تربیت فرزند دکتر هلاکویی از تولد تا 20 سالگی+دانلود

والدین خوب و موفق در مهارت های زندگی و ارتباطی

بنر تبلیغاتی آموزش خیاطی سیما عمرانی-468-60

مهارت خوب گوش دادن

یکی از مهارت های زندگی ، مهارت خوب گوش دادن است که می توان گفت یکی از مهارت های ارتباطی و اساسی و مهم برای هر پدر و مادر می باشد . که باید در امر تربیت فرزندانشان آنرا سرلوحه عملشان قرار دهند. والدین موفق ، را می توان شنوندگانی خوب و ماهر دانست . یک پدر یا مادر خوب ، به حرفهای فرزند خود با کمال میل گوش فرا می دهد و از طریق مهارت گوش دادن  به افکار و احساسات و حتی نیازمندیهای فرزندش پی می برد و در نتیجه بهتر می تواند به تربیت و پرورش او بپردازد . کودکان و فرزندان دوست دارند که والدینشان به حرفهای آنها خوب گوش دهند و همین امر نیز کمک می کند تا

فرزندانمان تمایل و رغبت بیشتری به عمل کردن و گوش دادن به حرفهای پدر و مادر خود داشته باشند .

به همین خاطر به چند نکته مهم در مورد یادگیری و کاربرد مهارت خوب گوش کردن به فرزند در زیر می آوریم:

والدین خوب و موفق با تمام وجود به حرفهای فرزندشان توجه می کنند:

والدین خوب باید تلاش کنند تا با تمام وجود به حرفهای فرزند خود گوش دهند. البته یکی از اصلی ترین گلایه های پدران و مادران ، حرف زدن زیاده از حد فرزندانشان است . آنها معتقدند تا زمانی که به آنها اجازه دهند ، بی وقفه حرف می زنند . بهترین کار این است که از سنین چهار ، پنج سالگی به بعد که بچه ها توان تجزیه و تحلیل حرفهای والدین را می یابند ، برای گوش کردن به حرفهای آنها زمانی را تعیین کنید و در آن زمان با تمام وجود دقت خود را به کودکتان اختصاص دهید مثلاً بگویید هر شب از ساعت 5 تا 9  به حرفهای تو گوش می دهم .

والدین خوب و موفق صحبت فرزندشان را قطع نمی کنند :

متأسفانه خیلی بد است که بسیاری از والدین زمانی را به گوش دادن به فرزند خود اختصاص می دهند . اما مدام حرف او را قطع کرده و رشته سخن را خودشان به دست می گیرند و به نصیحت کردن کودک شان می پردازند . این کار علاوه بر اینکه اعتماد به نفس کودکتان را از بین می برد ، حس ناخوشایندی را نیز به او منتقل می کند و در نتیجه این نوع برخورد ، نه تنها رابطه والدین با فرزند بهبود نمی یابد بلکه حس سرخوردگی و خشم و عدم اطمینان نیز در کودک بروز می کند .

والدین خوب و موفق در هنگام حرف زدن با فرزندشان به او نگاه می کنند :

468-60-بنر تبلیغاتی مدیریت خشم

بسیاری از والدین به ظاهر به حرفهای فرزند خود گوش می دهند در حالیکه حواسشان جای دیگری است . این کار کودک را عصبی می کند و پیام بی اهمیت بودن را به او منتقل می کند . بهترین کار در این زمینه این است که در طول صحبت، تماس چشمی خود را با او حفظ کنید . روان شناسان حتی توصیه می کنند که در صورت تمایل کودک ، دستان او را نیز در دست خود بگیرید تا حس نزدیکی و توجه به فرزند بیشتر منتقل گردد .

والدین خوب و موفق به گونه پاسخ می دهند کودک بازهم با آنها صحبت کند :
در پاسخ به سوالات فرزندتان جوابهایی را به او دهید که فضای ادامه صحبت را نیزحفظ کند . شما با پاسخ های طعنه آمیز یا نصیحت گونه ، فقط او را عصبی می کنید و این گونه جوابها، کودک را وادار به مقاومت بیشتر و گاهی نیز لجبازی های شدید می کند .

والدین خوب و موفق در انتخاب کلمات دقت می کنند :
اگر می خواهید تغییر مثبتی در کودکانتان رخ بدهد ، انتخاب کلمات و نحوة بیان آنها را با دقت طراحی کنید . یادتان باشد شما در باطن ، از صمیم قلب به دنبال بهبود رابطه یا کمک به فرزندتان هستید ولی انتخاب و بکارگیری اشتباه کلمات، شما را از مسیر اصلی تان دور می کند .

والدین خوب و موفق حتی به حرف های بی اهمیت فرزنشان نیز گوش می دهند :
به حرفهایی هر چند بی اهمیت فرزندتان نیز گوش دهید . متأسفانه بساری از والدین فکر می کنند که اگر زمانی را به گفتگو با فرزند خود اختصاص می دهند ، حتماً باید در مورد مسائل بسیار مهم ـ البته از نظر خود آنها ـ صحبت کنند و حرف زدن در مورد مسائل دیگر را بی ثمر می دانند .

والدین خوب و موفق به تفاوت سنی خود و فرزندان توجه می کنند :
همه ما می دانیم که فرزندان ما حداقل دو ، سه دهه از ما کوچکتر هستند و دغدغه های ذهنی آنها با ما بسیار متفاوت است و شاید حرفهای بی اهمیتی که آنها می زنند ، و یا کارهای ناچیزی که انجام می دهند ، بخشی از ذهنشان را درگیر کرده باشد به گونه ای که فرصت اندیشیدن به مسائل مهمی که ما به آنها فکر می کنیم را نداشته باشند .

والدین خوب و موفق شنوندگان خوبی هستند :
به طور کلی برای تبدیل شدن به یک والد خوب ، شرط اول داشتن گوش شنوا می باشد. هرگز از فرزندتان توقع نداشته باشید که شنونده بی چون و چرای شما باشند . گاهی به او نیز فرصت حرف زدن دهید و صبورانه به آنچه در درونش می گذرد . و از راه کلام به ما منتقل می شود گوش بدهید و به او نیز این اطمینان را بدهید که همیشه دوستش دارید حتی اگر حرفهایش مورد پذیرش شما نباشد . البته تمام سعی خود را انجام دهید تا عملکرد شما نیز مصدق حرفهایتان باشد و به گونه ای برخورد نکنید که کودک از درد دل کردن با شما پشیمان شود.

منبع:روزنامه همشهری

468-60-بنر-تبلیغاتی-خانواده-موفق

حسن رامشینی

هموطن گرامی : با تشکر از ورود شما به وبسایت مهکام لطفا توجه کنید : 1- می توانید با ارسال مطالب ارزشمند خودتان به مهکام به ارتقای سطح دانش خانواده ها کمک کنید. 2- با استفاده از قسمت نظرات که در زیر تمامی مطالب موجود است ما را در بالا بردن کیفیت وب سایت کمک کنید. قبلا از همکاری شما متشکریم

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *