تربیت فرزند دکتر هلاکویی از تولد تا 20 سالگی+دانلود

سن بلوغ نوجوانان و اشتباهات والدین

بنر تبلیغاتی آموزش خیاطی سیما عمرانی-468-60

سن بلوغ نوجوانان

[box type=”shadow” align=”aligncenter” ] سن بلوغ نوجوانان که به گفته متخصصان روانشناسی به سنین 10 تا 14 سالگی در دخترها و به سنین 12 تا 15 سالگی در پسرها اوایل نوجوانی و سن بلوغ نوجوانان می گویند. ​دوسال پس از آن اواسط نوجوانی و ادامه این سنین تا شروع بزرگسالی​ اواخر نوجوانی به شمار می آید. بنابراین طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی ، به افراد در رده سنی10 تا 19 سال نوجوان نامیده می‌شود.[/box]

در سن بلوغ نوجوانان از مرحله كودكی به بزرگسالی می‌رسند و قدرت باروری بدست می آورند . در واقع در دوره‌ای كوتاه فیزیك و آناتومی قسمت‌های خاصی از بدن نوجوان به طور محسوسی تغییر می‌كند و اعضای تناسلی و تولید مثلی او كامل می‌شود و علاوه بر این، دگرگونی‌های اجتماعی و روانی نیز در او ایجاد می‌شود.

به گفته كارشناس ارشد روان‌شناسی عمومی خانم كبری ایمان‌نژاد، در دوره بلوغ رفتار نوجوان با والدین تغییر می‌كند و بیشتر تمایل دارد از خانواده فاصله گرفته و مستقل باشد. در واقع كسب هویت یا داشتن استقلال از نشانه‌های شروع بلوغ روانی نوجوان است. اهمیت او به همسن و سالانش بیشتر می‌شود و توجه او به اعمال، رفتار و پوشش آنان موجب تقلید او می‌شود. میل به گوشه‌گیری، حساسیت به انتقاد از دیگران، بی‌قراری، تحریك‌پذیری، نافرمانی از بزرگ‌ترها، خیره‌سری، گفت‌و‌گوی پنهانی با دوستان، صرف وقت جلوی آینه، اضطراب و كنجكاوی از دیگر علائم شروع بلوغ محسوب می‌شود.

در سن بلوغ نوجوانان برخی از والدین سوهان روح می‌شوند

علاوه بر تغییرات روحی و روانی به دلیل ترشح هورمون‌های جنسی، غرایز جنسی نوجوان هم دستخوش تغییرات شده​ و بتدریج قوی‌تر می‌شود. دوست دارد به جنس مخالف نزدیك شود و از رمز و رموز او باخبر گردد. برای رسیدن به این استقلال راهكارهای پدر و مادر كه تا چند وقت پیش برایش كارگشا بود، مشكل‌آفرین می‌شود و به نوعی والدین سوهان روح او می‌شوند. ایمان‌نژاد می‌افزاید: پرخاشگری و استقلال در پسرها و ایجاد ارتباط با جنس مخالف یا برقراری روابط اجتماعی با همسالان در دختران از مهم‌ترین علائم جنسی و روانی این دوران است.

در سن بلوغ نوجوانان  با نوجوان ستیزه نكنید

حال اگر والدین بتوانند به یاد بیاورند كه خودشان وقتی در سن و سال نوجوانی بودند و این دوران را سپری می‌كردند چه احساسات و عواطفی داشته‌اند آن وقت شاید برای درك نوجوانشان تلاش بیشتری از خود نشان دهند. البته اكثر والدین از آشفتگی‌های دوران بلوغ آگاهند و اگر مایل باشند می‌توانند احساسات متناقض این دوران را به خاطر آورند، اما متاسفانه برخی والدین به دلیل مشغله‌های كاری و به جهت آن كه خود این دوران را سالیان بسیار دور گذرانده‌اند، نمی‌توانند بخوبی كمبودهای عاطفی و جنسی فرزندشان را درك كنند و گاهی به طور ناخواسته با برخوردهای تند و گاه ستیزه‌جویانه موجب گریز و رمیدگی فرزند از جانب خود می‌شوند.

به عقیده خانم ایمان‌نژاد، والدین باید درك كنند​ كودكشان با پا نهادن به سنین نوجوانی بزرگ شده است و باید با او به مانند یك بزرگسال رفتار كنند و از هرگونه رفتار نامناسب یا كنترل‌های افراطی و وسواس‌گونه بپرهیزند و هیچگاه نوجوان را با همسالانش مقایسه یا به دلیل اشتباهات گذشته توبیخ نكنند و سعی كنند گوش‌ دهنده‌ای فعال باشند و مشكلات فرزندشان را درك كنند.

ستیزه‌جویی و برخورد نامناسب والدین موجب كجروی، بدخلقی، فرار از خانه و حتی گرایش نوجوان به مواد مخدر و الكل می‌شود. بنا به گفته این روان‌شناس اگر نوجوان مسائل و مشكلات بلوغ را در محیطی سرشار از تفاهم، محبت و آگاهی با كمك خانواده و جامعه بشناسد این دوره را بخوبی پشت سر گذاشته و با سلامت و نشاط، پا به عرصه بزرگسالی می‌گذارد.

رفتار والدین در سن بلوغ نوجوانان تغییر می‌كند

در دوران دبستان والدین بیشترین نفوذ را روی كودك دارند و هیچ عاملی قادر نیست با آن رقابت كند. در دوران راهنمایی این قدرت كاهش یافته و تاثیرگذاری نوجوان از دوستان بیشتر می‌شود. در دوران دبیرستان قدرت نفوذ والدین ناكارآمد شده و دوستان جایگزین می‌شوند. البته خوب است بدانید همزمان با تغییراتی كه در سن بلوغ در نوجوان روی می‌دهد، والدین هم دچار تغییرات می‌شوند. تغییراتی چون بحران میانسالی، مشكلات زناشویی، مشكلات اقتصادی، افسردگی و سایر گرفتاری‌های یك زندگی عادی می‌تواند قدرت درك و تحمل والدین را برای كنار آمدن با مشكلات بلوغ فرزند كمتر كند.

مسئولیت فرزند به عهده والدین است

بنا به گفته آسیب‌شناسان، معمولا در فرهنگ ما نوجوانان اطلاعات خود را درخصوص بلوغ و مسائل جنسی به دلیل شرم و حیا به جای مراجعه به والدین از طریق دوستان، رسانه‌ها، اینترنت و… كسب می‌كنند و در مقابل والدین هم این وظیفه را به مدارس سپرده‌اند.

اما به گفته ایمان‌نژاد متاسفانه برخی مدارس مشاوران حاذقی ندارند و آنها نمی‌توانند با نوجوانان رابطه‌ای عمیق و صمیمانه برقرار كنند و مشكلات را درك كنند. نكته مهم‌تر آن‌كه دختران از نظر جنسی نسبت به پسران آسیب‌پذیرترند و سن بلوغ آنها كمتر از پسران است و به دلیل آن‌كه گرایش به جنس مخالف در آنها زودتر درك می‌شود، نیاز آنها به این تعلیمات بیشتر است. بنابراین والدین مسئولند كه با مطالعه كتب مختلف در مورد نوجوانی و بلوغ، مشاوره با روان‌شناسان متعهد و كارآمد، ایجاد ارتباطی نزدیك و صمیمانه با فرزند، آگاه ساختن او به مسائل بلوغ همچون شروع عادت ماهانه و بروز صفات ثانویه جنسی، آموزش احكام طهارت، غسل، وضو، تیمم، آگاه ساختن نوجوان به خلاصه‌ای از مسائل مربوط به محارم، حجاب، آگاهی مختصر از ساختمان و كار اعضای جنسی گیاهان و حیوانات و نیز آگاهی دادن به دختران به آسیب‌پذیری در مقابل جنس مخالف، نوجوان را آگاه‌تر و وابستگی را بیشتر كنند.

مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده سبز ایرانی

تربیت فرزند و نیازهای روانی، عاطفی – خانواده آسمانی

تربیت فرزند و نیازهای روانی، عاطفی - خانواده خوشبخت-www.mehcom.com

تربیت فرزند و نیازهای روانی، عاطفی – خانواده آسمانی تربیت کودک ،تربیت فرزند ،چگونه بچه هایمان را تربیت کنیم،تربیت فرزند پسر، تربیت فرزند دختر ،تربیت فرزند در اسلام ،تربیت بچه ها، تربیت بچه ،چگونه فرزند تربیت کنیم ،چگونه فرزند خوب تربیت کنیم ،چگونه فرزند خود را خوب تربیت کنیم ،چگونه یک فرزند خوب تربیت کنیم ،چگونه بچه خوب تربیت کنیم … ادامه مطلب »

*********************************************

چگونه والدین خوبی باشیم ؟ روش های ارتباط با نوجوان و جوان

468-60-بنر تبلیغاتی مدیریت خشم
چگونه والدین بهتری باشیم ؟ روش های ارتباط با نوجوان و جوان-www.mehcom.com

چگونه والدین خوبی باشیم ؟ راه های برقراری ارتباط با کودکان نوجوانان و جوانان (خانم دکتر فردوسی پور)اورجینال چگونه والدین بهتری باشیم (خانم دکتر فردوسی پور)اورجینال چگونه والدین خوبی باشیم ؟ چگونه پدر و مادر خوبی باشیم ؟ چگونه پدر و مادر بهتری باشیم ؟ چگونه با نوجوانان رفتار کنیم ؟ چگونه با نوجوانان ارتباط برقرار کنیم؟ روش های ارتباط … ادامه مطلب »

*********************************************

مجموعه پزشک کودک – پزشک فرزند خود باشید

مجموعه پزشک کودک - اورجینال-www.mehcom.com

مجموعه پزشک کودک- آیا شما هم دنبال پزشک کودکان خوب می گردید ؟ آیا شما دوست دارید که یک پزشک کودک همیشه به شما جواب بگوید ؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده اید اگر خدای ناکرده در انتهای شب روزهای خاص تعطیل بچه ای علائمی از بیماری بروز داد باید چه کاری انجام دهید ؟ ما به … ادامه مطلب »

*********************************************

آموزش تربیت فرزند از دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا ۱۹ سالگی

مجموعه کامل آموزش تربیت فرزند از دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا ۱۹ سالگی

آموزش تربیت فرزند از دکتر فرهنگ هلاکویی از تولد تا ۱۹ سالگی آموزش فرزندپروری موفق تربیت صحیح و اصولی کودک و نوجوان تربیت فرزندان از بدو تولد تا سه سالگی دکتر فرهنگ هلاکویی تربیت کودک دکتر فرهنگ هلاکویی تربیت نوجوان ما برای بسیاری از چیزها هزینه می کنیم مثلا برای تفریح برای سرگرمی برای خوردن و … برای یادگیری بسیاری … ادامه مطلب »

*********************************************

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید-18 دی وی دی

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید-18 دی وی دی-www.mehcom.com

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی خرید آموزش خیاطی عمرانی ،خیاطی خانم عمرانی برنامه خانواده، خیاطی خانم عمرانی خانه ی مهر،خیاطی خانم عمرانی در شبکه جام جم ،خیاطی خانم عمرانی سیمای خانواده،خیاطی خانم سیما عمرانی،آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید،آموزش خیاطی تصویری خانم عمرانی،آموزش خیاطی خانم عمرانی با  نمایش فیلم،آموزش خیاطی مبتدی،خرید سی دی آموزش خیاطی،خرید آموزش خیاطی،خرید آموزش خیاطی خانم سیما … ادامه مطلب »

*********************************************

خرید اینترنتی آموزش بافتنی – زیبا بپوشید

خرید اینترنتی آموزش بافتنی

خرید اینترنتی آموزش بافتنی مزیت خرید اینترنتی آموزش بافتنی این است که با توجه به قیمت بالای پوشاک بافتنی با کمی هزینه برای خرید آموزش بافتنی براحتی می توانید با کمترین هزینه زیباترین ، قشنگ ترین لباس های بافتنی را برای خودتان و کسانی که دوستشان دارید ببافید . در ضمن حتی می توانید با بافتن و فروختن تولیدات خودتان … ادامه مطلب »

468-60-بنر-تبلیغاتی-خانواده-موفق

حسن رامشینی

هموطن گرامی : با تشکر از ورود شما به وبسایت مهکام لطفا توجه کنید : 1- می توانید با ارسال مطالب ارزشمند خودتان به مهکام به ارتقای سطح دانش خانواده ها کمک کنید. 2- با استفاده از قسمت نظرات که در زیر تمامی مطالب موجود است ما را در بالا بردن کیفیت وب سایت کمک کنید. قبلا از همکاری شما متشکریم

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *