اعتیاد کودکان «مصرف مواد در کودکان و نوجوانان با مجموعه‌‌ای از آسیب‌ها و مشکلات حوزه سلامت عمومی همچون اختلالات رفتاری و روانی و بیماری‌های منتقله همراه است. به علاوه شروع مصرف مواد از دوره کودکی و نوجوانی به شدت عوارض اجتماعی ناشی از مصرف را تشدید کرده و مانع شکل‌گیری مهارت‌های لازم برای یک زندگی مولد می‌‌شود.»

مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده سالم – آسیب های اجتماعی

منبع : سلامت نیوز
کلمات کلیدی : اعتیاد کودکان ,  کودک معتاد ,  اعتیاد خانواده‌ ,  آسیب های اجتماعی ,  هومان نارنجیها ,  زنان معتاد ,  دانش‌آموزان معتاد ,  آموزش خانواده ,  انواع موادمخدر ,  مقابله با اعتیاد کودکان ,  آموزش خانواده‌ ,  آموزش شیوه‌های فرزندپروری ,  شیوه‌های فرزندپروری ,  فرزندپروری ,  آموزش مهارت‌های زندگی ,  آسیب‌های اجتماعی در ایران ,  مهارت نه گفتن ,  خانواده سالم
about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×