تربیت فرزند دکتر هلاکویی از تولد تا 20 سالگی+دانلود

نتایج زیانبار کوتاهی والدین از تربیت کودک

بنر تبلیغاتی آموزش خیاطی سیما عمرانی-468-60

کوتاهی والدین از تربیت کودک

ما والدین باید بدانیم که چگونه با فرزندانمان رفتار کنیم ، گاهی کوتاهی والدین در امر فرزندپروری و تربیت کودک می تواند آسیب های خانوادگی و اجتماعی فراوانی را در بر داشته باشد . در زیر به برخی از نتایج کوتاهی والدین از تربیت کودک را بیان می کنیم :

نتایج زیانبار کوتاهی والدین از تربیت کودک-مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده

نتایج زیانبار کوتاهی والدین از تربیت کودک-مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده

1- ریشه بسیاری از لغرش ها و انحرافات نوجوانان را بید در کوتاهی ، سهل انگاری ، بی تفاوتی ، غفلت و الدین جست و جو کرد.

2- برخی از مشکلات اخلاقی و رفتاری و تصمیم گیری های خاص نوجوانان ، ریشه در برخوردهای نامناسب پدران و مادران و حتی مربیان آنان دارد. بدین معنا معنا که اگر فرزند، تندخوست ، اگر دروغکوست ، اگر عجول است، اگر خسیس است ، اگر خودبرتربین است ، اگر بخیل و حسود است ، اگر می خواهد هر چه زودتر و بدون تلاش به پول و ثروت برسد و … معمولا به نوع نگرش ، عملکرد و عکس العمل های والدین در امر فرزندپروری و تربیت کودک دارد.

3- با تعریف کردن از همسالان و دوستان و بستگان فرزندانمان حسادت آنان را تحریک نکنیم.

4- هرگاه با نوجوان طوری برخورد کنیم که آبرویش برود ، ترس او از انجام خلاف، کم میشود.

5- خانواده هایی که فرزندان خود را در معاشرت با دوستان ، آزاد می گذارند و هیچ گونه نظارت ، کنترل و حساسیتی از خود نشان نیم دهند ، باید منتظر آثار و نتایج سوء سهل انگاری در امر فرزندپروری باشند.

6- اگر ما به وظیفه بزرگ خود نسبت به سرمایه های بی نظیر جامعه ، یعنی کودکان و نوجوانان ، به نحوی شایسته توجه نکنیم ، باید منتظر عواقب غفلت خود در امر تربیت کودکان و نوجوانان مان باشیم.

7- اگر ما وقت لازم را برای تربیت فرزندان مان اختصاص ندهیم ، اگر ما نیازهای تربیتی آنان را برآورده نکنیم، آیا شاهد تربیت درست کودکان خواهیم بود ؟ اگر فرزندانمان را در اختیار همسلان بی تجربه بگذاریم ، چه می شود و چه آثار زیان باری خواهد داشت ؟ آیا درست تربیت می شوند ؟ یا اینکه آن گونه تربیت می شوند که نمی خواستیم ؟

468-60-بنر تبلیغاتی مدیریت خشم

8- اگر احترام شخصیت پدر و مادر ، آن گونه که باید ، رعایت نشود ، بدین معنی فرزندان ، هیچ گونه حرمتی برای والدین خود قائل نیستند و در نتیجه ، نقش ارشادی و تربیتی آنان از دست می رود ، و لذا فرزند ، خور را رها شده تلقی خواهد کرد.

9- مقایسه کردن فرزند با دیگران ، موفقیت دیگران را به رخ فرزند خود کشیدن ، انتظارات غیر واقع بینانه از او داشتن و تفاوت های فردی را نادیده گرفتن ، خصاهای تربیتی مهم اند که گاه ، آثاری ویرانگر دارند، و فرزند را ستیزه جو می پرورند.

10- از تهدید کردن فرزند خودداری کنید ، زیرا غالبا عملی نمی شود و در نتیجه اورا نسبت به تهدیدها ، بی تفاوت می نماید.

11- یکی از مشکلاتی که در انتقال محبت و تبادل عاطفی زوج ها ، بروز می کند ، توعی حجب و حیای افراطی است که نشأت گرفته از تریت سخت گیرانه والدین ، فقدان الگوی مناسب در این زمینه و برخی پیش داوری هایی است که در ذهن زوج های جوان ، شکل می گیرد و متاثر از القائات منفی پاره از والدین ناآگاه می باشد .

12- پدر و مادر باید به آثار زیان بار بگومگوهایشان در حضور بچه ها، توجه داشته باشند . در چنین اوقاتی ، بچه ها احساس ناامنی و بی پناهی می کنند.

منبع : رودسری حسین، پرورش و آموزش خانواده در پرتو قرآن و حدیث و تجربه های موفق، تهران ، نشر منادی تربیت.

مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده برتر

468-60-بنر-تبلیغاتی-خانواده-موفق

حسن رامشینی

هموطن گرامی : با تشکر از ورود شما به وبسایت مهکام لطفا توجه کنید : 1- می توانید با ارسال مطالب ارزشمند خودتان به مهکام به ارتقای سطح دانش خانواده ها کمک کنید. 2- با استفاده از قسمت نظرات که در زیر تمامی مطالب موجود است ما را در بالا بردن کیفیت وب سایت کمک کنید. قبلا از همکاری شما متشکریم

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *