مشاوره آنلاین مهکام

تربیت فرزند دکتر هلاکویی از تولد تا 20 سالگی+دانلود

بنر تبلیغاتی مدیریت خشم دکتر هلاکویی-1397

علایم هشدار دهنده سکته مغزی را بشناسیم

تربیت فرزند دکتر هلاکویی از تولد تا 20 سالگی+دانلود

سکته های مغزی و قلبی یکی از بیماری هایی که با شناخت بهتر آنها براحتی می توانید از وقوع این سکته ها جلوگیری کنید. و یا حداقل از میزان ضایعات آن به شدت کاست.

مهکام علایم هشدار دهنده سکته مغزی را بشناسیم

مهکام علایم هشدار دهنده سکته مغزی را بشناسیم

علایم هشدار دهنده سکته مغزی کدامند ؟

سکته مغزی یکی از علتهای عمده ناتوانی طولانی مدت و شدید میباشد . افراد 55 ساله و بزرگتر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سکته مغزی می باشند وبا افزایش سن میزان این خطر بیشتر می شود.
مردان و افراد دچاردیابت یا بیماری قلبی در معرض بیشترین خطر ابتلا به سکته مغزی می باشند . خبر خوب این است که در حال حاضر افراد بسیاری با سابقه قبلی سکته مغزی زنده هستند . آگاهی از علایم سکته مغزی مهم است . اگر شما سریع عمل کنید و فورا به پزشک مراجعه نمایید، می توانید از یک سکته وسیع مغزی پیشگیری نموده و جانتان را نجات دهید .

شما و خانواده تان می بایست در مورد علایم هشدار دهنده سکته مغزی که در زیر بیان شده اند ،اطلاعات لازم را بدست بیاورید .ممکن است شمابرخی از این علایم یا تمامی آنها را داشته باشید :
احساس بی حسی یا ضعف ناگهانی در صورت ، بازو یا پا بویژه در یک طرف بدن
مشکل ناگهانی در دید یک یا هر دوچشم
مشکل ناگهانی در درک مفاهیم یا صحبت کردن با فرد دیگر
احساس سرگیجه یا عدم تعادل ناگهانی
احساس سردرد بسیار شدید و ناگهانی بدون علت مشخص

سکته مغزی چگونه رخ می دهد ؟

سکته مغزی زمانی رخ می دهد که یک رگ خونی تغذیه کننده مغز، دچار پارگی یا انسداد گردد. بنابراین آن قسمتی از مغز که توسط آن رگ تغذیه می شود و همچنین بخشهایی از بدن که توسط آن قسمت ازمغز کنترل می شوند، دیگر کار نمی کنند . TIA‌ ها یا حملات گذرای ایسکمیک (کاهش خونرسانی)، سکته های هشدار دهنده ای هستند که پیش از سکته اصلی رخ می دهند . آنها زمانی رخ می دهند که لخته خون یک سرخرگ را برای مدت کوتاهی دچار انسداد نماید . علایم TIA مشابه سکته مغزی هستند ، اما اغلب تنها چند دقیقه به طول می انجامند . اگر دچار این علایم بشوید، فورا به بیمارستان مراجعه نمایید .
پرفشاری خون کنترل نشده ، کلسترول بالای خون ، استعمال سیگار و بیماری قلبی شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سکته مغزی قرار می دهند .

اگر مشکوک به سکته مغزی شدم، چه کاری باید انجام بدهم ؟

– اولین و مهمترین کار این است که با 115 یا خدمات پزشکی اورژانس(EMS) منطقه خود (خدمات آمبولانس ) فورا تماس بگیرید. همچنین بررسی کنید که شما چه موقعی این علایم را تجربه کردید. بسیار مهم است که عملکرد سریعی داشته باشید.اگر در عرض 3 ساعت ازآغاز علایم، داروهای ضروری تجویز شوند ،می توانندناتوانی بلند مدت ناشی ازاکثرانواع سکته مغزی راکاهش دهند.
– فورا به بیمارستان مراجعه کنید . اگر شما دچار علایم شده اید و نمی توانید به EMS‌ دسترسی داشته باشید، از فردی بخواهید که شما را فورا به بیمارستان برساند . هرگز خودتان رانندگی نکنید مگر آنکه واقعا هیچ راه دیگری نداشته باشید .

چگونه می توان از سکته مغزی پیشگیری کرد؟

شما می توانید با انجام اقدامات زیر جان خود را نجات داده و از ایجاد ناتوانی پس از سکته مغزی پیشگیری نمایید :
– سیگار نکشید و از افرادسیگاری دوری کنید.
– درصورت بالابودن کلسترول خونتان، آنرا تحت درمان قرار دهید.
– غذاهای حاوی مقادیر پایینی از چربی اشباع ، چربی ترانس، کلسترول و نمک را مصرف کنید .
– از لحاظ جسمانی فعال باشید .
– داروهای خود را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
– وزن خود را کنترل نمایید .
– در صورتیکه دچار دیابت (بیماری قند خون) هستید، قند خون خود را کنترل کنید .
مصرف مرتب آسپرین دقیقا قبل از خواب شبانه

من چگونه می توانم بیشتر یاد بگیرم ؟

با پزشک ، پرستار یا مشاور سلامتی خود مشورت کنید . اگر مبتلا به بیماری قلبی می باشید یا قبلا دچار سکته مغزی شده اید، ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند . ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است .
شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر ، کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید .دانایی توانایی است بنابراین بیشتر بیاموزید و بیشتر زندگی کنید.

علایم هشدار دهنده حمله قلبی یا سکته کدامند ؟

تعدادی ازحملات قلبی شدید وناگهانی هستند،امااکثرآنها به آهستگی آغاز شده وهمراه با احساس درد و ناراحتی خفیف ویک یا تعدادبیشتری از علایم زیر هستند:
احساس ناراحتی در قفسه سینه
احساس ناراحتی در سایر نواحی فوقانی بدن
تنگی نفس با یا بدون احساس ناراحتی در قفسه سینه
سایر علایم شامل تعریق سرد ، تهوع یا احساس سبکی سر

علایم هشدار دهنده سکته مغزی

احساس ضعف یا بی حسی ناگهانی در صورت ، بازو یا پا بویژه در یک طرف بدن
کاهش سطح هوشیاری ، مشکل در درک مفاهیم یا صحبت کردن به شکل ناگهانی
مشکل ناگهانی در دید یک یا هر دوچشم
اختلال در راه رفتن ، سرگیجه ، عدم تعادل یاعدم هماهنگی ناگهانی
سردرد شدید ناگهانی بدون علت مشخص
سعی کنید در مورد سکته مغزی آموزش های لازم را ببینید. هرچه زمان بیشتری از سکته بگذرد ، مغز آسیب بیشتری خواهد دید . در این مواقعی که سکته قلبی یا مغزی رخ می دهد بلافاصله با شماره 115 تماس بگیرید و در صورتیکه علایم سکته مغزی یا حمله قلبی را تجربه کرده اید و یا به خوبی می شناسید ، فورا به نزدیکترین بیمارستان مراجعه کنید .

استخدام نیروی کار برای سایت مهکام

about

مطالب مفید

مدیریت وب سایت مهکام ، مجله اینترنتی آموزش خانواده را آقای حسن رامشینی به عهده دارند . ایشان در کنار مشاوره روانشناسی با جمعی دیگر از بهترین روانشناسان و مشاوران کشور به طور ضمنی به غنای این وب سایت کمک می کنند تا بتوانند مهکام را تبدیل به مرجعی برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به روان انسانها نمایند.

تربیت فرزند دکتر هلاکویی از تولد تا 20 سالگی+دانلود

تربیت فرزند دکتر هلاکویی از تولد تا 20 سالگی+دانلود

×