تربیت فرزند دکتر هلاکویی از تولد تا 20 سالگی+دانلود

اهمیت رابطه جنسی سالم میان زن و شوهر در اسلام

بنر تبلیغاتی آموزش خیاطی سیما عمرانی-468-60
اهمیت رابطه جنسی سالم میان زن و شوهر در اسلام-www.mehcom.com

اهمیت رابطه جنسی سالم میان زن و شوهر در اسلام-www.mehcom.com

اهمیت رابطه جنسی سالم میان زن و شوهر

تعریف رابطه جنسی سالم میان زن و شوهر

منظور از رابطه جنسی سالم میان زن و شوهر در این تحقیق، رابطه‌ای است كه از نظر شرعی مجاز باشد؛ دور از هرگونه خودخواهی و یك‌سو نگری باشد و برای زن و شوهر بالاترین رضایت‌مندی جنسی را به همراه داشته باشد.

در میان آزادی‏ های اجتماعی، زمینه‌سازی و هموار كردن مسیر ارتباطی زن و مرد اهميّت زیادی دارد. بی‏شك، چنان‌چه اولیای امور، اهميّت غریزه جنسی را بشناسند و به آثار مثبت و ارضای صحیح آن آگاه باشند، تدابیر خاصی می‏اندیشند تا انسان‌ها، به‌ ویژه جوانان به شكل ویژه‏ای از این غریزه استفاده كنند؛ زیرا غریزه جنسی در بسیاری از موارد با سایر غرایز قابل مقایسه نیست.

قرآن كریم آنجا كه از گرایش‌های فطری بشر سخن می‏گوید، در زمینه رابطه جنسی می‏فرماید:

آمیزش جنسی با همسرانتان در شب‌های ماه مبارك رمضان كه روزهای آن را روزه می‏گیرید، حلال است، آنها لباس شما هستند و شما لباس آنهایید. خداوند می‏دانست (اگر آمیزش شب‏های این ايّام را حرام كند) شما به خود خیانت می‏كنید (و این كار ممنوع را انجام می‏دهید) پس توبه شما را پذیرفت و شما را بخشید. اكنون با آنها آمیزش كنید و آنچه خدا برای شما مقرّر داشته است، طلب نمایید.(بقره: 178)

این آیه بیانگر آن است كه مصلحت فوق‌العاده و متعالی این بود كه در تمام ماه رمضان مسلمان‏ها از آمیزش خودداری كنند؛ امّا با این حال، چنین حكمی تشریع نشد؛ زیرا عموم مردم چنین قانونی را تحمّل نمی‏كنند و از آنجا كه دین اسلام دین سهل و آسانی است، خداوند آمیزش جنسی را برای همه، مسلمان‏ها در شب‏های ماه مبارك رمضان حلال اعلام كرد.

در همین سوره خداوند متعال درباره زنانی كه از شوهرانشان جدا شده‏اند وعدّه طلاق آنان به سر رسیده است، می‏فرماید:

 و هنگامی كه زنان را طلاق دادید و آنان عدّه خود را به پایان رساندند، مانع آنها نشوید كه با همسران خویش ازدواج كنند؛ در صورتی كه میان آنان به سبك پسندیده‏ای توافق و تراضی برقرار گردد. این دستوری است كه تنها افرادی از شما كه ایمان به خدا و روز قیامت دارند، از آن پند می‏گیرند. این برای رشد شما مؤثرتر و برای شستن آلودگی‏ها مفیدتر است و خدا می‏داند و شما نمی‏دانید.(بقره: 232)

در زمان‏های قدیم، مردم بر اساس تعصّبات جاهلی از ازدواج زنانی كه طلاق گرفته‏ اند، جلوگیری می‌كردند. قرآن این رسم جاهلی را تخطئه كرد و هشدار داد كه كسی حق ندارد از ازدواج مجدّد آنان جلوگیری كند. این حقّ زنان‏ مطلقه است كه دوباره ازدواج كنند و از رابطه جنسی سالم برخوردار باشند؛ نه تنها حق آنهاست، بلكه این مسئله باعث طهارت و پاكیزگی آنها نیز می‌شود و چنان‌چه رعایت نشود، به آلودگی جامعه می‌انجامد. در پایان این آیه، خداوند حكیم می‏فرماید: «شما مردم نمی‏فهمید و به اشتباه فكر می‏كنید كه ازدواج مجدد چنین زن‏هایی چندان مهم نیست؛ ولی خدای آگاه از اسرار و رموز، از تبعات منفی تجرّد زنان با خبر است».

از سوی دیگر، قرآن كریم در میان پرجاذبه‏ ترین شهوت‏ های دنیا، ابتدا از زنان یاد می‏كند:

 محبّت نسبت به امور مادّی از قبیل زنان، فرزندان و اموال هنگفت از طلا، نقره، اسب‏های ممتاز، چهارپایان و زراعت در نظر مردم زینت داده شد. اینها زینت‏های زندگی پست (مادّی) است و سرانجام نیك (و زندگی والا و جاویدان) نزد خدا است.(آل‌عمران: 14)

در ذیل همین آیه، وقتی امام صادق(ع) از اصحاب خود سؤال می‏كند بهترین لذّت‌ها كدام است و پاسخ می‏شنود كه بهترین لذّت‏ها فراوانند، حضرت می‏فرماید: «اَلذّ الاشیاء مباضعه النساء ما تلذّذ النّاسِ فی الدنیا و الاخره بلذّةٍ اكثر لهم من لذّه النساء؛1 بهترین لذّت آمیزش جنسی با زنان است؛ در دنیا و آخرت لذّتی بالاتر از لذّت زن نیست». نیازمندی مردان به ارتباط جنسی با زنان تا آنجاست كه آنان مظهر نیاز و زنان مظهر ناز به شمار آمده‌اند. ضعف مردان در كنترل و سالم‌سازی روابط جنسی به حدی است كه پیامبر گرامی اسلام(ص) می‏فرماید: «ما تركت بعدی فتنه اضرّ علی الرّجال من النّساء؛2 هیچ فتنه‏ای برای مردان زیان‏بارتر از زنان نیست. چه بسیار سلاطینی كه در دام عشق ماه‌‏رویی حیثیت خود را ضایع كردند و چه پادشاهانی كه برای دست‌یابی به دختر زیبارویی بخش وسیعی از قلمرو كشور خود را به دشمن واگذار كردند. جنایت‌های بزرگی كه ردّ پای زنان در آن دیده می‌شود، در حقیقت گزارشی از طغیان غریزه جنسی مردان است».

اصل اوّلی و طبیعی وجود ارتباط سالم جنسی است و جز در مواردی كه با مقصد مهم‏تری در تعارض قرار گیرد، نباید ممنوع شود. در سال‏های آخر عمر بابركت رسول اعظم(ص) حج و عمره تمتع تشریع شد و این نوع حج به كسانی كه از مكّه دور هستند، اختصاص یافت. گاهی میان عمره و حجّ تمتع ماه‏ها فاصله می‏شد. اگر قرار بود میان عمره و حجّ تمتع، آمیزش جنسی میان زن و شوهر انجام نگیرد، بسیاری تحمّل چنین امری را نداشتند. به همین دلیل، در سالی كه پیامبر اكرم(ص) حجّ تمتع را تشریع فرمود، پس از عمره تمتع دستور داد همراهان از احرام خارج شوند و با اینكه چند شبی بیشتر به اعمال حج باقی نبود، هیچ محدوديّتی برای ارتباط و آمیزش جنسی با همسر نداشته باشند. یكی از اصحاب از این دستور پیامبر بر آشفت و با تعبیر ناشایستی به پیامبر اعظم(ص) اعتراض كرد كه اگر ما از احرام خارج شویم و آمیزش جنسی بر ما روا باشد، در حالی عملیات حج را شروع خواهیم كرد كه سرهای ما از آب غسل جنابت مرطوب خواهد بود. چه‌طور ممكن است چنین حكمی از سوی خدا باشد؟ رسول خدا(ص) با شنیدن این اعتراض از جا برخاست و ضمن سخنانی فرمود: «من پرهیزكارترین و راستگوترین شما هستم. این فرمان از ناحیه خداست و ما نباید از خدا نسبت به دین خدا ادعای بیشتری داشته باشیم». بی‌‌شك خدای مهربان كه انسان را آفرید، مصلحت او را از خود او بهتر می‏داند.3 بنابراین، خداوند منان این نیاز را در انسان‌ها دیده و مناسب با آن حكم صادر فرموده است. نیاز انسان‌ها به ارضای غریزه جنسی از یك‌سو و تقدس برآوردن آن در دیدگاه اسلام از سوی دیگر، مسئله را حسّاس‌تر می‌كند. خداوند متعال می‏فرماید:

 زنان شما برایتان كشتگاه هستند. پس هر زمانی كه بخواهید می‏توانید با آنها آمیزش كنید و برای خود ذخیره‌ای پیش فرستید؛ تقوای خدا را پیشه كنید و بدانید حتماً او را ملاقات خواهید كرد و مؤمنان را بشارت دهید.(بقره: 223.)

در این آیه، خداوند متعال زنان را مزرعه آخرت دانسته و از مردان خواسته است برای آخرت از این مزرعه توشه برگیرند؛ زیرا پس از آن فرموده است: «و برای آخرت خویش، ذخیره‌ای برگیرید». این نشان می‌دهد میان رابطه جنسی سالم و ذخیره‌سازی برای آخرت ارتباطی وجود دارد.

از نكات جالب توجه در توصیه‏ های دین مبین اسلام، توصیه به كثرت رابطه جنسی است؛ با اینكه مردم به طور كلّی توجّه به مسائل جنسی، ثروت‌اندوزی و زیاده‌روی در خوردن و خوابیدن را از یك مقوله می‌دانند و از آنها نهی می‌كنند؛ امّا اسلام به كثرت عمل زناشویی توصیه، و از زیاده‌روی در خوردن، خوابیدن و ثروت‏اندوزی نهی كرده است. شاید حكمتش این باشد كه اشباع غریزه جنسی مایه آرامش، و اشباع نیاز خوردن و خوابیدن و ثروت اندوزی مایه طغیان است. چه‌بسا خیلی از انسان‏ها باور نكنند كه ارتباط جنسی میان زن و شوهر، بیش از حدّ معمولی كه در عرف مطرح است. مورد توصیه پیشوایان دینی بوده است. البته نه افراط و زیاده‌روی به حدّی كه غریزه جنسی همه زندگی را تحت‌الشعاع قرار دهد.

امام رضا(ع) می‏فرماید:

«سه چیز (عطر زدن، ناخن گرفتن و عمل زناشویی فراوان) از سنّت پیامبران است».4

رسول اعظم(ص) در روز جمعه‏ای به یكی از اصحاب خود فرمود:

 آیا روزه گرفته‏ای؟ او گفت: نه، یا رسو‌ل‌الله. حضرت فرمود: آیا صدقه داده‏ای؟ او گفت: نه. پس پیامبر اعظم(ص) فرمودند: برخیز برو و با همسرت آمیزش كن كه عمل زناشویی برای تو پاداش صدقه دارد.5

همچنین روزی رسول اعظم(ص) به خانه امّ سلمه وارد شد و بوی خوشی را آنجا استشمام كرد. آنگاه رو كرد به امّ سلمه و فرمود:

گویا زینب عطر‌فروش اینجا بوده است؟ امّ سلمه در پاسخ حضرت گفت: آری یا رسول‌اللّه، او اكنون نیز اینجا است. زینب خدمت حضرت رسید و عرض ادب كرد. آنگاه گفت: ای رسول خدا! همسرم به من توجهی ندارد و از من رو گردان است. حضرت فرمود: برای او بیشتر آرایش و زینت كن. زینب گفت: هیچ عطر خوش بویی نیست مگر اینكه من خود را با آن خوشبو كرده‏ام؛ ولی همسرم باز از من روگردان است. رسول اكرم(ص) فرمودند: ای كاش می‏دانست وقتی به سوی تو می‏آید چه‌قدر برای او پاداش ثبت می‏شود! زینب پرسید: وقتی او به سوی من می‌آید چه پاداشی دارد؟ حضرت فرمود: وقتی به سوی تو می‏آید، دو فرشته او را در بر می‏گیرند و او به منزله كسی است كه در راه خدا شمشیر كشیده است. پس وقتی با همسر خود آمیزش می‏كند گناهانش آمرزیده می‏شود و آنگاه كه غسل می‏‌كند هیچ گناهی در نامه عمل او باقی نمی‏ماند.6

 اسلام به ارتباط جنسی سالم توصیه كرده و جز در موارد خاص از آن منع نكرده است. طولانی‏ ترین زمانی كه از آمیزش جنسی نهی شده ‏است، زمانی است كه انسان در حال اعتكاف است و این عمل كه بیش از سه روز طول نمی‏كشد، امری مستحبّ است. حتی كسانی نیز كه حج بر آنها واجب شده باشد، حجشان حدود سه روز بیشتر طول نمی‏كشد. بنابراین، از نظر قرآن كریم و آموزه‌های دینی، مناسب آن است كه غریزه جنسی را سركوب نشود و دیگران با ژست موعظه به مقابله با آن تحریك نشوند؛ بلكه وجود آن به رسميّت شناخته شود و از مسیر صحیح ارضا شود. با توجّه به شدت وابستگی انسان‌ها به رابطه جنسی سالم، باید مسیرهای مناسبی برای ارضای آن تعریف و از رابطه جنسی ناسالم جلوگیری شود.

ادامه این تحقیق را در قسمت های زیر مطالعه بفرمایید :

 1- آداب روابط جنسی سالم در اسلام

2- اهمیت رابطه جنسی سالم میان زن و شوهر در اسلام

3 – كاركردهای رابطه جنسی سالم در اسلام

4 – آداب و مهارت‏هایی برای روابط جنسی سالم در اسلام

5 – آسیب‏ شناسی مسایل جنسی در اسلام  

منابع:

ابن‌منظور محمدبن مكرم، لسان العرب، بیروت، دار صادر، 1300 ق.

اسلامی‌نسب، علی، درمان‏های جنسی، تهران، نسل نو اندیش، 1381.

اوكانر، داگمار، زندگی موفق زناشویی و جنسی با همسر خود، ترجمهٔ قدیر گلكاریان، تهران، طلایه، 1382.

پیز، آلن و باربارا پیز، چرا مردان به حرف زنان گوش نمی‌كنند، ترجمهٔ محسن جده دوستان و آذر محمودی، تهران، فصل سبز، 1382.

تقدّمی، محمدرضا، خستگی جنسی، مشهد، مؤسسهٔ انتشارات كتاب درمانی، 1379.

468-60-بنر تبلیغاتی مدیریت خشم

حرّ عاملی، محمدبن حسن، وسائل الشیعه، تهران، اسلامیه، 1347 ق.

حكیمی محمد و جمعی از نویسندگان، كتاب زن، تهران، امیركبیر، 1381.

راجرز، دوروتی، روان‏شناسی كودك، ترجمهٔ غلامعلی سرمد، تهران، اتّحاد، 1357.

رزماری، لینكلن، از ناتوانی جنسی تا لذت جنسی، ترجمهٔ فرشاد نجفی‌پور، تهران، نسل نواندیش، 1381.

سقای بی‌ریا ناصر و همكاران، روان‌شناسی رشد با نگرش به منابع اسلامی، تهران، سازمان سمت، 1374.

صدوق، محمدبن علی، من لا یحضره الفقیه، قم، انتشارات جامعه مدرسین، 1413 ق.

كلینی، محمدبن یعقوب ، الكافی، تهران، دار الكتب الاسلامیه، 1365 ق.

گنجی، حمزه، روان‌شناسی تفاوت‌های فردی، تهران، بعثت، 1378.

گینات، هایم، جی، رابطهٔ بین والدین و كودكان، ترجمهٔ سیاوش سرتیپی، تهران، اطلاعات، 1368.

گینس، تام، اولین سال ازدواج، ترجمه آذر كارگاه، تهران، انتشارات تلاش، چ پنجم، 1374.

لینكلن رزماری، از ناتوانی جنسی تا لذت جنسی، ترجمهٔ فرشاد نجفی پور، تهران، نسل نواندیش، 1381.

مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، بیروت، مؤسسه الوفا، 1404 ق.

نوری، حسین، مستدرك الوسایل، قم، مؤسسه آل البیت، 1408 ق.

هورنی كارن، روان‌شناسی زنان، ترجمهٔ سهیل سمی، تهران، ققنوس، 1382.

* استادیار دانشگاه كاشان hoseinzadeh@qabas.net

1. محمدبن یعقوب كلینى، كافى، ج 5، ص 321.

2. حسین نوری، مستدرك الوسایل، ص 306.

3. محمد باقر مجلسى، بحار الانوار، ج 3، ص 626.

4. محمدبن یعقوب کلینی، همان، ج 5، ص 320.

5. محمدبن حسن حرّ عاملى، وسائل الشیعه، ج 2، ص 15.

6. همان، ج 20، ص 109.

——————————

برگرفته از سایت :eslampajoheshha.nashriyat.ir

مهکام مجله اینترنتی آموزش خانواده سبز – همسرداری از دیدگاه اسلام

*****************************************

آموزش رفتارهای جنسی و آموزش رابطه زناشویی همسران و زوجین جوان

چگونه رابطه زناشویی داشته باشیم ؟

چگونه روابط زناشویی موفق داشته باشیم ؟

چگونه روابط زناشویی را بهبود بخشیم ؟

چگونه از روابط زناشویی لذت ببریم ؟

چگونه مسائل جنسی خود را حل کنیم ؟

خرید اینترنتی دی وی دی DVD آموزش رفتارهای جنسی

خرید دی وی دی آموزش رابطه زناشویی همسران

با خرید یک دی وی دی همسرتان را عاشق خودتان کنید !

با خرید یک دی وی دی همسرتان را مجذوب خودتان کنید !

با خرید دی وی دی آشنای محبوب و آشنای محبوب 2 مسائل جنسی و مشکلات جنسی خود را حل کنید !

*****************************************

خرید اینترنتی آموزش روابط زناشویی برای همسران موفق

خرید اینترنتی آموزش روابط زناشویی برای همسران موفق-www.mehcom.com
خرید اینترنتی آموزش روابط زناشویی برای همسران موفق خرید اینترنتی اموزش مسائل زناشویی ،خرید پستی آموزش روابط زناشویی ، آموزش رفتارهای زناشویی، خرید اینترنتی دی وی دی آموزش روابط زناشویی آموزش خانواده : آموزش رفتارهای زناشویی آموزش تحکیم پیوند زناشویی آیا شما هم بدنبال داشتن یک خانواده موفق هستید ؟ آیا شما می خواهید که بهترین همسر دنیا باشید ؟ … ادامه مطلب »
******************************************************************************

1523 روش برای بهبود کیفیت زندگی برای خانواده موفق داشتن

بانوان, زنان, پس از ازدواج, پیش از ازدواج

1523 روش برای بهبود کیفیت زندگی برای خانواده موفق داشتن
 1523 روش برای بهبود کیفیت زندگی – اورجینال چگونه خانواده ای موفق داشته باشیم ؟ راز و رمز زندگی خوب چیست ؟ روش های موفقیت در زندگی مشترک را بیاموزیم ؟ دسته نرم افزار کاربردی زیردسته روانشناسی و متافیزیک آموزش بهبود کیفیت زندگی- اورجینال آموزش داشتن زندگی آرام- اورجینال کلیدهای بهبود زندگی- اورجینال به یکدیگر مهر بورزید اما از مهربند … ادامه مطلب »
******************************************************************************

نرم افزار فوق العاده برای تناسب اندام-چاق شدن-لاغر شدن

 فروشگاه

نرم افزار رژیم غذایی و تناسب اندام
تناسب اندام – چاق شدن – لاغر شدن مجموعه رژیم غذایی و تناسب اندام صدف چگونه تناسب اندام داشته باشیم ؟ چگونه لاغر شویم ؟ چگونه چاق شویم ؟ چگونه بدون رژیم لاغر شویم ؟ چگونه بدنی زیبا داشته باشیم ؟ چگونه بدون ورزش لاغر شویم ؟ چگونه رژیم لاغری بگیریم ؟ چگونه رژیم غذایی بگیریم ؟ چگونه مراقب اضافه … ادامه مطلب »
******************************************************************************

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید-18 دی وی دی

خانواده و اقتصاد, زنان فروشگاه

خرید آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید-18 دی وی دی-www.mehcom.com
خرید دی وی دی آموزش خیاطی خانم عمرانی خرید آموزش خیاطی عمرانی ،خیاطی خانم عمرانی برنامه خانواده، خیاطی خانم عمرانی خانه ی مهر،خیاطی خانم عمرانی در شبکه جام جم ،خیاطی خانم عمرانی سیمای خانواده،خیاطی خانم سیما عمرانی،آموزش خیاطی خانم عمرانی جدید،آموزش خیاطی تصویری خانم عمرانی،آموزش خیاطی خانم عمرانی با  نمایش فیلم،آموزش خیاطی مبتدی،خرید سی دی آموزش خیاطی،خرید آموزش خیاطی،خرید آموزش خیاطی خانم سیما … ادامه مطلب »468-60-بنر-تبلیغاتی-خانواده-موفق

حسن رامشینی

هموطن گرامی : با تشکر از ورود شما به وبسایت مهکام لطفا توجه کنید : 1- می توانید با ارسال مطالب ارزشمند خودتان به مهکام به ارتقای سطح دانش خانواده ها کمک کنید. 2- با استفاده از قسمت نظرات که در زیر تمامی مطالب موجود است ما را در بالا بردن کیفیت وب سایت کمک کنید. قبلا از همکاری شما متشکریم

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *