"> اثرات رماتیسم و آرتروز بر رابطه جنسی - مشاوره آنلاین مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

اثرات رماتیسم و آرتروز بر رابطه جنسی

اثرات رماتیسم و آرتروز بر رابطه جنسی

اثرات رماتیسم و آرتروز بر رابطه جنسی

اثرات رماتیسم و آرتروز بر رابطه جنسی چیست ؟

در مطلب زیر به طور خلاصه به اثرات رماتیسم و آرتروز بر رابطه جنسی می پردازیم که با توجه به تحقیقات نشان داده شده است که بین 31 تا 76 درصد از بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی در روابط جنسی خود مشکل دارند.

تمایلات جنسی یکی از جنبه های زندگی بشر است که به صورت یک فرآیند مغزی جسمی می باشد. فعالیت جنسی فرایندی شامل مراحل مختلف است که در نهایت بعد از تحریک، به ارضا شدن و آرامش شخص می انجامد. بیماری روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید می تواند روی ابعاد مختلف زندگی بیمار از جمله عملکرد جنسی او تأثیر بگذارد.

روماتیسم مفصلی و روابط جنسی

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که به صورت مزمن (طولانی مدت) شخص را درگیر می کند. روماتیسم مفصلی به صورت تخریب مفاصل در اثر التهاب مزمن مایع سینوویال شناسایی می شود. مایع سینوویال، مایع مفصلی است که توسط سلول های مفصلی در فضای مفصلی ترشح می شود.

روماتیسم مفصلی به درجات مختلفی از معلولیت در بیمار، منجر می شود؛ به همین خاطر، آثار نامطلوبی در جنبه های مختلف زندگی بیمار از جمله جنبه های اجتماعی،‌ اقتصادی، روانی و جنسی دارد.

بین 31 تا 76 درصد از بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی در برقراری روابط جنسی دچار مشکل می شوند. این مشکلات در مراحل مختلف قبل از برقراری رابطه جنسی، در طول رابطه جنسی و پس از رابطه جنسی مطرح هستند و ممکن است سلامتی جنسی بیمار را به خطر بیندازند.

پیشنهاد مطالعه:  ریز بینی های نزدیکی با همسر در اسلام

عوامل مختلفی منجر به بروز مشکل در روابط جنسی بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی می شود؛ برخی از این عوامل مربوط به بیماری و برخی از آن ها نیز مربوط به مراحل درمان بیماری هستند.

تأثیرات آرتروز خانم ها بر روابط جنسی

برخی از خانم های مبتلا به آرتروز، دچار خشکی واژن می شوند. در نتیجه ی خشکی واژن تحریک پذیری خانم ها کاهش پیدا می کند و عمل جنسی را برای آن ها دردناک می کند.

هرچند آرتروز در سنین مختلفی خانم ها را درگیر می کند، اما در سن یائسگی شیوع بیشتری دارد. خانم های مبتلا به آرتروز همزمان با مراجعه به ارتوپد خوب برای درمان آرتروز، باید برای کاهش سایر علائم و مشکلات خود نیز، اقدام نمایند.

راه حل هایی برای بهبود رابطه جنسی بیماران مبتلا به رماتیسم و آرتروز

بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید و انواع دیگر آرتروز ، با انجام موارد زیر، می توانند روابط جنسی خود را بهبود بخشند:

1- خوابیدن پیش از رابطه جنسی
2- استفاده از  دوش، حمام آب گرم یا کیسه آب گرم برای مقابله با سفتی مفاصل و عضلات
3- استفاده از داروهای تسکین بخش در فاصله زمانی مناسب پیش از رابطه جنسی؛ به طوری که بیشترین تأثیرگذاری داروها هنگام برقراری رابطه جنسی باشد.
4- ماساژ برای شل شدن عضلات و مفصل ها؛ ماساژ می تواند توسط همسر به صورت نوعی عشق بازی پیش از رابطه جنسی انجام شود.
5- استفاده از بالش زیر مفصل ها برای راحتی بیشتر
6- حفظ کردن انرژی بیمار برای رابطه جنسی

منابع اثرات رماتیسم و آرتروز بر رابطه جنسی :
http://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Living-Well-with-Rheumatic-Disease/Sex-Arthritis

پیشنهاد مطالعه:  چکار کنم بعد از زایمان رابطه گرم زناشویی داشته باشم ؟

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4017303/

http://taheriazam.com/impact-of-rheumatoid-arthritis-on-sexual-function/

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×