"> استعاره سگ خانگی و کوسه را بخوانید-درمان پذیرش و تعهد (اکت ACT) - مشاوره آنلاین مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

استعاره سگ خانگی و کوسه را بخوانید-درمان پذیرش و تعهد (اکت ACT)

استعاره سگ خانگی و کوسه به ما کمک می کند تا از یک زاویه ای دیگر به زندگی مشترک و خواسته ها و تمایلات مان به عنوان زن یا شوهر نگاه کنیم.

استعاره سگ خانگی و کوسه در درمان پذیرش و تعهد (اکت ACT)

{ درمان پذیرش و تعهد (اکت ACT) یکی از انواع نگرش ها و رویکردهای درمانی در روانشناسی و مشاوره می باشد که در ایران نیز طرفداران زیادی دارد.هدف نهایی این نوع درمان روانشناسی ، انعطاف پذیری روانی می باشد. }

نویسنده: راس هریس
مترجم: پیمان دوستی (دانشجوی دکتری تخصصی روان شناسی)

استعاره سگ خانگی و کوسه را بخوانید

استعاره سگ خانگی و کوسه را بخوانید

زمانی که نوبت به نزدیک‌ترین روابط می‏رسد، شما یک سگ خانگی یا یک کوسه هستید ؟ mehcom.com

این پرسش را تونی والاس یک مشاور گروهی در کانبرای استرالیا مطرح می‏کند. او از این پرسش برای مشخص کردن نگرش مراجعانش کمک می‏گیرد.

برای چند لحظه تصور کنند رابطه با یک سگ خانگی چطور است ؟

آن سگ کوچک فقط به شما اهمیت می‏دهد. فقط می‏خواهد با شما باشد و شما را راضی نگه دارد.

زمانی که از در وارد می‏شوید از دیدن شما سرمست می‏شود، می‏پرد و دمبش را تکان می‏دهد، سعی می‏کند شما را لیس بزند، او هیچ‌وقت از شما خسته نمی‏شود، همیشه از اینکه شما بیرون میروید ناراحت میشود، شما می‌توانید او را نادیده بگیرید، بزنید، گرسنگی بدهید اما او هنوز می‌خواهد با شما باشد.

حالا، رابطه با یک کوسه چطور است؟ خیلی سخت! کوسه به شما اهمیت نمی‏دهد، تمام توجه‌اش به علایق خودش است- اگر به او خوب غذا بدهید ممکن است شما را تنها بگذارد، اما اگر به او غذا ندهید شما را می‏خورد- تلاش برای رابطه با کوسه اتلاف وقت است.

پیشنهاد مطالعه:  آیا می دانید با چه تیپ شخصیتی ازدواج کنید

mehcom.com
در یک رابطه انسانی سالم، باید بین این دو نقطه، تعادلی ایجاد کنیم. اگر رابطه فقط در مورد شماست (نیازها، تمایلات ، آرزوهای شما) همسرتان به شما به چشم یک کوسه نگاه می‏کند. او همیشه برای شما غذا تهیه می‏کند تا او را نخورید، اما در عوض چیزی دریافت نمی‏کند.

اگر رابطه فقط درمورد این است که او را راضی نگه دارید، معمولاً نیازهای خودتان را نادیده می‏گیرید، شما مانند یک سگ خانگی درمانده و او مانند یک کوسه بزرگ سفید است.

به ندرت پیش می‏آید که یک همسر تماماً کوسه و دیگری تماًما سگ خانگی باشد. ما جنبه‌هایی از هر دو را در وجودمان داریم اما بیشتر ما از ایجاد تعادل سود می‏بریم، وقتی به یک انسان دلسوز و مهربان تبدیل می‌شویم که به نیازهای هر دو (کوسه و سگ) احترام بگذاریم.

برگرفته از سایت :dousti.net

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×