تربیت فرزند دکتر هلاکویی از تولد تا 20 سالگی+دانلود

راهنمایی از دیدگاه اسلامی و بهداشت روانی در اسلام

بنر تبلیغاتی آموزش خیاطی سیما عمرانی-468-60
www.mehcom.com-راهنمایی از دیدگاه اسلامی و بهداشت روانی در اسلام

www.mehcom.com-راهنمایی از دیدگاه اسلامی و بهداشت روانی در اسلام

راهنمایی از دیدگاه اسلامی

راهنمایی از دیدگاه اسلامی ، راهنمایی ،هدایت و ارشاد، به معنای بازداشتن افراد از ارتکاب گناه و سوق دادن آنان به انجام دادن کارهای نیک به منظور جلب رضای الهی است. روش راهنمایی، نصیحت کردن، دادن اطلاعات، و امر به معروف و نهی از منکر است.

در معنای تخصصی، راهنمایی وسیع تر است و علاوه بر تکامل و رشد اخلاقی، کلیه ی امور زندگی اعم از تصمیم گیری ها، پیدا کردن راه حل مشکلات زندگی، انتخاب و استفاده از ابزارهای علمی برای شناخت، تشخیص دادن، و گرفتن اطلاعات در زمینه های مختلف را در بر می گیرد. هدف راهنمایی از دیدگاه اسلام تهذیب و تکامل اخلاقی در محدوده ی احکام و معیارهای اسلامی است. در حالی که راهنمایی به معنای تخصصی، شامل برنامه های اجرای آزمون به منظور شناخت، ارائه اطلاعات برای آگاهی دادن، و ایجاد بصیرت برای رفع مشکلات، و کمک به امر انتخاب رشته ی تحصیلی، شغل، یا گزینش همسر و نظایر آن، و در بر گیرنده ی خدمات مشاوره ای است.

بهداشت روانی در اسلام

 در اسلام، عوامل تأمین بهداشت روانی، متعددند که تعدادی از آنها عبارتند از: ایمان، رضا، تسلیم و توکل. کسی که به خدا ایمان داشته و در مقابل پیش آمدها و حوادث، راضی و تسلیم باشد و به خداوند توکل کند، هیچگاه دچار اضطراب و نگرانی نمی شود، از اعتماد به نفس برخوردار است و برالطاف الهی تکیه دارد.

در مقابل این خصوصیات حمیده، صفات ناپسندی هستند که آرامش روانی را آسیب پذیر می سازند که از آن جمله، این موارد قابل ذکرند:

حسد، خشم، بدبینی، کینه توزی، نفاق، دروغگویی، لجاجت، تکبر و خودپسندی، حق به

468-60-بنر تبلیغاتی مدیریت خشم

جانب بودن، حرص، ویأس، فرد مؤمن و متدین از این صفت ها پرهیز می کند وآنها را گناه می

 داند. بنابراین باآگاهی از پلیدی و زشتی این صفات و صاحبان چنین خصوصیاتی خود را از آلوده

 شدن به آنها برحذر می دارد و در نتیجه از آلام و ناراحتی های ناشی از آن مصون می ماند.

بازگشت به فهرست اولیه اصول و فنون راهنمایی و مشاوره

مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده سبز ایرانی

468-60-بنر-تبلیغاتی-خانواده-موفق

حسن رامشینی

هموطن گرامی : با تشکر از ورود شما به وبسایت مهکام لطفا توجه کنید : 1- می توانید با ارسال مطالب ارزشمند خودتان به مهکام به ارتقای سطح دانش خانواده ها کمک کنید. 2- با استفاده از قسمت نظرات که در زیر تمامی مطالب موجود است ما را در بالا بردن کیفیت وب سایت کمک کنید. قبلا از همکاری شما متشکریم

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *