تربیت فرزند دکتر هلاکویی از تولد تا 20 سالگی+دانلود

دسته بندی آسیب های اجتماعی-نویسنده : طاهره کسرایی (تارا)

بنر تبلیغاتی آموزش خیاطی سیما عمرانی-468-60
دسته بندی آسیب های اجتماعی-نویسنده  طاهره کسرایی (تارا)www.mehcom.com

دسته بندی آسیب های اجتماعی-نویسنده طاهره کسرایی (تارا)www.mehcom.com

 دسته بندی آسیب های اجتماعی

سلام و درود بر دوستان و همراهان ،خوانندگان گرامی بخش آسیب های اجتماعی سایت مهکام در این قسمت به بررسی دسته بندی آسیب های اجتماعی می پردازیم:

در بحث : تعریف آسیب های اجتماعی چیست ؟ که اولین مبحث از این سری مباحث بود ، در تعریف آسیب های اجتماعی به این نکته رسیدیم که : تمامی انحرافات ، کج روی ها ،هنجار شکنی ها   و جرم ها آسیب های اجتماعی هستند غیر از اینکه هر روزه با پیشرفت سریع علم و تکنولوژی با آسیب های اجتماعی جدیدتری هم رو به رو می شویم که هیچ سابقه قبلی در اجتماعات نداشته اند یا به عبارت بهتر آسیبهای اجتماعی نو پدید هستند .

حال قبل از شروع بررسی مهمترین آسیبهای اجتماعی بهتر است به دسته بندی و اولویت بندی انواع آسیب های اجتماعی بپردازیم .

آسیبهای اجتماعی را به طور کلی می توان در سه گروه دسته بندی کرد:

  1. آسیب شناسی جامعه ای
  2. آسیب شناسی فردی و خانواده
  3. آسیب شناسی محیط

1 – آسیب شناسی جامعه ای

در بحث آسیب شناسی جامعه به آسیبهایی مثل بیماریهای اعتیاد و ایدز ، جرائمی اعم از انحرافات جنسی ،تکدی گری ،بزهکاری ،قتل ها و خشونت ها ،مسائل زندان و زندانیان ،سرقت و اختلاس، بحث های مهاجرت و مهاجرین که شامل مهاجرت های داخلی و خارجی گشته و مهمترین مسائل این حوزه حاشیه نشینی و فرار مغزها می تواند باشد و مباحث اقتصاد در خصوص توزیع در آمد و تبعیض ها ،فقر ،خط فقر ، عدالت اجتماعی و مباحث اشتغال و بیکاری می توان پرداخت .

2- آسیب شناسی فرد و خانواده

در گروه آسیب شناسی فرد و خانواده مسائل مورد بررسی خشونت ،طلاق ،خانواده های در معرض آسیب مثل (خانواده های تک سرپرست ،بد سرپرست و بی سرپرست )، فرار از منزل و …می توانند باشند که البته در این حوزه با شناخت گروههای آسیب پذیر می توان به مشکلات هر گروه ریزتر پرداخت .

مثلا در گروه آسیب پذیر کودکان به آسیبهایی چون کودک آزاری ،کودکان خیابانی و کودکان کار ،کودکان فراری و کودکان بد سرپرست یا بی سرپرست و … رسید .

در گروه آسیب پذیر نوجوانان مسائل و مشکلات مربوط به نوجوانان و بلوغ را ارزیابی کرد . در بحث جوانان مسائل ازدواج ،اشتغال ،اوقات فراغت ،تحصیل و تفاوتها و تقابل نسل ها را در نظر گرفت .

468-60-بنر تبلیغاتی مدیریت خشم

در گروه آسیب پذیر زنان مسائل تبعیض جنسیتی ،طلاق و حضانت ،خشونت علیه زنان ،زنان سرپرست خانوار و همچنین مسائل و مشکلات مربوط به گروههای آسیب پذیری چون سالمندان و معلولین از بحث هایی هستند که می توان به گروه آسیب شناسی فرد و خانواده مرتبط دانست .

3- گروه آسیب شناسی محیط

در گروه سوم یعنی آسیب شناسی محیط زیست می توان به مسائل مربوط به آلودگی ها ،بهداشت محیط ،ترافیک ،حوادث و سوانح ،بلایای طبیعی ، تخریب محیط زیست و وندالیسم پرداخت .  با این وجود اینها تمام آسیبهایی نیستند که جامعه را در بر می گیرند .

آسیبهای حوزه اجتماعی – اقتصادی مثل تورم و…، مسائل اجتماعی – فرهنگی ،سیاسی ،جمعیت شناسی و حقوقی و قوانین حقوقی هم مسائل دیگری هستند که از منظر آسیب شناسی می توان به آنها پرداخت و درحوزه مسائل آسیبهای اجتماعی قابل بررسی هستند .

به امید خدا در قسمت های بعد به شرح تک به تک مهمترین آسیبهای روز جامعه خواهیم پرداخت .

نویسنده : طاهره کسرایی (تارا)

از همین نویسنده : تعریف آسیب های اجتماعی چیست ؟

مهکام مجله اینترنتی اموزش خانواده سبز – بخش آسیبهای اجتماعی

468-60-بنر-تبلیغاتی-خانواده-موفق

حسن رامشینی

هموطن گرامی : با تشکر از ورود شما به وبسایت مهکام لطفا توجه کنید : 1- می توانید با ارسال مطالب ارزشمند خودتان به مهکام به ارتقای سطح دانش خانواده ها کمک کنید. 2- با استفاده از قسمت نظرات که در زیر تمامی مطالب موجود است ما را در بالا بردن کیفیت وب سایت کمک کنید. قبلا از همکاری شما متشکریم

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *