"> اختلال انگیختگی جنسی در زن و مرد چیست ؟ - مشاوره آنلاین مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

اختلال انگیختگی جنسی در زن و مرد چیست ؟

اختلال انگیختگی جنسی در زن و مرد چیست ؟ شناخت اختلال انگیختگی جنسی در زنان و در مردان – علایم و نشانه های این اختلال – سردمزاجی در خانم ها و سستی در مردها – علت ها و دلایل رایج ضعف جنسی – پیشگیری و درمان اختلال برانگیختگی جنسی

اختلال انگیختگی جنسی در زن و مرد چیست

اختلال انگیختگی جنسی در زن و مرد چیست

اختلال انگیختگی جنسی چیست ؟

اختلال انگیختگی جنسی نوعی اختلال می باشد که در هر مرحله ای از چرخه جنسی (تمایل، برانگیختگی، ارگاسم، و بازگشتن به مرحله اولیه) که به وقوع بپیوندد باعث کاهش رضایت جنسی به خاطر عدم کارکرد صحیح فعالیت جنسی را به دنبال داشته باشد.

فردی که دچار اختلال انگیختگی جنسی باشد، به برقراری رابطه جنسی تمایل دارد، اما مشکلاتی را در زمینه برقراری رابطه جنسی احساس می کند و متاسفانه در تحریک شدن برای ادامه فعالیت جنسی دچار مشکل می شود.

اختلال انگیختگی جنسی در گذشته به عنوان تمایل پایین یا همان سردمزاجی در خانمها و سستی در آقایون نام گرفته بود، اما این روزها با پیشرفت علم این مشکل را به این صورت مورد بررسی قرار نمی دهند. ضعف جنسی اکنون به عنوان عدم قابلیت نعوظ شناخته شده و سرد مزاجی زنان در حال حاضر به عنوان مشکل در زمینه برانگیختگی و اشتیاق و اضطراب معنا پیدا می کند.

هم برای آقایون و هم برای خانم ها این شرایط می تواند نوعی بیزاری و یا عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی ایجاد نماید. در آقایون این ناتوانی سبب عدم توانایی در نگه داشتن نعوظ و حفظ آن و لذت نبردن تمام و کمال در حین برقراری رابطه جنسی تعریف می شود. در خانم ها هم این اختلال همرا با کاهش میزان ترشح مایع روان کننده برای ادامه نزدیکی می باشد.

پشنهاد ما به شما مطالعه مطلب شناخت انواع اختلالات جنسی در زندگی زناشویی می باشد.

شیوع اختلال انگیختگی جنسی

ضعف جنسی موقتی به طور تقریبی در حدود 50% از مردان اتفاق می افتد و ضعف جنسی مزمن از هر 8 نفر یک نفر را به خود مبتلا می سازد که این نوع اختلالات با بالا رفتن سن در آقایون افزایش پیدا می کند. در امریکا بین 20 تا 30 میلیون مرد به این بیماری مبتلا می باشند. در حدود 52 درصد از آقایون بین 40 تا 70 سال هم حدود متفاوتی از کم کاری و یا عدم توانایی در حفظ نعوظ را شاهد هستند.

ضعف جنسی را می توان در دو گروه اولیه و ثانویه طبقه بندی نمود. آقایونی که دارای ضعف جنسی اولیه می باشند، هیچ گاه آنقدر نعوظ پیدا نمی کنند که بتوانند رابطه جنسی برقرار کنند. در ضعف جنسی نوع دوم، حالت نعوظ پس از یک دوره نرمال از بین می رود. این امر به طور مکرر اتفاق می افتد بجز مواقعی که بیماری و یا جراحت خاصی صورت بپذیرد.

راه درمان ضعف جنسی نوع دوم قدری راحت تر است چراکه بیمارن قبلاً تجربه عملکرد عادی آلت تناسلی را داشته اند.

برای نعوظ چند فاکتور مورد نیاز است:

 • ایجاد علاقه و تمایل ذهنی
 • عملکرد نرمال هورمون ها از جمله غده هیپوفیز
 • تستسترون کافی
 • ذخیره غنی خونی در آلت
پیشنهاد مطالعه:  6 توصیه تغذیه ای برای ازدیاد میل جنسی

انزال زودرس (زمانیکه ارگاسم خیلی پیش از موقع نرمال حاصل می شود) چیزی جدای ضعف جنسی است و زوجین برای درمان این بیماری باید با پزشک متخصص مشورت کنند.

ناباروری در آقایون نیز جدای مقوله ضعف جنسی است. مردی که نمی تواند حالت نعوظ را حفظ کند، ممکن است هیچ مشکلی در بارور کردن همسر خود نداشته باشد. مرد نابارور می تواند به راحتی یک نزدیکی کاملاً طبیعی داشته باشد، اما نمی تواند همسر خود را بارور کند.

علائم اختلال انگیختگی جنسی در خانم ها یا آقایون

 • کمبود علاقه به برقراری رابطه جنسی
 • عدم توانایی در ایجاد حس برانگیختگی
 • احساس درد به هنگام برانگیختگی(که در خانم ها شایع تر است)
 • ناباروری

اختلال انگیختگی جنسی در آقایون

 • عدم توانایی در نعوظ
 • عدم توانایی در حفظ نعوظ برای برقراری رابطه جنسی
 • تاخیر در انزال و یا عدم وجود انزال علیرغم وجود محرک های کافی
 • عدم توانایی در کنترل و زمانبندی انزال

اختلال انگیختگی جنسی در خانم ها

 • ناتوانایی در آزاد کردن عضلات واژینال به منظور پذیرش آمیزش
 • کمبود میزان ترشحات روان کننده قبل و در حین برقراری رابطه جنسی
 • ناتوانی در رسیدن به اوج لذت جنسی زنانه

به شما مطالعه مطلب تاثیر مثبت 1 یا 2 بار رابطه زناشویی در هفته بر ایمنی بدن – مشاوره جنسی را پیشنهاد می کنیم.

دلایل اختلال انگیختگی جنسی

این بیماری می تواند از آغاز و یا پس از تجربه ی دوره ای معین در فرد ایجاد شود. ممکن است به مرور زمان بر شدت آن افزوده شود و یا ممکن است به طور ناگهانی ایجاد شده و خود را به شکل ضعف کلی و یا جزئی جنسی نشان دهد. دلایل بیماری می تواند عوامل مختلف جسمی، روانی و یا هر دو باشد.

فاکتورهای احساسی برون فردی (مشکلات زناشویی، عدم وجود اعتماد میان دو طرف) و یا درون فردی (مانند افسردگی، احساس ترس و گناه، وجود آسیب های جنسی در گذشته و غیره) باشد.

دلایل جسمانی اختلال انگیختگی جنسی هم می تواند شامل مواردی از قبیل مصرف مواد مخدر (نظیر: الکل، نیکوتین، نارکتین، قرص های روان گردان) و داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین و سایر داروها باشد. پروستات، جراحی عروق، وجود مشکل در سیستم تنفسی، اختلال غدد مترشحه ماند تیروئید و غدد فوق کلیوی، اختلالات عصبی که به دلیل آسیب های گذشته ایجاد شده باشند (مانند آسیب ستون مهره ها و نخاع) و بیماری هایی نظیر دیابت، تصلب بافت ها، تومور و گاهی سفلیس و کمبود هورمونهایی ماند تستسترون و آندروژن از جمله سایر دلایل بروز این بیماری قلمداد می شوند.

طبقه بندی ضعف جنسی

ضعف جنسی را معمولاً می توان در 4 گروه متفاوت طبقه بندی نمود:

 1. اختلال در امیال جنسی
 2. اختلال در نعوظ
 3. اختلال در ارگاسم
 4. اختلال درد جنسی

اختلال در تمایل جنسی و یا کاهش شهوت به واسطه کاهش میزان تستسترون و یا آندروژن به وجود می آید. سایر موارد می توانند شامل عوامل ذیل باشند:

افزایش سن، خستگی، تحت درمان بودن، حاملگی، و یا موارد روانی مانند افسردگی و اضطراب

پیشنهاد مطالعه:  چکار کنم تا شوهرم تماشای فیلم های مستهجن را رها کند

علت ها و دلایل رایج ضعف جنسی

 • استفاده از داروهای خاص به ویژه داروهای ضد افسردگی
 • استعمال دخانیات
 • فشارخون بالا
 • اختلالات هورمونی که به واسطه بیماری هایی نظیر دیابت، زخم کبد، که بیشتر در الکلی ها بوجود می آید.
 • مشکلاتی در مورد گردش خون، تصلب شرائین، کم خونی و جراحی های عروقی
 • مشکلات عصب شناختی از جمله وجود بیماری های مختلف، آسیب های بدنی، جراحت
 • مشکلات مربوط به دستگاه ادراری از جمله درآودن پروستات و یا پرتودرمانی
 • کاشت آلت و یا جایگزین سازی آن که به طور مناسب واکنش نشان ندهد
 • افسردگی، اضطراب، خستگی، استرس، ترس، شکست
 • داروهای روان گردان، الکل
 • مشکلات روانی قدیمی

اختلال در ارگاسم که می تواند هم خانم ها و هم آقایون را تحت تاثیر قرار دهد، به این شکل است که ارگاسم یا اصلا وجود ندارد و یا در آن تاخیر زیادی دیده می شود.

برای اطلاع بیشتر در زمینه نداشتن ارگاسم می توانید مطلب آنورگاسمی یا اختلال ارگاسم در زنان – مشاوره جنسی را مطالعه نمایید.

اختلال درد هم در خانم ها خیلی بیش از آقایون شایع می باشد و با نام مقاربت دردناک شناخته می شود.

واژینیسم که همان گرفتگی عضلات واژن می باشد، نوعی اسپاسم ناخاسته است می تواند از وجود نزدیکی ممانعت اجاد کند.

مقاربت دردناک نیز به دلیل عدم وجود ترشح روان کننده به میزان کافی در خانم ها ایجاد شود که دلیلش شیر دهی، استفاده از ژل ها و کرم های ضد بارداری و ضد پیری، و یا ترس و اضطراب است. گرفتگی عضلات مهبل می تواند به دلیل جراحات جنسی مانند تجاوز، زنا و ارتباط جنسی نامشروع ایجاد شود.

ضعف جنسی در سال های جوانی بیش از هر زمان های دیگری شیوع پیدا می کند و بیشتر میان افراد بیست تا سی ساله رواج دارد. بیماری به تریج با افزیش سن از میان رفته و مجدداً در سنین سالخوردگی بروز می کند.

ریسک ابتلا به بیماری در برخی شرایط خاص مانند وجود بیماری دیابت، اختلال وابسته به انحطاط سلول های عصبی، بیماری های روانی مزمن، استفاده از الکل، مواد مخدر، عدم توانایی در خفظ ارتباط طولانی مدت، ناهماهنگی مزمن با شریک جنسی فعلی از جمله آنها می باشد.

پیشگیری از اختلال انگیختگی جنسی

والدین باید بدانند که از همان آغاز باید در مورد مسائل جنسی با کودکان خود دقیق و صادق برخورد کنند. این امر سبب می شود که آنها در بزرگسالی دچار مشکلاتی نظیر اضطراب و عادات ناپسند احساسی نشوند.

به هر روی پیش از استفاده از هر گونه درمانی چه خودتان قرص ها را تجویز کنید و چه به پزشک مراجعه کرده و از او کمک بگیرید، باید دستورالعمل و اثرات جانبی دارو را به دقت مطالعه کنید. باید توجه داشته باشید که محدود کردن و قطع مصرف مواد مخدر، دخانیات و الکل به تقویت قوای جنسی کمک چشمگیری می کنند.

همچنین زوج هایی که ارتباط خوبی با هم دارند و در مورد مسائل مختلف با هم به بحث و گفتگو می نشینند، شانس بیشتری در غلبه به این بیماری دارند.

پیشنهاد مطالعه:  تعریف خیانت زناشویی از نوعی دیگر

افرادی هم که قبلاً تجربه آسیب های جنسی را در زندگی خود داشته اند، باید پیش از برقراری رابطه، در کلاس های گروهی و فردی مشاوره خانواده شرکت کنند تا بتوانند با کسانی که به دلخواه خود انتخاب می کنند، رابطه جنسی برقرار کرده و از این رابطه لذت ببرند.

پشنهاد ما به شما مطالعه مطلب شناخت انواع اختلالات جنسی در زندگی زناشویی می باشد.

درمان اختلال انگیختگی جنسی

به هر حال پزشکان شیوه های درمانی متفاوتی را برای از بین بردن این بیماری در نظر دارند که بسته به آزمایش های گوناگون و شدت بیماری انواع مختلف آنرا تجویز میکنند. در این میان بیمار وظیفه دارد که تاریخچه کلی بیماری خود را برای پزشک خود شرح داده و هم خانم و هم آقا مورد معاینه پزشک قرار بگیرند.

نوع درمان بر اساس دلیل ایجاد ضعف جنسی معین می گردد. دلایل ارگانیک که قابل معاینه می باشند، هم از طریق دارو و هم از طریق جراحی قابل درمان می باشند. از جمله دارو هایی که اثر بسزایی دارند می توان به ویاگرا اشاره کرد.

این دارو جریان خون را در رگ ها افزایش می دهد و سبب می شود که خونی که در آلت جریان دارد نیز چرخه تند تری را پیدا کند. آقایونی که از داروی های قلب استفاده می کنند و یا مبتلا به بیماری هایی در زمینه تصلب شرائین هستند باید در مصرف این دارو احتیاط کرده و قبل از مصرف حتماً با پزشک خود مشورت کنند. کمبود تستسترون و استروژن نیز با قرص ها و کرم های موضعی قابل درمان می باشند.

تحریک ذهنی و سایر شیوه های تمرکز روانی نیز می توانند اثر بسزایی در پروسه تسریع درمان ضعف جنسی بر روی بیماران داشته باشند.

برخی از زوجین نیز باید با هم در کلاس های مشاوره شرکت کنند تا به مشکل اصلی خود پی ببرند. برای از میان برداشتن اضطراب، ترس، استرس و تمایل به بازداری احساسات نیز با چند جلسه مشاوره قابل حل خواهد بود. برخی از انواع ضعف های جنسی نیز با دارو و یا جراحی قابل حل نمی باشند.

البته مصرف داروهای مختلف می توانند تا حدودی به افراد کمک کرده و ضعف آنها را بهبود بخشد. در برخی موارد نادر ضعف جسمانی سبب ایجاد ناباروری در مردان و نازایی در خانمها می شود.

ضعف جنسی که به دلیل ترس از ابتلا به بیماری های ناخواسته جنسی ایجاد میشود باید از مواد محافظ در رابطه جنسی استفاده شود. در این موارد استفاده از مشروبات الکلی به شدت منع می گردد.

اگر مشکل اختلال انگیختگی جنسی ، جدی و دائمی باشد باید حتماً با یک متخصص مشاوره جنسی داشته باشید.

ضعف دائمی جنسی می تواند آستانه ای برای بروز بیماری های دیگر نظیر افسردگی باشد. همچنین مشکلات عدیده ای میان زوجین ایجاد کند و حتی سبب جدایی و طلاق آنها هم گردد.

پشنهاد ما به شما مطالعه مطلب شناخت انواع اختلالات جنسی در زندگی زناشویی می باشد.

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×