"> آسیب های نوپدید در کمین خانواده های ایرانی - مشاوره آنلاین مهکام
مشاوره آنلاین مهکام

آسیب های نوپدید در کمین خانواده های ایرانی

مجله اینترنتی مهکام-آسیب های نوپدید در کمین خانواده های ایرانی

آسیب های نوپدید

آسیب های نوپدید جای خود را در مباحث آسیب های اجتماعی باز نموده است . از آسیب های نوپدید می توان به آسیب های ناشی از اینترنت، تلفن همراه، ماهواره و بازی های رایانه ای اشاره کرد.

آسیب های نوپدید مدت زمانی است که جای خود را در مباحث آسیب های اجتماعی باز کرده است. از جمله آسیب های نوپدید می توان به آسیب های ناشی از اینترنت، تلفن همراه، ماهواره و بازی های رایانه ای اشاره کرد. که لازم است متولیان امر در زمینه پیشگیری کنترل و مقابله و مبارزه با این پدیده جدید برنامه ریزی و سیاست گذاری در سطح کلان و خرد جامعه داشته باشند.

یک مسئول در سازمان بهزیستی نیز با هشدار نسبت به گسترش آسیب های نوپدید در کشور از پی گیری های جدی سازمان بهزیستی کشور  برای راه اندازی ستاد پیش گیری از آسیب های نوپدید خبر داد. اقطار، معاون پیش گیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی، با بیان این مطلب به خراسان، بیان داشته است: ستاد پیش گیری از آسیب های نوپدید در حال راه اندازی است.

اقطار، معاون پیش گیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی ، با اشاره به این که در ستاد پیش گیری از آسیب های نوپدید ،وزارت خانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آموزش و پرورش، علوم و بهداشت، ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی و صداوسیما عضو می باشند، بیان کرده است:

بروز آسیب های نوپدید اجتماعی می توانند زمینه ساز سبک جدیدی از آسیب های اجتماعی باشند؛ به همین دلیل برنامه ریزی برای پیش گیری و کاهش آسیب های نوپدید ضروری است.

پیشنهاد مطالعه:  آسیب شناسی چت كردن-آسیب های اجتماعی نوپدید

مصادیق آسیب های نوپدید

اقطار با اشاره به مصادیق آسیب های نوپدید در تعریف این آسیب ها گفت: آسیب های نوپدید، آسیب های مرتبط با فناوری جدید است که آسیب های ناشی از استفاده از ماهواره، بازی های رایانه ای، تلفن همراه و اینترنت می تواند در این مجموعه قرار گیرد؛ به عنوان مثال تلفن همراه فوایدی از جمله دسترسی آسان، کاهش ترافیک و ترددهای غیرضروری و ایجاد همگرایی در پی دارد اما در کنار آن، استفاده نامناسب از آن در سال های اخیر به آثار منفی و آسیب های بسیاری منجر شده است که از جمله آن می توان به : بلوتوث های مخرب (با موضوعات فیلم و عکس  پورنوپیامک های مستهجن، دوستی های خیابانی، تزلزل ارزش ها و ارتباطات غیرمناسب اشاره کرد.

همچنین ماهواره اگر به طور مناسب استفاده شود می تواند نکات مثبتی همچون آموزش و استفاده از اطلاعات علمی را در پی داشته باشد، اما در صورت کاربرد غیرمناسب آسیب هایی همچون تهاجم فرهنگی، از بین رفتن قبح روابط نامتعارف ، مصرف مشروبات الکلی، پرخاشگری، عشق های مثلثی، تزلزل بنیان خانواده، ارتباطات نامشروع، رواج مدهای غربی، شیطان پرستی و فرقه های انحرافی که از طریق شبکه های تلویزیونی افراد زیادی را جذب کرده است، در پی خواهد داشت. بنا به گفته معاون وقت پیشگیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی ، اینترنت نیز یکی از مواردی است که به دلیل استفاده نامناسب از آن، آسیب های بسیاری را در پی داشته است.

وی افزود: بر اساس آمار از نظر تعداد کاربران اینترنتی، ایران رتبه اول را دارد و 28  تا 35 میلیون کاربر در کشور وجود دارد که درصد زیادی از آن ها را کودکان و نوجوانان تشکیل می دهند. آثار مثبت استفاده از اینترنت، به روز کردن اطلاعات، استفاده از مطالب علمی، دسترسی به فناوری های روز است اما به موازات آن شاهد گرایش نوجوانان به چت روم ها، عشق های مجازی، کلاهبرداری و سوءاستفاده از دختران و پسران با ارائه شخصیت های دروغین، ازدواج های اینترنتی، هرزنگاری، سرقت اطلاعات و اخاذی هستیم که از جمله آسیب های  اجتماعی ناشی از استفاده ناصحیح از اینترنت است.

پیشنهاد مطالعه:  اقدمات لازم در هنگام حوادث رانندگی

والدین به آسیب های نوپدید توجه ویژه داشته باشند

اقطار افزود: آن چه به صورت کودتای خزنده در حال انجام است، این است که کودکان و نوجوانان در اتاق خود پا به دنیای خطرناکی می گذارند و خانواده ها با این تصور که کودک و نوجوانشان در فضای امن خانه است از خطراتی که او را تهدید می کند، غافل هستند. این مسئول همچنین گفت: بازی های رایانه ای از جمله دیگر مصادیق بروز آسیب های نوپدید اجتماعی  است که بسیاری از آن ها با اسامی ایرانی و برای مقابله با هویت ایرانی تهیه و در کشور نیز توزیع شده است. کاربر این بازی علیه هویت خود می جنگد و خشونت، افت تحصیلی، احساس برتر بودن، بیماری های اسکلتی و ساختاری از جمله آثار نامطلوب این بازی هاست. حتی برخی پویانمایی هایی که در بازار رسانه توزیع می شود به عادی سازی روابط دختر و پسر و روابط عاشقانه منجر می شود که آثار منفی بسیاری در پی دارد.

همچنین ایشان افزود: بنابراین با توجه به توسعه این آسیب ها که اثر مستقیمی در بروز آسیب های اجتماعی از جمله : طلاق، فرار دختران، خشونت و پرخاشگری ها و … دارد؛ باید برنامه ریزی دقیقی برای پیش گیری و مقابله با این آسیب ها انجام شود.

توجه ویژه به مطلب آسیب های نوپدید

در صورتی که نظری درباره مطلب بالا دارید می توانید در قسمت نظرات در پایین همین صفحه اعلام نمایید.

 

مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده سالم ایرانی

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

×